Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Чи здатні субсидії захистити українців від “драконівських” тарифів ЖКГ?

4271.jpg
 

Станом на 1 травня 2015 близько 1248000 українських сімей або 7,6% від загальної кількості українських сімей отримують субсидію на оплату послуг ЖКГ.

У теорії вважається, що високі тарифи на газ і взагалі джерела енергії будуть стимулювати українців економити свої витрати. При цьому, кожен буде думати, як заощадити платежі за послуги ЖКГ.А хто не зможе реально платити за послуги ЖКГ, отримає субсидію, і тим самим буде платити менше. При цьому державний бюджет заощадить гроші, так як в цьому випадку буде надаватися субсидія не все населення, а тільки частину.Бо донедавна уряд України за рахунок держбюджету покривав різницю між ціною на газ для населення і ринковою ціною газу.Вважається, що це неправильно, тому що в цьому випадку все населення отримує пільгу на газ, і споживачі користуються пільгою незалежно від доходів. Це все теорія, а тепер практика.

Як відомо, у квітні 2015 тарифи на газ для населення зросли в 7 разів.Це стосується в першу чергу тарифів на газ, який використовується в газових плитах, так як основне зростання витрат на оплату рахунків за газ буде вже в зимовий період, коли потрібно буде оплачувати послуги опалення.Але навіть без опалення, зростання цін на газ для населення показав свій поганий характер. За квітень 2015 українці отримали платіжки на оплату газу (без урахування інших послуг ЖКГ) на суму 2,6 млрд. Грн. При цьому вони оплатили 1,7 млрд. Грн і не заплатили 886 млн. Грн.І хоча офіційна статистика показує, що оплата тарифів за газ у квітні 2015 була на нормальному рівні, але вони, хитруни, просто вважають не окремо за місяць, а накопичувально за всі попередні періоди, і погашення старих боргів за газ враховують як погашення поточнихплатежів. Якщо ж порахувати тільки оплату виставлених рахунків за газ у квітні 2015 року, то виходить, що близько 35% рахунків була не оплачено. В принципі, цього слід було очікувати, оскільки дуже велике зростання вийшов і різкий.Зрозуміло, що частина українців взагалі не могла оплатити рахунки за газ.

Взагалі борги з оплати послуг ЖКГ це постійний головний біль нашої економіки. Станом на 1 травня 2015 українці заборгували за оплату послуг ЖКГ з урахуванням боргів по електроенергії близько 15 млрд. грн.При цьому середній термін заборгованості українців за рахунками ЖКГ 2,6 місяця. Борги розтягують і розтягують. Виходить, що в середньому кожна українська сім’я, або як називає Держстат, кожен особовий рахунок має заборгованість за послуги ЖКГ близько 15 тис. Грн.

А що ж субсидії? Станом на 1 травня 2015 близько 1248000 українських сімей або 7,6% від загальної кількості українських сімей отримують субсидію на оплату послуг ЖКГ. І в цілому сума субсидії виглядає цілком солідно: близько 335 грн на одну сім’ю за квітень 2015 року.Це не компенсує всю суму тарифів ЖКГ, але частково покриває витрати на оплату послуг ЖКГ. Тим більше, що близько 60% одержувачів субсидій, це, як правило, самотні пенсіонери, для яких оплатити рахунки ЖКГ, які перевищують їхню пенсію нереально.У цій ситуації здається, що субсидії зможуть розрулити ситуацію.

Але, тут виникає проблема, яка завжди була і буде. За квітень 2015 було нараховано субсидій ЖКГ на суму 863 млн. Грн. Це навіть менше боргів по газу, які утворилися за квітень 2015 року.А ще є борги з опалення, гарячої води та електрики. Просто сума субсидій ЖКГ не здатна зараз компенсувати зростання боргів населення по сплаті нових тарифів ЖКГ.Можна було б підвищити розмір субсидій або почати їх видавати більш активно, але тоді потрібно буде більше грошей видавати з держбюджету на розрахунок по субсидіях ЖКГ.

Механізм субсидій ЖКГ побудований за радянської моделі компенсації.Українська родина, яка отримує субсидію, менше оплачує грошей за своїми платіжками. Але при цьому місцеві органи влади зобов’язані суму нарахованої субсидії перерахувати підприємствам ЖКГ за оплату послуг. І ось тут починається ще одна наша проблема.Станом на 1 травня 2015 місцеві органи влади заборгували підприємствам ЖКГ вже більше 1,3 млрд. Грн по субсидіях. З початку 2015 борги місцевих бюджетів з перерахування грошей субсидій ЖКГ підприємствам, які надають послуги ЖКГ, виросли на 154%.Так що зростання прискорюється.

Виходить, що ростуть борги населення перед підприємствами ЖКГ, оскільки такі тарифи українці платити не можуть.Держава доводить, що воно буде за рахунок субсидій давати можливість українцям платити менше за послуги ЖКГ, а й сама держава вже не платить підприємствам ЖКГ по субсидіях. В результаті борги накопичуються і накопичуються. І що далі?А далі буде опалювальний сезон, і маса скандалів пов’язаних з тим, що у підприємств ЖКГ немає грошей, щоб закупити газ і вугілля, що насувається техногенна катастрофа і т.д.

Потрібно не тарифи ЖКГ піднімати до захмарних висот, а ліквідувати монополії у сфері ЖКГ, зробити тарифи дійсно прозорими і обґрунтованими, і може виявитися, що й не потрібно було підвищувати тарифи в 7 разів, вистачило б і 70%.А то вийшло, як у поганому анекдоті: хотіли обдурити всіх, а обдурили себе.

Джерело: ubr.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно