Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Чи стане простіше будувати в Україні?

855.jpg
 

В Україні запрацював “портал реформ”, на якому Кабмін презентує концептуальні ідеї дерегуляції. Частина з них стосується будівельної сфери.
Що з них реально реалізувати? Про це Delo.UA розповів глава відділу продажів ЖК “Park Stone” Дмитро Шостя

Поява конкретного переліку ініціатив з дерегулювання однією з найбільш бюрократизованих галузей – будівельної – це великий позитив для будівельного бізнесу.Як мінімум, забудовники бачать, що ідеї, про які вони говорять роками, хоч якось фіксуються. Втім, не всі ідеї реалістичні – як мінімум, на даному етапі, без детального механізму реалізації. Ось деякі пропозиції, які нам здалися цікавими.

– Зробити розрахунок вартості підключення до мереж “прозорим” і взаємопов’язаним з вартістю будівництва нових мереж і розподільних пунктів.

На сьогоднішній день проблема полягає не стільки в непрозорому прорахунку вартості, скільки в “громадської навантаженні”, яку відповідальні органи звалюють на плечі забудовника у вигляді ремонтів мереж в іншому кінці району.Корупцією це назвати складно – начебто ж не собі в кишеню кладуть, а вирішують проблеми людей. Але чому б не записати ці витрати відкрито у витрати забудовника і або компенсувати їх з бюджету чи зараховувати в якості пайового внеску у розвиток інфраструктури?Сьогодні така постановка питання монополістами – підключення до мереж в обмін на переложенную трубу – підстьобує забудовників до свідомо виграшним судовим процесам.

З темою розвитку інфраструктури, як не дивно, пов’язана і ще одна ініціатива уряду – врегулювати процедуру присвоєння поштової адреси. Без отримання адреси неможливо почати реєстрацію прав власності на житло.Але за банальної формальністю криється важливий момент: районна адміністрація не привласнить об’єкту адресу, поки не будуть пред’явлені документи про виконання забудовником зобов’язань перед містом – чи то фінансових, але чи то у вигляді переданих квадратних метрів.Якщо під “упорядкувати” автори мають на увазі вилучити цей пункт з переліку потрібних документів для отримання адреси, то це просто перенесе процедуру контролю на другий етап будівельного процесу.

– Дозволити передавати право оренди земельної ділянки державної або комунальної власності, якщо така оренда дає право на її забудову.

Дуже актуальна проблема.На сьогоднішній день передача орендованих ділянок між учасниками ринку відбувається через продаж компаній, що володіють відповідними правами. Але тут виникає кілька проблем.Якщо Ви покупець, то разом з ТОВ-шкой на привабливому ділянці можете придбати і її проблемні транзакції, контрагентів та інші запитання від податкових органів.Якщо Ви продавець і раніше оформили право оренди на свою головну компанію, а тепер не збираєтеся займатися будівництвом – не продавати ж весь бізнес! Можна звичайно, розірвати договір оренди достроково і спробувати його переукласти з новою компанією.Але чи піде на це міськрада, склад якого міг круто помінятися за ті роки, поки власник безуспішно володів ділянкою.

Якщо уряд пропрацює механізм передачі ділянок між компаніями разом з правом оренди, це суттєво спростить життя бізнесу і мобілізує його активність: у тих, хто не мав доступу до хорошим ділянкам, з’явиться такий доступ, а тим, у кого вони просто”Висіли” на балансі – вивільняться ресурси для розвитку основного підприємства.

Єдине, що поки незрозуміло – якими мають бути запропоновані механізми передачі прав на оренду в іпотеку.Що отримає натомість банк, якщо забудовник, який віддав у заставу такі права, не зможе платити по кредиту? Стрімко що закінчується договір оренди в кращому випадку без побудованого на ньому будівлі (яке банк не орендує)?І незрозумілі перспективи продовжити такий договір, якщо на нього не знайдуться профільні компанії? Питання відкрите, чекаємо подробиць.

– Надавати технічні умови особам, які хочуть здійснити забудову земельної ділянки, що перебуває у їх власності або користуванні, протягом 10 робочих днів з дня подачі (нереєстрації) заяви.Зробити доступною інформацію про точках підключення та потужності мереж монополістів

Відмінна ідея. Тільки з деякими застереженнями. Припустимо, до органу, який видає технічні умови, приходить забудовник, у якого житловий комплекс розрахований на 10 секцій.Чи встигнуть йому видати техумови за 10 днів явочним порядком? По черзі цього робити не можна, оскільки ТУ на першу секцію повинні враховувати параметри останньої. Дилему можна вирішити, диференціюючи терміни видачі за рівнем складності об’єкта будівництва.Інакше досягти високої планки зможуть лише одиниці забудовників, та й ті лише при певному стимулюванні бюрократичної машини.

Що стосується другої частини – відкритості інформації про точки підключень – це також чудова ініціатива з точки зору забудовника. Якщо вона буде реалізована, не потрібно буде “наосліп” шукати ділянку з готовими або зручно розміщеними поблизу комунікаціями, а видає техумови орган не буде шантажувати відсутністю інформації або додатковими дослідженнями.Інша справа – як відреагують на такий відкритий реєстр військові? Виставити напоказ всі газопроводи, електропідстанції та іншу інженерну інфраструктуру – не найкраща ідея, особливо в сьогоднішніх умовах.

Щоб закінчити з темою інфраструктури, варто відзначити також ще одну важливу ідею, озвучену на дерегуляційні сайті – затвердити право замовника будівництва на застосування автономних систем інженерного забезпечення незалежно від наявності на відповіднійтериторії необхідного інженерного забезпечення. Просто кажучи, навіть в густонаселеному районі, де потужностей водопроводу не вистачає, можна буде спокійно побудувати висотку, пробуривши свердловину і встановивши на ній насос.Те ж стосується електрики та опалення (інше питання – як це реалізовуватимуть забудовники, але право – у разі впровадження ініціативи – у них на це буде). Все це істотно полегшить пошук і відбір ділянок під будівництво.Але, звичайно ж, має бути безпосередньо зав’язано на міський зонінг

Джерело: delo.ua

Возможно, Вам также будет интересно