Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Чи зможуть субсидії витримати зростання тарифів ЖКГ

993
 

Представники української влади та окремі експерти вважають, що підвищення комунальних тарифів в Україні до рівня ЄС не повинно турбувати простих українців, так як існують субсидії ЖКГ. І, відповідно до економічної теорії, такі субсидії повинні компенсувати зростання тарифів ЖКГ для соціально незахищених громадян.

Теорія красива і заслуговує на увагу. Але перед тим як підвищувати комунальні тарифи до рівня Євросоюзу, варто було б бодай побіжно подивитися, що у нас відбувається з уже діючими субсидіями.

Дійсно, після запаморочливого зростання тарифів ЖКГ в 2014-2015 роках, поміняли порядок призначення субсидій, спростивши його до мінімуму. Як результат, кількість осіб, які потребують субсидії і отримують комунальні субсидії у минулому році різко зросла, і продовжує рости.

Згідно з офіційними даними Державної служби статистики за 2015 р. 5,9 млн. Сімей звернулися за субсидіями, і ще 1,2 млн. сімей цього року. Разом виходить близько 7,1 млн. сімей в Україні захотіли отримати субсидії ЖКГ.

Соціальна служба, розглянувши заяви громадян, призначила субсидії 6,7 млн. сімей, це близько 40% усіх сімей в Україні. Але в окремих регіонах України таких сімей, які отримують субсидії більше 50% від загальної кількості.

І це ще до підвищення тарифів на газ до рівня Євросоюзу. Тепер же, після того як в Україні тарифи на газ стали як в ЄС, можна очікувати нового витка бажаючих отримувати субсидії ЖКГ. І ось тут може виявитися, що субсидії потрібні 99% всіх сімей в Україні. Але, не все так просто.

Кому і скільки повинні

Складно зрозуміти логіку призначення самих субсидій. Бо згідно з інформацією, розміщеною на сайті Держстату, середній їх розмір за березень 2016 року на одну сім’ю становив 1196 грн. А в окремих регіонах України взагалі розмір субсидії на одну сім’ю складає 1500-1600 грн. Це при цьому, що згідно з даними Держстату середня площа всіх платежів ЖКГ за березень 2016 року склала всього 851 грн. без урахування субсидій. Хто тут більше бреше? І навіщо ця брехня?

Виходить, що розмір субсидії ЖКГ більше середнього платежу, нарахованого на одну сім’ю. Абсурд. Швидше просто гра з цифрами. Всі розуміють, що показати правдиву інформацію про зростання тарифів ЖКГ і субсидії ЖКГ невигідно. Тому і займаються невеликим замилюванням фактів. Щоб було красиво. Але це не рятує ситуацію.

Згідно з даними Державної служби статистики на 1 квітня 2016 року загальна сума боргів населення по платежах ЖКГ становить 4,3 млрд. грн. З цієї суми майже 2,2 млрд. грн борг, який сформувався з початку поточного року. І це лише початок. Ще українці не отримували нові платежі ЖКГ з європейськими тарифами.

Що ж стосується самих субсидій по комуналці, то на 1 квітня 2016 року загальний борг місцевих бюджетів перед підприємствами ЖКГ за субсидіями склав 23,2 млрд. грн.

Якщо хто не знає, Мінфін України і уряд України похвалилися, що за підсумками 2015 рдефіцит зведеного держбюджету України склав всього 14,5 млрд. грн. При цьому Мінфін не помітив 20 млрд. грн. боргів по субсидіях ЖКГ.

Мінфін красиво цю цифру сховав від МВФ в місцевих бюджетах в надії, що він не помітить. Але він помітив. Як результат, виник великий скандал, який і призвів до того, що МВФ відмовився виділяти Україні черговий транш на початку поточного року.

Швидше за все, за підсумками поточного року борги по комунальним платежам складуть 10-12 млрд. грн. При цьому борги по субсидіях ЖКГ будуть близько 100 млрд. грн. І тоді знову будуть вестися бурхливі дебати і дискусії про реформи, і про те, що щось потрібно робити, так як ці борги фактично можуть привести до того, що взимку Україна може накрити хвиля техногенних катастроф. Якщо у комунальних підприємств не буде реальних грошей за поставлені послуги, не буде і послуг ЖКГ.

Джерело: ubr.ua

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно