Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Все про субсидії із перших вуст

150409110253_tariffs_money_gas_640x360_ukrafoto_nocredit
 

Людей, які випадково допустили помилки при оформленні документів на отримання державної допомоги, не штрафуватимуть.

Незважаючи на певні пробеми, нова програма житлово-комунальних субсидій продовжує діяти і розвиватися – до весни 2016 року нею вже скористалися понад п’ять мільйонів українських сімей. І потік охочих істотно не зменшується.

Минулого року процедура подачі заяви на субсидію була спрощена. Зараз одному із членів сім’ї досить написати заяву і заповнити нескладну декларацію. Тепер у ній слід вказувати тільки вид доходу, а не його розмір. Простіше кажучи: людині потрібно лише внести до переліку, які саме види доходів (пенсію, зарплату, соціальну допомогу, стипендію і так далі) отримує він і члени його сім’ї, а також організацію, де виплачують ці кошти (Пенсійний фонд, назва вузу або підприємства). А вже сам розмір виплат соціальні служби беруть з баз даних – як власної (що стосується соціальних виплат), так і фіскальної служби, Пенсійного фонду, вузів, училищ і так далі.

Минулої весни, коли спостерігався основний потік заяв, з’ясувалося, що наші співгромадяни не готові декларувати свої доходи. Було допущено багато арифметичних помилок, причому в основному через незнання. Людей за такі неточності ніхто не штрафував, їх попросили ще раз заповнити декларації. Проте через це процедура оформлення субсидії затягнулася. Тому ще влітку минулого року уряд вирішив звільнити людей від складних підрахунків.

Ще один бонус: при оформленні субсидії не потрібно надавати жодних додаткових документів, що стосуються складу сім’ї, обсягу і вартості житлово-комунальних послуг. Відомості, необхідні для призначення допомоги, надходять до управління соціального захисту безпосередньо від організацій, які надають послуги. Наприклад, про склад сім’ї, площі квартири, розмірі квартплати – від жеків. Про вартість електроенергії і опалення – від обленерго, газу – від облгазів.

Крім того, з жовтня 2015 року можна попередньо подати документи в електронному вигляді через сайт subsidii.mlsp.gov.ua (є посилання на сайті Мінсоцполітики) та за результатами їх розгляду отримати на електронну пошту відповідь про можливість отримання субсидії.

І все ж, незважаючи на максимально спрощений режим надання цього виду державної допомоги, питань у наших співгромадян залишається безліч.Тому ми вирішили зібрати воєдино всі чутки, домисли, проблеми і попросили прокоментувати це питання директора департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики Віталія Музиченко.

– Кажуть, якщо сім’я отримує субсидію, то їй потім доведеться або подавати декларацію, або слід сплачувати з цієї субсидії податок.

– Це абсурд! Субсидія є одним з видів державної допомоги та існує в нашій країні ось уже понад 20 років. Усі питання оподаткування таких виплат врегульовані давно, так що можу запевнити, що ніяких податків з суми субсидії платити не потрібно.

– Чи правда, що сума субсидії враховується при наданні інших видів соціальної допомоги? Наприклад, виплат одиноким матерям?

– Це теж неправда. У відповідній методиці розрахунку сукупного доходу сім’ї для надання всіх видів соціальної допомоги чітко прописано, що суми субсидії не беруться до уваги при визначенні середньомісячного доходу сім’ї.

– Тоді таке питання: чи правда, що сім’ю можуть позбавити субсидії, якщо вона не використовує ту кількість води, газу, електроенергії, яке передбачено соціальними нормами?

– Ні. Це дуже шкідливі чутки, через які наші співгромадяни намагаються використовувати більше води, газу або електроенергії, ніж їм потрібно. Насправді, якщо сім’я використовує газу менше норми, то це їй вигідно.

– Як це – вигідно?

– Програма субсидій дозволяє зарахувати в рахунок оплати в майбутніх розрахункових періодах ті кошти, які не були використані сім’єю в результаті економного споживання послуг.

Ще раз повторю: гроші на субсидії виділяються в рамках встановлених соціальних норм і не залежать від фактичних обсягів споживання.

Якщо сім’я споживає газу, води, електроенергії більше норми, субсидія їй буде призначена, однак всі витрати на споживання послуг понад норму вона повинна заплатити самостійно і в повному обсязі. Наприклад, якщо сім’я із двох осіб використовувала 5 кубометрів гарячої води при нормі 1,6 кубометра на людину, то для оплати вартості 3,2 кубометра їй буде надано субсидію. А за 1,8 кубометра понад норму сім’ї доведеться платити самій.

А ось якщо люди користувалися ресурсами дбайливо і не використали всю норму на сім’ю, тоді зекономлені кошти можуть бути зараховані на погашення обов’язкової частини платежу в майбутньому. Або для оплати наднормового споживання, якщо в наступному періоді споживання газу, тепла або електроенергії значно зросте.

Наприклад, при нормі 3,2 кубометра гарячої води сім’я використовувала тільки 2 кубометра. Значить, гроші за 1,2 невикористаного кубометра будуть зараховані на наступний період.

– Чи правда, що людей штрафують за помилки в декларації для отримання субсидії.

– Неправда. Такі міфи і страшні історії супроводжують систему субсидій із самого початку її введення. Але вони не мають під собою реального підґрунтя. Ніяких штрафів за помилки в деклараціях не буде, якщо тільки людина свідомо не приховує частину важливої ​​інформації.

– Кажуть, що якщо людина зробить велику покупку протягом попередніх 12 місяців і не вкаже це в декларації, то їй субсидію скасують, а вже виплачені суми змусять повернути.

– Коли ми впровадили новий механізм призначення субсидії, були зняті майже всі майнові обмеження, які заважали людям оформляти допомогу.

Наприклад, раніше субсидія не надавалася сім’ї, яка володіла двома житловими приміщеннями. Тепер на державну допомогу можуть претендувати громадяни, які мають у власності будь-яку кількість квартир. Однак субсидію отримають тільки на одну з них – за зареєстрованим місцем проживання. Але якщо свою другу або третю квартиру сім’я здає, доходи від здачі в оренду повинні бути відображені в декларації.

Існували також обмеження для людей, які володіють земельним паєм, а також двома і більше автомобілями. Зараз ці обмеження зняті, і такі родини теж мають право на державну допомогу.

Тепер повернемося до вашого запитання. Раніше людям не нараховували субсидію в тому випадку, якщо вони протягом останніх 12 місяців здійснили покупку на суму понад десять прожиткових мінімумів (близько 12 тисяч гривень). Тепер вартість покупки збільшили до 50 тисяч гривень. При цьому сім’ї, яка здійснила таку покупку, в призначенні субсидії не відмовлять. Просто рішення про виділення державної дотації буде прийматися не автоматично, а спеціальною комісією.

Але якщо покупка на суму понад 50 тисяч гривень не буде відображена в декларації, тоді сім’ю дійсно позбавлять субсидії і змусять повернути всі раніше нараховані суми.

Або, припустимо, сім’я, що володіє двома квартирами, одну з них здає, але не вказує дохід від оренди в декларації. Якщо орган соціального захисту населення з’ясує це, отримавши, наприклад, дані від фіскальної служби, то буде проведено перерахунок суми призначеної субсидії з урахуванням додаткових доходів. І тоді неправомірно отримані суми (різницю) доведеться повернути.

– Наприклад, у людини є депозит у банку. Чи потрібно вказувати це в декларації про доходи? І як управління соцзахисту дізнається, які відсотки громадянин отримує від цього депозиту, якщо така інформація становить банківську таємницю?

– Із липня 2015 року доходи, отримані від розміщення депозитів у банках, не враховуються при призначенні субсидії.

– Чи правда, що сім’ї загиблих учасників АТО не можуть оформити субсидію через те, що отримують від держави значну компенсацію – 609 тисяч гривень. Адже це збільшує їх дохід.

– Дійсно, одного разу отримана велика сума могла суттєво вплинути на майбутній розмір субсидії – зменшити її, а то і зовсім позбавити сім’ю державної підтримки. Тому уряд ще в минулому році прийняв рішення не включати до сукупного доходу сім’ї деякі види виплат, у тому числі допомогу, яку отримує сім’я воїна, котрий загинув у зоні АТО, а також одноразові виплати сім’ям із місцевих бюджетів, благодійну допомогу (від місцевих органів влади, фондів і так далі) та інші.

– Які саме одноразові виплати?

– Наприклад, ветеранам до Дня Перемоги, виплати при народженні дитини, на оздоровлення, матерям-героїням, на поховання. Крім того, при підрахунку не враховуються доходи (грошове забезпечення) військовослужбовців, задіяних в АТО.

– Тобто, якщо людина бере участь в АТО і отримує всі передбачені законом виплати, то вони в загальний дохід його сім’ї не включаються?

– Саме так.

– Наприклад, громадянин отримував високу зарплату, а потім його звільнили за скороченням. Доходи припинилися. Але подати документи на субсидію людина не може, тому що в попередньому році у нього була зарплата, і чимала.

– Усім зрозуміло, що економічна ситуація поки залишається напруженою. Тому було вирішено розраховувати розмір субсидії, виходячи з актуальних показників. Так що сім’я має право вказувати доходи не за рік чи півроку, а за три попередніх місяці.

А для пенсіонерів цей період взагалі скоротили до одного місяця – адже їх доходи звичайно стабільні.

Важливий момент: доходи безробітних працездатних членів сім’ї враховуються в розмірі одного прожиткового мінімуму (1 тис. 378 гривень).

– Значить, якщо один із працездатних членів сім’ї не працює, вона все одно може претендувати на субсидію?

– Так. Раніше така сім’я могла отримати субсидію тільки за рішенням комісії. Тепер дохід безробітного просто враховується на рівні прожиткового мінімуму.

Ми суттєво розширили повноваження місцевих комісій. Адже, як показала практика, при призначенні субсидій виникає безліч нестандартних ситуацій. І замість того, щоб кожен раз приймати нову постанову, уряд надав комісії при місцевих органах влади більшу самостійність. Але ми наполягаємо на тому, щоб у спірних ситуаціях комісії ухвалювали рішення на користь сімей.

– Люди скаржаться, що процес призначення субсидій затягується. Наприклад, сім’я подала документи в січні, зараз кінець березня, а повідомлення про призначення допомоги не прийшло. Що робити? Оплачувати комунальні послуги повністю? Так на це немає грошей … Не платити взагалі? Але тоді можуть оштрафувати.

– Встановлено п’ятиденний термін для отримання відповіді на запит соціальної служби щодо інформації, необхідної для призначення субсидії. Але, на жаль, установи термінів не дотримуються, і дані не завжди приходять вчасно. Наприклад, так роблять деякі підприємства, що надають житлово-комунальні послуги. Але ми вже передали перелік таких підприємств Мінпаливенерго і Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг, для прийняття відповідних заходів. Будемо сподіватися, що в найближчому майбутньому це питання буде вирішено.

По можливості краще платити за комунальні послуги самостійно. Потім, оскільки субсидія призначається з місяця звернення, їм зроблять перерахунок. Якщо платити нічим, треба повідомити підприємства ЖКГ про те, що сім’єю вже подано документи на призначення субсидії. У цьому випадку у підприємств є вказівка не застосовувати санкції до споживачів у зв’язку з відсутністю платежів.

Нагадуємо, що отримати відповіді на всі питання, що цікавлять, в тому числі про порядок призначення субсидії, можна, зателефонувавши на урядову гарячу лінію по номеру 0-800-507-309 (дзвінки зі стаціонарних телефонів у межах України безкоштовні).

Крім того, уряд розробив онлайн-калькулятор, який допоможе людям зорієнтуватися в тому, скільки їм доведеться платити з урахуванням субсидії. Банер із калькулятором також розміщено на сайті Кабінету міністрів.

Джерело: ibud.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно