Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Чи можуть українці бути власниками землі в Криму

4340.jpg
 

Правила гри в окупованому Криму можуть вкотре змінитися – громадяни України, які є власниками земельних ділянок сільськогосподарського призначення на півострові, ризикують втратити право вільно розпоряджатися землею з серпня 2015 року.

Російське законодавство забороняє нерезидентам володіти сільгоспземлею, і українці, які формально вважаються в Криму іноземцями, потрапляють під це обмеження. Статус ділянки як землі сільськогосподарського призначення не завжди передбачає залученість в АПК – так, значна кількість дач також побудовані на сільгоспземлях.

Forbes запитав, чи означає це, що залишитися власником кримської землі можна, тільки маючи російський паспорт.

Літній сезон-2015 приніс Криму не тільки туристів. Сьогодні в Сімферополі, Севастополі, Ялті та в інших адміністративних центрах Криму куди більшим попитом, ніж будинки відпочинку і пансіонати, користується установа, відоме більшості під назвою «Росреестр», а якщо точніше – «Державний комітет з державноїреєстрації та кадастру Республіки Крим». Що змушує стікатися сюди відвідувачів?

У грудні 2014 року українські власники нерухомості в Криму зітхнули з полегшенням – Міністерство майнових та земельних відносин Республіки Крим підтвердило, що правовстановлюючі документи на земельні ділянки та нерухомість на півострові,видані в Україні, законні на території РФ. Але зараз знову з’явилися приводи для серйозного занепокоєння.

Першу хвилю невпевненості у збереженні своїх прав викликав закон Республіки Крим «Про регулювання питань, пов’язаних з самовільним зайняттям земель на території Республіки Крим», згідно з яким земельні ділянки, якщо вони належать не на праві власності,а на праві, припустимо, оренди, можуть бути передані особам, самовільно їх займають.

Зрозуміло, власники таких земельних ділянок, які з тих чи інших причин не завжди знаходяться в безпосередній близькості від земельних наділів, були змушені терміново відреагувати на зміни в законодавстві та вжити заходів щодо попередженнясамозахоплень їх власності. На жаль, досвід показав, що деякі з них не встигли – і зараз зіткнулися з тим, що будуть змушені ділити свою ділянку з незваним гостем.

Ще один потенційний ризик вносить ст.284 Цивільного кодексу РФ, яка говорить, що якщо земельна ділянка більше трьох років не використовувався за його цільовим призначенням – він може бути віднято.Тепер всі власники земельних ділянок, які тривалий час, припустимо, збирали гроші на їх забудову, змушені поквапитися, щоб одного дня не побачити, як їх землю забудовує хтось інший.

Громадянин дачник

У 2014 році Конституційний суд ухвалив, що жителі Криму отримують можливість реєстрації (прописки) в дачному будиночку.Разом з можливістю бути зареєстрованим за місцем проживання на дачі, власникам дачних ділянок дісталася і проблема.

В останні тижні активно мусується питання – як бути «дачникам», у яких немає російського громадянства?Законодавством Російської Федерації, яке тим чи іншим чином зараз диктує правила поведінки на території Криму, передбачено, що іноземні громадяни можуть володіти земельними ділянками із земель сільськогосподарського призначення тільки на праві оренди.

Ця норма породила припущення, що земельні ділянки сільськогосподарського призначення, під які часто в Російській Федерації підпадають і дачні ділянки (де коштують зовсім не сільськогосподарські будинки), вилучатимуться з власності дачників у випадку,якщо в останніх не буде паспорта громадянина РФ. На щастя, таку думку виявилося помилкою.

Власникам земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які не мають громадянства Російської Федерації, як, втім, і іншим категоріям людей, слід пам’ятати, що Крим – це специфічна територія, на якій панує не тільки режим окупації з бокуУкраїна і режим російського законодавства з боку Російської Федерації, а й особливий, кримський, правовий режим.Закон Республіки Крим від 31 липня 2014 № 38-ЗРК «Про особливості регулювання майнових і земельних відносин на території Республіки Крим» встановлює, що право власності на земельні ділянки й інші об’єкти нерухомого майна, що виникло до вступув силу Федерального конституційного закону, зберігається на території Республіки Крим у фізичних та юридичних осіб, включаючи іноземних громадян, осіб без громадянства та іноземних юридичних осіб.

Таким чином, для збереження прав власності на земельну ділянку, незалежно від категорії земель, до якої він належить, немає необхідності змінювати громадянство.

І на останок.Помиляються щодо статусу землі не тільки громадяни, але й працівники державних органів.І часом наслідки таких помилок, якщо їх вчасно не припинити, можуть бути усунені лише тривалими судовими позовами з відновлення, нехай і помилково, але порушеного права.

Джерело: forbes.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно