Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Боротьба з порожнечею: як столичні девелопери утримали орендарів

5012.jpg
 

Київські власники ТРЦ знизили ставки оренди. Це дало результат. Незважаючи на пікірують економіку, кількість вільних приміщень в ТРЦ не росте.

Прогнози скептиків, які запевняли, що цього року пустувати буде чи не половина київських торгових центрів, не виправдалися.У першому півріччі 2015-го вакантність столичних ТЦ склала 7,5%, що порівнянно із середнім показником минулого року, розповідає керівник департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Віктор Оборський.

Кількість вільних приміщень може відрізнятися в залежності від об’єкта. Наприклад, в найпопулярніших київських центрах – Ocean Plaza, Dream Town і Sky Mall – пустує не більше 5% від загальної кількості приміщень.”Наша вакантність зараз менше 1%”, – підтверджує заступник директора торгово-розважального центру Sky Mall Анастасія Коробейникова. У менш успішних центрах пустувати може понад 20% площ, додає Віктор Оборський.Але середній результат вакантності в 7,5% більш ніж задовільний для такого економічного спаду, як зараз в Україні.

Цінові поступки

Основний інструмент рантьє в боротьбі з вакантністю – ціна оренди.Торгові центри пішли на цінові поступки і завдяки цьому змогли утримати багатьох орендарів. За даними UTG, у першому півріччі середня ставка (для магазинів площею 100-200 кв м) знизилася на 35% і склала $ 30 за квадратний метр на місяць.”З другого кварталу орендарі стали фіксувати її розмір у гривні за офіційним курсом Національного банку, тоді як раніше використовували пільговий курс”, – зауважує Віктор Оборський.

Активні переговори між орендарями та орендодавцями почалися взимку минулого року, коли продажі мереж впали в півтора рази в порівнянні з таким же періодом минулого року.Такого різкого обвалу рітейлери не прогнозував, тому й залишилися з нерозпроданими товарними залишками. “Нову колекцію ми замовляємо за півроку до дати поставки”, – зізнається генеральний директор компанії “Карі Україна” (взуттєва мережа Kari) Максим Мазитов.Щоб продати всі товари, рітейлери змушені були надавати знижки, розмір яких сягав 70%.

Проблеми мереж погіршили валютні коливання (ставки в договорах оренди прив’язані до вартості іноземної валюти), а орендарі відмовилися платити за новим курсом.У деяких торгових центрах, як, наприклад, “Гулівер”, бізнесмени навіть виходили на акції протесту проти дій керівництва. Все це дало результати. “З усіма орендарями ми домовилися”, – відзначає Анастасія Коробейникова.

Конкуренції немає

У першому півріччі на київському ринку торговельної нерухомості нову пропозицію було мінімальним, що і дозволило торговим центрам зберегти орендарів.”Нові об’єкти можуть пропонувати ціни на 70% нижче в порівнянні з середньоринковими”, – підтверджує Віктор Оборський. Але в 2015-му з’явилося тільки два невеликих центру: Будинки Центр (орендована площа 7000 кв м) і Новус на Здолбунівській (5500 кв м торгових приміщень).Загальна пропозиція же якісних торгових центрів, за даними UTG, у першому півріччі склало 1090000 кв м.

Крім цього, в поточному році з ринку не пішла ні одна велика мережа, що призвело б до різкого зростання кількості вільних приміщень.Працюючі в Україні мережевики не поспішали закривати окремі точки. Більшість з них “почистили” свої мережі ще в минулому році. “Ми не закрили жодного свого магазину в Києві цього року”, – повідомив Максим Мазитов.

Але спостережувана в цьому році стабілізація ринку може виявитися тимчасовою. Вакантність у Києві різко зросте наступного року, прогнозують експерти.Пов’язано це з тим, що девелопери перенесли відкриття найбільших торгових центрів столиці – Respublika, Lavina Mall, Blockbuster Mall, Retroville, Podol Mall, загальна торгова площа яких становить близько 500 000 кв м, на наступний рік. “Ми поки не визначилися з датою відкриття.Центр готовий, але ми побоюємося, що не встигнуть відкритися орендарі “, – повідомив представник Respublika, що наступного року планується до відкриття. Це може призвести до подальшого зниження орендних ставок, оскільки пропозиція явно перевищує попит.

Джерело: biz.liga.net

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно