Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Власників квартир площею менше 120 квадратних метрів закон звільнив від сплати податку на нерухомість

38.jpg
 

Схоже, 2014-й таки стане першим роком сплати податку на нерухомість, який в нашій країні намагалися ввести протягом десяти років.
Втім, з урахуванням численних і обширних пільг платити цей податок доведеться далеко не всім, пишуть Факти.

З питаннями про те, хто, як, коли і в якому розмірі повинен вносити новий податок, “ФАКТИ” звернулися до виконуючого обов’язки директора департаменту доходів і зборів з фізичних осіб Міністерства доходів і зборів України Олександру Ревчук.

Хто зобов’язаний платити податок на нерухомість.

Почнемо з хороших новин: податок на нерухомість передбачає ряд пільг, який звільняє власників від сплати податку.І ті, хто має право на пільгу, можуть не хвилюватися: їм не потрібно ні приходити до податкової служби, ні надавати будь-які додаткові документи, ні подавати декларацію за підсумками року … У їхньому житті з появою нового податку нічого не зміниться.

Ну, а ті, хто повинен платити податок на нерухомість, швидше за все, про це вже знають.Адже ще в 2013 році, відповідно до вимог Податкового кодексу України, органи Міндоходов розіслали власникам житлової нерухомості за місцем їх реєстрації запрошення для звірки кількості об’єктів, що перебувають у власності, і розмірів їх житлової площі.В основному запрошення отримали громадяни, які мають нерухомість, сумарна площа якої більше пільговою, і ті, хто використовує житло для отримання доходів: здає в оренду, лізинг або відкрив там офіс.

Всі вони мали можливість пройти звірку об’єктів, щоб був сформований реєстр платників податку. У такій звірці в 2013 році взяли участь 1,7 мільйона осіб, і всі необхідні поправки внесені в базу даних.

Більше того, якщо громадянин отримав запрошення і побачив, що у вказаних даних його все влаштовує, він міг на звірку навіть не приходити: у такому випадку податок йому нараховуватимуть відповідно до інформації, наявної у Міндоходов.

Як бачите, найголовнішим у вирішенні питання, чи буде людина платити податок на нерухомість, є наявність пільги.Якщо сумарна площа всіх житлових об’єктів, якими володіє людина, менше пільгової і вони не використовуються для отримання доходів, то такий громадянин не платитиме податок.

Як, коли і за якими ставками потрібно платити податок

Закон передбачає градацію ставок залежно від виду нерухомості і її площі.Так, для квартир площею від 120 до 240 квадратних метрів і будинків від 250 до 500 квадратних метрів ставку визначатимуть місцеві органи управління. Її розмір не повинен перевищувати 1 відсоток мінімальної зарплати.З урахуванням того, що в 2014 році мінімальна зарплата становить 1218 гривень, 1 відсоток від неї складе 12 гривень 18 копійок.

Місцева влада може призначити ставку і менше 1 відсотка.Але от якщо людина володіє різними об’єктами нерухомості площею від 370 до 740 квадратних метрів, тоді він буде платити фіксовану ставку в розмірі 1 відсотка мінімальної зарплати.

А для ще більшої площі діє єдина ставка – 2,7 відсотка.

Як же розраховується податок на нерухомість? Пояснимо на прикладі. Припустимо, у людини є квартира житловою площею 130 квадратних метрів. У даному випадку на 120 квадратних метрів нададуть пільгу, а за “зайві” 10 метрів доведеться платити податок.Застосуємо максимальну ставку: 1 відсоток мінімальної зарплати (у 2014 році – 12 гривень 18 копійок) за кожен квадратний метр:

12 гривень 18 копійок х 10 квадратних метрів = 121 гривня 80 копійок.

Отже, сума податку складе 121 гривню 80 копійок на рік.

І тепер найголовніше!У Податковий кодекс антикризовий пакет вніс зміни, які передбачають, що оподатковується не житлова, а загальна площа. Зміни набрали чинності з 1 квітня 2014 року.Тому схема розрахунку площі при сплаті податку буде така:

в 2014 році люди платять податок за нерухомість, якою вони володіли в 2013 році, і податком обкладається житлова площа;

в 2015 році громадяни будуть платити податок за нерухомість, якою вони володіли в 2014-му,отже, до 1 квітня розрахунок буде вестися з урахуванням житлової площі, а з 1 квітня і по 31 грудня 2014 року – виходячи із загальної.

Ще одне важливе питання: а якщо людина продала “зайву” квартиру? Припустимо, у нього було дві квартири по

100 квадратних метрів кожна.Одну він продав в листопаді 2013 року. У такому випадку в 2014-му йому буде нараховано податок тільки з 1 січня до 1 листопада – на площу понад 120 квадратних метрів. Після 1 листопада в його власності залишається одна квартира площею 100 квадратних метрів, що менше пільговою.Тому за останні два місяці року податок платити не потрібно.

Щоб довести факт продажу “зайвої” квартири, в ході звірки людина повинна надати документи, що підтверджують зміну власника житла: договір купівлі-продажу, дарчу, рішення суду.

До 1 липня громадянам будуть розсилати податкові повідомлення-рішення та квитанції з нарахованими до сплати сумами податку, який потрібно внести протягом 60 днів з дня отримання документа.

Якщо людина виявив якісь неточності в даних квитанціях, у нього ще є можливість внести корективи.Для цього потрібно терміново звернутися до податкової інспекції за місцем своєї прописки (реєстрації), незалежно від того, де знаходиться нерухомість, за яку вноситься податок. Припустимо, людина зареєстрована в Києві, а його нерухомість знаходиться у Львові, Одесі та Боярці.Так от, йому потрібно звертатися саме в столичну податкову службу – за місцем реєстрації.

– Це новий для нашої країни податок, який все ще викликає багато питань, – зазначив Олександр Ревчук.- Тому податкова служба у разі виявлення неточностей обов’язково піде назустріч людям для того, щоб усунути різночитання.Ми готові уточнити дані, при необхідності внести відповідні корективи, а також роз’яснити незрозумілі моменти нарахування та сплати цього податку.

Також нагадуємо, що при Міністерстві доходів і зборів України відкрита спеціальна телефонна консультаційна лінія (0-800-501-007), зателефонувавши на яку можна уточнити всі нюанси сплати даного податку.

Які пільги надаються при оподаткуванні будинків і квартир

Пільга по сплаті податку на нерухомість покладається незалежно від кількості об’єктів нерухомості (див. таблицю).Тобто якщо у людини дві квартири, два будинки, квартира і будинок і так далі, то головне, щоб їх сумарна площа не перевищувала пільгову. Тоді власник податок платити не буде.

У більш ранній редакції Податкового кодексу передбачалося, що податок платити доведеться, якщо у громадянина дві квартири, навіть якщо їх загальна площа менше пільговою. Але ця норма була згодом скасована.

Таким чином, людина, що володіє двома квартирами житловою площею 40 і 60 квадратних метрів, податок платити не буде, оскільки в сумі загальна площа його нерухомості становить 100 квадратних метрів, що менше пільгових 120 “квадратів”.

Водночас пільги по сплаті податку не надаються на об’єкти, що використовуються власниками з метою отримання доходів. Наприклад, людина має дві квартири – 40 і 60 квадратних метрів.Якщо в одній квартирі він живе, а іншу здає в оренду або використовує як офіс у підприємницькій діяльності, тоді за іншу квартиру стягуватимуть податок без надання пільги.

Крім того, минулого року в редакції Податкового кодексу з’явився пункт “Різні види об’єктів житлової нерухомості”. Він стосується людей, які володіють одночасно квартирою (частиною квартири) і будинком (частиною будинку). Їм надається пільга на 370 квадратних метрів.До 2013-го людині, яка має і будинок, і квартиру, за один об’єкт необхідно було платити податок залежно від застосування пільги.

Також відзначимо, що пільга дається конкретному громадянину на ті житлові метри, які є його власністю.Припустимо, квартирою в 140 “квадратів” володіють двоє, кожному належить по 70 метрів. У такому випадку, якщо у них немає іншої нерухомості, обидва мають право на пільгу при сплаті податку. Навіть незважаючи на те, що загальна площа квартири більше пільговою.

Ще один важливий момент: Податковим кодексом передбачено, що садовий або дачний будиночок не обкладається податком на нерухомість. Але тільки в тому випадку, якщо у власності платника є не більш одного такого об’єкта.А якщо у людини є два і більше садових або дачних будинки, то він повинен визначитися, на який з них хоче отримати пільгу, і надати до податкової інспекції за місцем реєстрації відповідну заяву.На інші будинки податок буде налічуватися відповідно до вимог податкового законодавства.

Не оподатковується та житло, розташоване в зоні відчуження.Об’єктом оподаткування не є житлова нерухомість дитячих будинків сімейного типу, а також та, що належить фізичним особам, які відповідно до закону мають статус багатодітних, прийомних або малозабезпечених сімей, нерухомість опікунів, піклувальників дітей(Але не більше одного такого об’єкта на сім’ю, опікуна, піклувальника).Чи не доведеться платити податок і за нерухомість, що належить дітям-сиротам, дітям, позбавленим батьківського піклування, та особам з їх числа, визнаним такими відповідно до закону, дітям-інвалідам, які виховуються одинокими матерями або батьками (не більш одного об’єктана дитину).

Тепер про те, що стосується відповідальності за несплату податків. Якщо людина частину нерухомості здає в оренду або використовує в бізнесі, то, за словами податківців, спеціально відстежувати діяльність власників житла ніхто не буде.Це, так би мовити, справа совісті. Але все ж законодавець встановлює деякі шляхи отримання податківцями інформації про такі випадки.Наприклад, нотаріус при укладенні договору оренди нерухомості зобов’язаний надіслати до податкової за місцем проживання орендодавця відомості про такий документ.Також суб’єкти господарювання, що є посередниками при укладанні подібних договорів або надають послуги з оренди (ріелтори), зобов’язані надіслати інформацію про укладення договору до податкової служби за місцем своєї реєстрації.

Джерело: fakty.ua