Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

ДАБІ спрощує ліцензування будівництва

7422.jpg
 

Державна архітектурно-будівельна інспекція (ДАБІ) спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ розробили проект постанови Кабінету міністрів «Деякі питання ліцензування будівництва об’єктів IV та V категорійскладності ». Відповідний документ оприлюднений на сайті Мінрегіону. Передбачається, що він прояснить і спростить правила ліцензування, якими зараз керуються будівельники, хоча останні в це поки не вірять.

Звели у об’єднані

28 червня 2015 набув чинності новий закон «Про ліцензування видів господарської діяльності». Він не тільки замінив собою попередній схожий закон, але й зажадав від низки відомств розробити нові правила ліцензування.Відповідно, у будівельній галузі ця функція дісталася ДАБІ спільно з Мінрегіоном.

Згідно з проектом постанови, ліцензуванню підлягатимуть лише будівельні роботи по об’єктах IV і V категорій за такими видами:

1) будівельні і монтажні роботи загального призначення;

2) будівництво об’єктів інженерної інфраструктури;

3)будівництво об’єктів транспортної інфраструктури.

Сьогодні ліцензуванню підлягають сім видів робіт, частково пересічних з вищевказаними.

Як пояснюють в ДАБІ, проект пропонує питання ліцензування зосередити в одному документі.Нагадаємо, що зараз вони регулюються відразу двома нормативними актами.Перший – постанова Кабміну №1396 від 5 грудня 2007 року «Про ліцензування господарської діяльності, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури», другий – наказу Мінрегіону №47 від 27 січня 2009 року «Про затвердження ліцензійних умов ведення господарськоїдіяльності у будівництві, пов’язаної із створенням об’єктів архітектури ». Обидва документи не першої свіжості і частково суперечать один одному.Наприклад, постанова КМУ говорить про ліцензування будівельної діяльності, а наказ Мінрегіонбуду включає в перелік ліцензованих видів діяльності також інжиніринг та проектування, які, не є безпосередньо будівельною діяльністю.

Таке мультірегулірованіе створює незручності і ДАБІ, яке змушене керуватися частково тим, частково іншим нормативним актом (у частинах, де вони не суперечать один одному), і учасникам ринку.Як пояснює директор компанії «Стандарт Девелопмент» Андрій Романенко, така ситуація створює можливості для маніпулятивного використання законодавства, і учасники ринку цим користується.

Ліцензія на продаж

Через відсутність чітких правил гри ліцензування стало найширшим полем для корупції, за ліцензіями давно ходять не в ДАБІ, а до «спеціально навченим» посередникам. «Будівельники купують ліцензії», – пояснює Андрій Романенко.

Багато років тому, розповідає керівник інжинірингової компанії «СВМ Форум» Юлія Двораківська, для отримання ліцензії потрібно було зібрати величезний пакет документів, які в ДАБІ перевіряли два тижні. Зараз для отримання ліцензії достатньо знати потрібних людей.

«Тепер процедура займає два дні: сьогодні зустрічаєшся з посередником, завтра забираєш у нього ліцензію. Коштує вона приблизно $ 500-1200 залежно від категорії складності об’єкта », – розповів керівник однієї з будкомпаній.Він каже, що давно не пробував отримувати ліцензію безпосередньо в ДАБІ, як і всі колеги, яких він знає – через посередників хоча й неправильно, але простіше і надійніше.

Причому, за його словами, якщо раніше ліцензії хоча б видавали на якісних бланках, то тепер просто роздруковують на звичайному папері, а номер взагалі дописують від руки. «Навіть через це втрачається цінність ліцензії», – журиться будівельник.

Менше – означає краще?

Поки будівельники не визначилися, чи допоможе розроблений ДАБІ документ викорінити корупцію в питанні ліцензування.«Проект постанови не містить спрощення процедури ліцензування, а навпаки більш ускладнює цей процес, вводить додаткові критерії для ліцензування суб’єктів господарювання», – говорить консультант з юридичних питань компанії UDP Сергій Перчак.Він пояснює, що документ лише зменшує кількість будівельних робіт, що підлягають ліцензуванню, але отримання самої ліцензії не спрощено.

Насправді будівельників не влаштовувало адміністрування, а не сама нормативна база, говорить Юлія Двораківська.«Ліцензувати потрібно різні види будівельних робіт, незалежно від категорії.Якщо некваліфікований працівник зіпсує каналізацію, електророзводку або іншу систему всього в одній квартирі, це може позначитися на нормальному функціонуванні всього будинку », – пояснює вона на простому прикладі.На її думку, будівельна галузь – досить складна для того, щоб дозволяти працювати в ній компаніям, у яких немає ліцензії, що підтверджує їх кваліфікацію.

Як додає Сергій Перчак, проект постанови, як і попередній наказ Мінрегіону, не дає чіткого трактування критеріїв отримання ліцензії, а лише дає загальні поняття, залишаючи можливість контролюючому органу самостійно визначати відповідністьгосподарюючого суб’єкта ліцензованим умовам. «Зазначена проблематика не зникає», – підкреслює він.

Спірні категорії

У свою чергу, Андрій Романенко згоден з пропозицією залишити ліцензування тільки для об’єктів IV та V категорій, але зробити його дуже дорогим, щоб будівельники боялися втратити цю ліцензію. «Близько $ 35-50 тис.за п’ятирічну ліцензію може дозволити собі кожна кваліфікована компанія », – вважає він.

Правда, Романенко погоджується, що в такому випадку може посилиться сьогоднішня тенденція, при якій будоб’єкти намагаються віднести до нижчої категорії.«Категорію складності визначають розробники і замовники проекту, грунтуючись на тому, наскільки великі наслідки матиме будівництво або руйнування об’єкта. І це досить суб’єктивне рішення », – говорить Юлія Двораківська.Справа в тому, що об’єкти IV і V категорій підлягають затвердженню ДАБІ, а об’єкти більш низьких категорій можна будувати без додаткових дозволів.Щоб спростити собі життя, будівельники нерідко різними способами оформляють свої проекти як III категорію, наприклад, розбивають житлові комплекси на черзі або частини, хоча в цілому будь ЖК або мікрорайон – це об’єкт високої категорії складності.Про цю ситуацію знають і на ринку, і в ДАБІ, але боротися з такими спрощеннями інспекції не завжди вдається.

До нового року

У Мінрегіонбуді не змогли викласти свою точку зору на питання ліцензування будівельної діяльності.У прес-службі відомства пояснили, що це питання належить до компетенції ДАБІ. Але оскільки ДАБІ не є самостійним суб’єктом нормотворення, захищати проект перед Кабміном відомствам доведеться все ж спільно.

Передбачається, що на узгодження проекту постанови із зацікавленими органами (МЕРТ, Мінфіном, Державною регуляторної службою та Мін’юстом) знадобиться кілька тижнів.За очікуваннями розробників, він може бути затверджений Кабміном у найближчі місяці, досить імовірно – до кінця поточного року.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно