Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Альтернативна енергетика в Україні: будівництво повним ходом?

energy-renewable
 

Спорудження електростанцій, які виробляють альтернативну енергію, стає все більш поширеним видом будівельних робіт, які все частіше відпрацьовуються і налагоджуються, що призводить до їх спрощення і здешевлення. Але поки в Україні є багато чинників, що заважають широкому розповсюдженню об’єктів альтернативної енергетики.

Все більш традиційні

У світлі подій останніх років і в зв’язку зі світовим трендом переходу на альтернативні види енергії цей ринок з кожним роком все активніше завойовує Україну. Правда, як підкреслює гендиректор компанії Rengy Development Нарек Арутюнян, правильніше вести мову про відновлювану, а не альтернативну енергію. За його словами, з часом вона стає все більш традиційною. “Сподіваюся, що до 2020 року нам навіть не потрібен буде окремий зелений тариф”, – говорить він.

Статистика виправдовує цю надію. За даними керівника сектора “Енергетика” BRDO Олексія Оржель, до 2020 року загальна частка поновлюваних джерел енергії в Україні повинна досягти 11%, тобто вирости майже вдвічі в порівнянні із сьогоднішнім обсягом. За 9 місяців поточного року, повідомив він, тільки в сегменті сонячної енергетики в країні було введено в експлуатацію потужностей на 42 мВт. Тому, сподівається експерт, за підсумками 2016 року Україна отримає нових об’єктів сонячної електроенергії на 100 мВт.

“Відійти від відновлюваної енергетики неможливо, це світовий тренд. Більш того, будівництво об’єктів альтернативної енергетики стає не тільки конкурентоспроможним, але навіть дешевше, ніж реалізація проектів традиційної енергетики”, – стверджує Олексій Оржель.

Фінансування проектів

Цей тренд означає, що істотно прогресує такий сегмент будівельного ринку як зведення об’єктів відновлюваної енергетики, зокрема, сонячних і вітрових електростанцій. Поки що, за словами Олексія Оржель, тільки належить закласти цей напрямок як пріоритетний в нову розроблювану економічну стратегію України. Але технології розвиваються дуже швидко і створюють сильне технологічний вплив на ринок.

Зокрема, каже Олексій Оржель, якщо враховувати інфраструктурні виклики, з якими необхідно впоратися в разі, наприклад, будівництва двох запланованих “Енергоатомом” атомних енергоблоків, то серед депутатського корпусу і людей, які приймають рішення, вжеє розуміння того, що необхідно обирати в якості пріоритетного саме напрямок відновлюваної енергетики.

Серед тих, хто приймає рішення – не тільки політики, а й фінансисти. Учасники ринку розповідають, що українські банки, включаючи державні, фінансують проекти з будівництва об’єктів альтернативної енергетики. Причому, як уточнив гендиректор компанії Rentechno Євген Ладніч, “під цілком зрозумілу ставку у валюті”.

Яка вартість кредитів, банкіри та їхні клієнти не розголошують, але готові пригощати один одного компліментами. Так, начальник управління програм міжнародних фінансових організацій “Укрексімбанку” Сергій Худіяш розповідає, що кредитувати проекти в енергетиці банк почав в 2007 році: спочатку традиційні, потім альтернативні. За ці роки було отримано понад $ 550 млн. довгострокових кредитних коштів від партнерів банку: Світового банку, ЄБРР, Європейського інвестиційного банку, Глобального фонду кліматичного партнерства та інших. Ці гроші, за словами банкіра, допомогли залучити фінансування в тому числі в напрямок відновлюваної енергетики. У цілому ж ця співпраця допомогла профінансувати проекти в сфері промислової енергоефективності на загальну суму в більш ніж $ 800 млн. Причому, за словами банкіра, серед відновлюваної енергетики лідером є сонячна, на яку було направлено близько $ 80 млн. Більше $ 20 млн приходиться на гідроенергетику і $ 30 – на енергетику біомаси.

Хоча, як уточнив Нарек Арутунян, жоден із українських банків поки не дає проектне фінансування під об’єкти відновлюваної енергетики. В основному, за його словами, це фінансування або після сформованих спільних проектів, або під час будівництва, але під заставу за нормативами, встановленими НБУ.

Земельні питання

Правда, існують і деякі проблеми, що ускладнюють будівництво об’єктів відновлюваної енергетики. Так, за словами Євгена Ладніча, ускладнюється система землевідведення ділянок під будівництво таких об’єктів, є складнощі і власне по будівництву.

“Є багато питань і стосовно приєднання до мережі”, – додає гендиректор компанії директор, Helios Strategia Олена Скрипник. За її словами, вони не регулюються чітко, тобто обленерго може виставити будь-які техумови, які вважає за необхідне. Буває, за її словами, хоча і в рідкісних випадках, що вартість приєднання перевищує вартість самого проекту. Тому при виборі інвестиційного проекту дуже важливо враховувати вартість приєднання до мережі і виданих техумов. Крім того, що стосується техумов, важливо розуміти термін їх дії. Вони видаються на два роки, і обленерго може продовжити їх чи ні.

Відзначають експерти ринку і нюанси, пов’язані із землекористуванням. Раніше у представників сектора відновлюваної енергетики була 25-відсоткова пільга по оренді землі. Зараз пряму пільгу прибрали і віддали її застосування на розсуд місцевих органів влади, тобто суб’єктів, що надають землю в оренду.

“Зараз ми повсюдно стикаємося з тим, що вони (органи місцевої влади) отримали директиву про те, що орендна плата повинна бути не менше 7%, що робить наші проекти не такими привабливими”, – говорить Олена Скрипник. За її словами, мінімальна ставка для таких випадків встановлена ​​на рівні 3%, але реальність у країні така, що рекомендації зверху, на жаль, зазвичай приймаються на місцях за прямий заклик до дії.

Джерело: abcnews.com.ua

, , , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно