Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Девелопери Києва не проти поглинути дрібних гравців, але поки не бачать передумов до масштабного укрупнення ринку

17712.jpg
 

Тема укрупнення ринку житлової нерухомості Києва ось уже кілька років активно обговорюється.
Поглинання великими гравцями більш дрібних одні подають під соусом блага для галузі, інші – шкоди.На думку прихильників, з ринку підуть компанії-одноденки і недобросовісні забудовники, а залишаться системні компанії з достатнім фінансовим, технічним і кадровим забезпеченням.Противники ж впевнені, що монополізував ринок, “крупняки” виставлятимуть неприйнятні для покупця ціни.

Зараз, коли висока конкуренція і нові посилилися вимоги до отримання дозвільної документації на будівництво відсікають слабких гравців, на ринку знову активізувалися розмови про тенденції укрупнення.KV вирішила поспілкуватися з лідерами столичної будівельної галузі щоб дізнатися, які причини цього процесу, особливості, а головне – наслідки для кінцевого споживача нового житла.

Ігор Кушнір, президент ПАТ “ХК” Київміськбуд ”

Глобально ринок перенасичений пропозицією. А грошей у населення більше не стає. Опускати ціну нікуди – ні будматеріали, ні паливо не дешевшають.Багато з дрібних забудовників вже балансують на межі рентабельності, аби встигнути продати побудоване. Плюс йде посилення правил гри. Землі немає, податками тиснуть, бюрократія особливо нікуди не поділася. Одним словом, легше не стає.В результаті, через якийсь час дрібні компанії просто зникнуть. Великі зможуть втриматися за рахунок уже наявних обсягів і накопиченого “жирового запасу”. Укрупнення ринку неминуче, це природний процес. Уже з наступного року догляд дрібних компаній неминучий.

У підсумку, на ринку буде багато недобудов, які, рано чи пізно, доведеться доводити до розуму. А цінова політика стане більш жорсткою, навіть незважаючи на знижки та інші пропозиції.

Олег Майборода, генеральний директор компанії “Укрбуд Девелопмент”

Якщо говорити про будівельної корпорації “Укрбуд”, то вона об’єднує більше сотні підприємств і організацій, на яких трудяться тисячі працівників.І сфера діяльності цих підприємств досить обширна: від проектів в Чорнобилі до житлового будівництва в столиці. Тобто, корпорація якраз є прикладом найбільшого об’єднання різного будівельного бізнесу, в тому числі девелоперського, під одним брендом.

Якщо брати будівництво житла, то на ринку Києва домінує 5-7 великих компаній. Вони досить активні і цілком самодостатні.Великі девелопери цього ринку іноді можуть об’єднуватися на паритетних умовах для реалізації окремих проектів, що, до речі, кілька разів робили і ми.Але навряд чи ці великі гравці будуть об’єднуватися на постійній основі з дрібними компаніями, просто вони знаходяться в різних “вагових” категоріях.

Можна припустити, що успішні гравці періодично будуть поглинати менш щасливих, і за рахунок цього укрупнюватися.Але це нормальний бізнес-процес, коли виживає більш професійний і ринково орієнтований.

Анна Попруга, представник компанії KAN Development

Міркування на тему укрупнення забудовників через злиття і поглинання дрібних гравців ринку так само, як і зараз, велися в розпал світової кризи 2008-2009 рр.У ті роки передумовами для подібних думок були структурні проблеми в національній економіці, різкий обвал попиту і цін на житлову нерухомість (через стрімке скорочення іпотечного кредитування) і залежність багатьох девелоперів від оборотних коштів.Чим все закінчилося? Щодо невеликою кількістю заморожених об’єктів і відходом з ринку пари-трійки будівельних компаній.

Сьогодні ж іпотечне кредитування не працює, альтернативних варіантів для інвестицій накопичень всередині країни також поменшало, отже, настільки істотного обвалу продажів чекати не доводиться.З одного боку, країна збідніла, з іншого – житлова нерухомість також стала доступнішою. Структура попиту за 10 років також змінилася: вторинний житловий фонд в основній масі представлений старими будинками, які не викликають інтересу у більшості покупців.Ризики для галузі створюють лише окремі забудовники, бездумно початківці нові проекти, часто не маючи достатньо коштів для їх закінчення.Нездатність окремих компаній виконати взяті зобов’язання підірве довіру до всього ринку, що може призвести до розворотом потенційних інвесторів до пошуку альтернативних джерел вкладення своїх заощаджень.Таку тенденцію ми вже третій рік можемо спостерігати в національному банківському секторі.

Ми вважаємо, що поки рано говорити про якісь фундаментальних процесах щодо укрупнення частини ринкових учасників за рахунок інших.Про подібні процеси почали говорити ще рік тому, прогнозуючи обвал цін на первинному ринку восени 2016 року. Попри все, обвалу не сталося, але прогнози залишилися, з корекцією на осінь 2017.При цьому, станом на початок вересня ми поки не спостерігаємо провісників кризи на будівельному ринку – всі працюють в стандартному режимі очікування. Регіональні ринки теж рясніють поганими новинами, а адже першими руйнуються саме вони.

Багато років читаючи аналітику ринку нерухомості України, ми розуміємо тільки одне: прогнозувати будь-який процес і його тимчасові рамки – саме невдячне заняття.

Проте, якщо процес укрупнення піде, можна очікувати відхід з ринку найбільш фінансово нестабільних гравців, поглинання і добудову їх об’єктів більшими девелоперами, чергового стрес-тесту вітчизняного будівельного бізнесу.У разі наявності великого пулу нерозпроданого пропозиції зросте ймовірність стимулювання іпотеки (або альтернативних інструментів) на привабливих для покупця умовах, що в короткостроковій перспективі вирівняє баланс попиту і пропозиції.

Для споживача зросте доступність придбання нового житла внаслідок зниження цін і появи більш гнучких інструментів кредитування. Можливо зворотне перерозподіл попиту на вторинний ринок в силу втрати довіри до будівельних компаній.

Віталій Тимошенко, директор з економічних питань Групи компаній DIM

Укрупнення ринку обумовлено не тільки економічною кризою 2008-2009 років, коли будівництво виявилося однією з найбільш постраждалих галузей.

Цілий ряд великих гравців покинули або змушені були покинути ринок. Втім, ця тенденція характерна і для інших країн. Зараз складно говорити, як довго буде спостерігатися ця тенденція – процес укрупнення не завершений.

Як правило, до укрупнення девелоперські компанії підштовхує складне фінансове становище на українському ринку нерухомості. Великі гравці можуть завершити всі свої проекти, реалізація яких вже розпочато, і придивлятися до нових.Вони можуть реінвестувати кошти з одного проекту в інший і навпаки – за рахунок нових проектів дофінансувати будівництво старих.

Безумовно, конкурувати невеликим забудовникам з великої девелоперської групою, яка може піти на певні цінові втрати за рахунок ефекту масштабу, складно.Тому невеликі компанії намагаються знайти партнера, який може дофінансувати будівництво, а в разі потреби і завершити всі роботи. У Києві існує ряд майданчиків, які були виділені під забудову, але роботи на них заморожені.Землекористувачі таких майданчиків шукають, з ким би реалізувати проект за якусь частку або винагороду. І навпаки. Ключові гравці ринку знаходять потенційні майданчики, які цікаві їм для розвитку і можуть принести непоганий заробіток.Як довго це може тривати? До того часу, коли Україна по-справжньому не почне виходити з кризи і компанії зможуть залучати ресурси, в першу чергу, позиковий капітал.

З точки зору споживача укрупнення девелоперів – це, скоріше, позитивна тенденція.Ми говоримо про первинці, і на цьому ринку дуже багато ризиків. Це дає певні гарантії, що проект буде завершений. Але в той же час, великим гравцям легше увійти в цінову змову, що вже негативно може позначитися на кінцевого покупця нерухомості.

Богдан Бондаренко, директор з комунікацій будівельної компанії NOVBUD

На даний момент говорити про укрупнення девелоперських компаній не дуже вдалий час.На наш погляд, це питання було актуальним кілька років тому, коли ситуація на ринку змінилася і був потрібний новий підхід до розвитку бізнесу. За часів просідання ринку, об’єднання компаній це абсолютно нормальне явище.Зараз же ринок знаходиться у відносно стабільній ситуації, тому яскравих причин до системного зміни ролей і злиття компаній на ринку київської нерухомості ми не бачимо.Звичайно, при такому варіанті розвитку подій страждає споживач, що в свою чергу призводить до проблем компаній.Навіть при найкращому варіанті розвитку подій, коли зобов’язання перед інвестором виконуються, він втрачає довіру до девелоперу, а це вкрай негативно позначається на його репутації, яка як ніколи важлива в наш час.

Джерело: kievvlast.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно