Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Чим загрожує реформа ЖКГ власникові квартири в багатоповерхівці

2448.jpg
 

Найближчим часом тарифи на центральне опалення та гаряче водопостачання в Україні зростуть у 3-5 разів при знижується рівень життя.

Надання субсидій неплатоспроможним верствам населення це – тупиковий шлях: не можна платити субсидії вічно, треба знижувати споживання енергії до прийнятного рівня доходів власника квартири.Сформована ситуація в ЖКГ України – один з «комуністичних заповідників», які не просто ускладнюють життя багатьох українців, але стає «національною загрозою».Недарма міжнародні кредитори умовою надання допомоги для України виставляють вимогу «проведення реформ», в тому числі в галузі ЖКГ.

Спробую висловити свою думку щодо питання – «які реформи ЖКГ необхідні Україні».

Історія питання квартир у багатоповерхівках.

Переважна більшість цього житлового фонду побудовано з використанням наступних концепцій:

1.Проживають в квартирах не можуть мати на них право власності, квартири побудовані за рахунок держави, передаються безкоштовно жителям у тимчасове користування.

2.Держава забезпечує експлуатацію та постачання енергоресурсами житла за свій рахунок, жителі фінансують невелику частину цих витрат.

3.Тарифи на користування енергоресурсами і житлоплощею встановлюються державою централізовано, без урахування якості житла, якості обслуговування та фактичної вартості ресурсів.

4.При відносинах з постачальниками послуг громадяни мають єдине право – право подавати скарги на якість обслуговування в «вищу інстанцію». Ну, і в суд, зрозуміло.

Що змінилося за останні 20 років.

Були безкоштовно приватизовані квартири, причому межа права власності проходила по «внутрішній поверхні шпалер», наклеєних на стіни квартири. Будівельні конструкції будинків, сходові клітки, покрівлі та прибудинкова територія належали державі.

Був ініційований процес об’єднання квартировладельцев в ОСББ – різновид колгоспу.Власники житла насторожено поставилися до ідеї ОСББ – закономірно побоювалися шахраїв, які можуть скористатися численними прогалинами у законодавстві для махінацій з нерухомістю.

Влада заманювала в ОСББ обіцянками фінансової підтримки (ремонт дахів, під’їздів тощо). споживання енергоресурсів житловим фондом дотувалося централізовано і все у великих кількостях у зв’язку з зростанням закупівельних цін на російський газ.Дотації виплачувалися за рахунок зовнішніх кредитів.

До 2014р ситуація стала критичною – держава стала не в змозі компенсувати різниці між вхідний ціною на газ і відпускною ціною на тепло і гарячу воду.Заходи щодо зниження споживання енергії проводилися в обмежених рамках, в основному за рахунок зовнішніх кредитних ресурсів.

Ситуація в 2015 р

Держава повністю дистанціювався від багатоповерхівок, переклавши турботу про них на плечі квартировладельцев.Оголошено, що ціни на енергоресурси будуть збільшені до рівня, що забезпечує прибутковість тепло і енергопостачальних організацій.

Фінансування ремонтів будівель, заходів з утеплення, заміни вікон і т.п. запропоновано здійснювати за рахунок кредитних ресурсів.

Експлуатаційні витрати на утримання будівель повинні здійснюватися за рахунок власників квартир.Права власності на нерухомість співвласників багатоквартирних будинків істотно розширені, одночасно посилено відповідальність за власність – наприклад перед банками за кредити. Ускладнений доступ до компенсаційних механізмів підвищення плати за енергоресурси.

Права споживачів перед постачальниками енергопослуг залишилися в колишньому обсязі. Утруднений доступ до інформації про можливості скорочення енергоспоживання багатоповерховими будинками, збільшилася корупційна складова в цьому питанні.Велика ймовірність, що значна частина населення не зможе оплачувати подорожчали енергопослуги в умовах, коли немає можливості зменшити споживання енергії на опалення.

Можливий прогноз на майбутнє.

Багатоквартирний житловий фонд буде схильний переділу власності: ті будинки, власники квартир в яких зможуть пристосуватися до нових тарифів на енергоресурси, будуть жити довго і щасливо; ті будинки, в яких рівень доходів власників квартир не дозволитьпристосуватися, змінять власника – в них квартири будуть здаватися в оренду, причому новий власник буде зобов’язаний провести термомодернізацію і рівень кварплати в результаті буде знижений.Читайте також: «Як визначити баланс між комфортністю житла та витратами на його утримання»

Що необхідно зробити для успішності реформи ЖКГ.

1.Законодавчо закріпити норму про те, що оплачуються всі види послуг з постачання ресурсів тільки відповідно до показань приладів обліку (теплосчетчик, лічильники гарячої та холодної води, лічильник газу, електролічильник).Оплата без приладів розглядається як тимчасовий варіант.

2. Зосередити PR зусилля на тому, що тільки квартировласник визначає рівень енергоспоживання квартирою і, відповідно, величину плати за підтримування комфортних умов.Держава забезпечує справедливі тарифи на поставляються ресурси.

3. Забезпечити умови ефекту «мультиплікації інвестицій» – на кожну вкладену державою в термомодернізацію будинку гривню квартировласника залучається 3 …5 гривень додаткових інвестицій.

4. Організувати інформаційний ресурс для населення за технологіями економії всіх видів ресурсів. Наповнити його як теоретичними матеріалами, так і практичними прикладами реалізації енергоефективних заходів.

5.За державний рахунок розробити типові проекти термомодернізації будівель різних типів і моделей комфортності. Забезпечити відкритий до них доступ. Забезпечити консультації фахівців з термомодерінізаціі житлового фонду.

6.Упорядкувати кредитування енергозберігаючих заходів. Доступ до кредитних ресурсів повинні отримувати не тільки власники дров’яних котлів, а й впроваджують інші енергоефективні технології

7.Гарантувати населенню справедливе твердження і жорстке дотримання тарифів на всі види енергоресурсів. Виключити отримання надприбутків і розбазарювання ресурсів постачальниками послуг.

Довідка.

Заходи щодо зменшення витрати гарячої води на санітарні потреби й електроенергії на освітлення досить добре вивчені і не викликають труднощів при реалізації. Найбільш складним і витратним є зниження витрати енергії тепла опалювальною системою.В основному тому, що цей процес пов’язаний зі зміною будівельної конструкції будівлі.

Термомодернізація багатоповерхових будинків повинна включати три складові: поліпшення термосопротивления будівельної оболонки будинку (ізоляція фасадів і горищ, заміна вікон); модернізація системи опалення (тепловіддача приладів опалення повинна бути регульованоюі забезпечувати задану користувачем температуру в приміщеннях); утилізацію тепла вентиляції (монтаж поквартирних вентиляційних установок з утилізацією тепла). Тільки виконання всіх трьох заходів одночасно дасть економію енергії на опалення.Виконання тільки утеплення фасаду дає, як правило, збільшення витрати енергії.

М.І.Кордюков, експерт з енергоефективним інженерних систем будівель.

Джерело: news.realt.ua

Возможно, Вам также будет интересно