Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

БЦ Києва: час орендарів

6617.jpg
 

Падіння ставок на оренду офісної нерухомості Києва з січня склало 10-15% (залежно від класу), а зростання вакантності – 0,5% (у класі В). У класі А вакантність залишилася на рівні початку року – 30%.Тренд на зниження за ставками, за словами експертів, збережеться до грудня, а вакантність зросте за рахунок нових об’єктів.

Ставки знижуються

Зростання нової пропозиції на ринку офісної нерухомості в першій половині цього року виявився істотно нижчим показників зростання за аналогічний період минулого року – він становить всього 49% від показника +2014-го, зазначає директор департаментуагентських та консультаційних послуг у сфері офісної нерухомості компанії DTZ Левон Папоян. Однак навіть такий скромний результат вплинув на ринок – він повністю переорієнтувався на орендаря. Орендні ставки неухильно падають.

Сьогодні вакантність класу А продовжує залишатися на рівні 25-30% (а в деяких випадках – до 40%), відзначає глава консалтингу та аналітики відділу послуг у сфері нерухомості компанії EY Марина Крестініна. Клас В показує вакантність на рівні 20-25%.

Зростання вакантності, а також несприятлива економічна ситуація і коливання нацвалюти спровокували тривале зниження орендних ставок, констатує начальник відділу аудиту КП «Київське інвестиційне агентство» КМДА Костянтин Олійник.

За даними керівника департаменту маркетингу і продажів компанії «К.А.Н Девелопмент» Ганни Попруги, протягом першого півріччя 2015 ставки продемонстрували спад на 14,5% в класі А і 11,1% в класі В.«Слід врахувати, що при укладенні нових операцій в переважній більшості випадків фактична вартість оренди лота є нижче номінальної і обговорюється в індивідуальному порядку з кожним орендарем», – звертає увагу експерт.

На даний момент у класі А діапазон заявляються орендних ставок становить $ 20-28 за кв. м, в класі В – $ 10-20 за кв. м, відзначає Костянтин Олійник.«Щодо першого півріччя 2014-го року орендні ставки на ринку офісної нерухомості знизилися в середньому на 30%», – говорить експерт.

Малі площі

За словами Ганни Попруги, пропозиція на столичному ринку офісної нерухомості за вісім місяців поповнилися чотирма об’єктами, сукупна арендопрігодная площа яких склала 41,3 тис. Кв. м.У свою чергу Марина Крестініна називає дещо іншу цифру – близько 30 тис. Кв. м. Експерт констатує: зростання нових площ в офісному сегменті відбувся за рахунок виходу на ринок невеликих об’єктів.Цю ж тенденцію – догляд в малі форми – зазначає дослідження ринку, проведене компанією UTG.

В цілому, за інформацією Костянтина Олійника, до вересня цього року пропозиція на ринку офісної нерухомості столиці склало 1700000 кв. м.Найбільша кількість якісних офісних площ сконцентровано на правому березі (821 тис. Кв. М), повідомляє керівник відділу офісних площ компанії JLL в Україні Олександра Глобіна.Лідирують Печерський, Голосіївський і Шевченківський райони, в кожному з яких знаходиться приблизно по 320 тис. Кв. м, тоді як у Деснянському (лівий берег) та Святошинському (правий берег) районах вони практично відсутні.У Печерському районі зосереджена велика частина (близько 68%) всього пропозиції класу А. Однак в цьому ж районі спостерігається і найбільший рівень вакантності – за підсумками першого півріччя він склав 42%, говорить Олександра Глобіна.

До кінця року, за даними досліджень UTG, у столиці готуються до відкриття ще п’ять бізнес-центрів сумарною орендною площею 50,5 тис. Кв. м. Це перша черга Форум West Side (GLA – 4 тис. кв. м) по вул. О. Теліги, 6; торгово-офісний комплекс на вул. Зоологічній, 5а / 1 (GLA – 7,5 тис. Кв. м); офісний центр по вул. Горького, 46 (GLA – 8 тис. Кв. М); БЦ «Престиж Поділ» по вул. Нижній Вал, 27-29 (GLA – 10 тис. Кв. М); готельно-офісний комплекс за адресою вул. Нижній Вал, 63 / вул. Ярославська, 58 / Набережно-Хрещатицька (GLA – 21 тис. Кв. М).Таким чином, аж до 2016 року збережеться тенденція виведення на ринок об’єктів невеликих площ (до 10 тис. Кв. М).

Втім, учасники ринку відверто не раді такому поповненню.Навіть без урахування нових проектів поточне пропозиція на ринку значно перевищує попит, відзначає Ганна Попруга. На думку експерта, в короткостроковій перспективі будівництво нових офісних об’єктів у Києві недоцільно.«Подальше надходження пропозиції призведе до зростання вакантності і зниження орендних ставок внаслідок зростаючої конкуренції», – пояснює експерт.

У той же час Левон Папоян відзначає, що зростання вакантності має і свою позитивну сторону.«Поряд з істотним розкидом цін на якісні офісні приміщення, зростання вакантності надає компаніям-орендарям можливість оптимізувати свої орендні умови на більш довгостроковий період», – підкреслює Папоян.

Два сценарії прогнозу

Консалтери і девелопери оцінюють красткосрочную і середньострокову перспективу з великою обережністю. Більшість сходиться на думці, що варто чекати подальшого падіння ставок і посилювання боротьби за орендаря.З цієї причини реалізація багатьох цікавих проектів відкладена до кращих часів.

У той же час поліпшення ситуації в країні може оперативно переломити тренд.«У відсутність макроекономічних потрясінь у найближчому майбутньому ми очікуємо, що попит на офісні площі, так само як і вакантність, збережуться на існуючому рівні», – говорить Марина Крестініна.При відсутності різких стрибків обмінного курсу значного зниження орендних ставок не очікується, вважає експерт.

Так чи інакше, криза якісно змінить ринок і дисциплінує його учасників.У поточних ринкових умовах орендодавці можуть підвищити привабливість своїх об’єктів для компаній-орендарів не тільки за рахунок більш конкурентних орендних ставок, а й шляхом здачі в оренду приміщень з більш високим рівнем обробки і / або пропонуючи іншіальтернативні варіанти зниження капітальних витрат майбутніх орендарів, рекомендує Левон Папоян.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно