Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Державні житлові програми: бути чи не бути

6217.jpg
 

З початку року, за даними Державної служби статистики, в Україні на квартирному обліку перебуває 657,2 тис. Сімей та одинаків. Це на 150,5 тис. Сімей менше, ніж на початок 2014-го.Втім, радіти нічому, адже незважаючи на таке скорочення квартирної черги, число людей, які потребують поліпшення житлових умов, залишається значним.Якщо ж вдатися до порівнянь, взагалі виявиться, що сам процес забезпечення населення довгоочікуваними квадратними метрами істотно гальмується, або ж і зовсім стоїть на місці.Так, за інформацією Мінрегіону, з 1991 року до сьогодні рівень забезпечення українців житлом впав з 179 тис. Сімей до 3 тис. Сімей.

Примітно, раніше у вирішенні житлових проблем населення влада покладала великі надії на реалізацію державних житлових програм.Зокрема, «Доступне житло, 70/30», здешевлення вартості іпотечних кредитів та молодіжне кредитування. Втім, незважаючи на високі старти всі вони зазнали фіаско.За інформацією Госмолодежжілье, у порівнянні з 2013 роком на протязі 2014 року, скориставшись програмою «Доступне житло», свої житлові умови поліпшило в сім разів менше сімей – 144, що є найгіршим показником за 5 років функціонування програми.В рамках здешевлення вартості іпотечних кредитів в 2014 році було укладено 170 угод, тоді як у роки старту (2012-й, 2013-й) рахунок йшов на тисячі. Схожа ситуація і з державною допомогою на поліпшення житлових умов молоді.

Причинами такого спаду є ніщо інше як недофінансування. Торік у державній скарбниці не вистачило коштів на поліпшення житлових умов населення і витрати на ці цілі були значно скорочені.Зокрема, дотування виплат часткової компенсації відсоткової ставки іпотечних кредитів, наданих молодим сім’ям та громадянам, в 2014 році скоротилося до 60,8 млн грн, тоді як в 2013-му ці цілі було затверджено майже 67 млн ​​грн.Фінансова підтримка Держфонду сприяння молодіжному будівництву була урізана майже на 5 млн грн – до 6,8 млн грн.Незмінною була тільки сума коштів, які планувалося направити на здешевлення іпотечних кредитів для забезпечення громадян доступним житлом – 300 млн грн.Однак, посеред року відповідні витрати «переграли» на бік скорочення ще раз, а програму «Доступне житло» взагалі заморозили.

Власне, в цьому році ситуація не краща. За словами в.о.голови правління Державного фонду сприяння молодіжному житловому будівництву Сергія кімнатні, через брак коштів у Держбюджеті деякі програми, зокрема, здешевлення вартості іпотечних кредитів та часткова компенсація іпотечнихкредитів, призупинено. «Нові кредити не видаємо, продовжуємо обслуговувати тільки діючі кредити», – зазначив він в ефірі одного із столичних телеканалів.

Крім цього, в цей час на обслуговування вже укладених договорів діє також програма пільгового кредитування молодих сімей. «На жаль, в нинішньому Держбюджеті на нові кредити грошей не передбачено, – пояснює пан Кімнатний.- Однак закладені кошти у місцевих і обласних бюджетах, за рахунок чого в регіонах і йде кредитування. На сьогодні виділено і видано кредитів на більш ніж 20 млн. До кінця року очікуємо ще близько 40000000 видати.Лідерами по кредитуванню є Харківська, Херсонська, Миколаївська та Львівська області ».

А от програма кредитування за рахунок статутного капіталу Фонду, за його словами, діє повністю.«Два місяці тому урядом прийнято рішення про збільшення статутного капіталу на 38 млн.Також у нас були залишки грошових коштів за минулий період, а відтак нині Фонд активно видає кредити молодим сім’ям для придбання або будівництва житла », – зауважує Сергій Кімнатний. Це, звичайно, крапля в морі.

Чому економлять саме на житлових програмах? – В Мінрегіоні аргументують їх неефективністю.«Свою ефективність поки показує тільки програма кредитування« 70 на 30 »- зауважив в одному з інтерв’ю Віце-прем’єр-міністр – Міністр регіонального розвитку, будівництва та ЖКХГеннадій Зубко.

За його словами, цього року Міністерство робило бюджетний запит на фінансування всіх програм житлового кредитування, але незважаючи на складну фінансову ситуацію, коштів державою не було виділено.

«Зараз триває тільки реалізація вже існуючих договорів за програмами.Програми, за якими держава компенсує частину відсотків по кредитах, показала свою неефективність, оскільки банківська ставка постійно змінюється, і закласти в бюджет необхідну суму для забезпечення такої програми дуже складно.Також необхідно розуміти, що у разі компенсації частини відсотків по кредиту кошти з бюджету спрямовуються в банківський сектор, а в разі програми «70 на 30» – кошти спрямовуються у будівельний сектор.Кожен будівельник платить близько 29 копійок з кожної вкладеної у будівництво гривні. Тому держава, з одного боку дає 30% компенсації, а з іншого боку – вона отримує майже те ж саме у вигляді податків. Це дуже хороша і перспективна система »- пояснює Міністр.

Тому, у перспективі в Мінрегіоні робитимуть ставку саме на цю програму. «На наступний рік саме на реалізацію цієї програми ми будемо готувати бюджетний запит в 1000000000 гривень. Нам важливо, щоб відбулася активізація ринку будівництва.У цьому році було виділено 1100000000 гривень на придбання квартир для військовослужбовців, але на ринку немає достатнього обсягу готового житла. Воно є, але щось добудовано на 80%, що на 95%, а за законом купувати квартири можна тільки в зданих об’єктах », – зазначив Геннадій Зубко.

Експерти з цим не погоджуються.Так, Держфонд сприяння молодіжному будівництву спонукає Конфедерацію будівельників України звернутися до уряду з проханням підтримати необхідність відновлення реалізації програм пільгового кредитування молоді і надання державної підтримки дляпридбання житла, а також впровадження нових фінансово-кредитних механізмів забезпечення населення доступним житлом, зокрема субсидування частини вартості житла, що купується для різних категорій громадян.

«Житлові програми необхідно розвивати на місцях.Це повинні бути не тільки декларативні принципи, які викладаються на паперових носіях, це мають бути реальні дії, реальні ресурси і, як наслідок, позитивні зрушення в розвитку кожного окремого регіону », – підкреслив на виїзному засіданніКонфедерації будівельників Сергій Кімнатний.

При цьому чиновник зазначив, що без підтримки держави місцеві органи влади та самоврядування не зможуть комплексно і ефективно підійти до питання фінансування та розвитку житлових програм.

Примітно, місяцем раніше, на одному із заключних засідань Верховної Ради, за підтримку державних житлових програм, проголосували учасники слухань «Сімейна політика України – цілі і завдання».Зокрема, вони закликали народних депутатів та представників уряду звернути увагу на необхідність фінансування державних житлових програм, як одного з пріоритетних напрямів державної житлової політики та при перегляді ЗаконуУкраїни «Про Державний бюджет України на 2015 рік» передбачити видатки на реалізацію зазначених програм як у поточному році, так і протягом наступних років. Поки без результатної.

Джерело: osbb.jkg-portal.com.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно