Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Економічні наслідки на ринку нерухомості: чим обвал 2008 відрізняється від поточної кризи?

3622.jpg
 

Останнє зміцнення національної валюти спровокувало з кінця березня місяця деякий сплеск на ринку нерухомості. На вторинному ринку активізувалися перегляди, а первинний повернувся до показників кінця минулого року.

Те, що паніка була передчасною та обвалу чекати не варто, підтверджує порівняльний аналіз поточної ситуації та кризи 2008 року.

Якщо раніше експертам доводилося говорити про єдиний ринок нерухомості України, то зараз будувати показники можна лише з урахуванням ситуацій окремих зон, що сформувалися в 2014 році. Вже рік як традиційно незрозумілою залишається ситуація на півострові Крим.Хоча зараз операції там проходять за російським законодавством, експерти називають їх дуже ризиковими, адже невизначеність правового поля досі зберігається. Кримчани підтверджують, що ціни на їх нерухомість зросли, проте великої кількості угод не спостерігається. Зростання вартості експерти пояснюють не більше ніж приведенням у ціновій порядок згідно рівню прибутковості в Росії. «Ми знаємо, що до окупації Криму в будь-якому випадку ринок нерухомості РФ знаходився за рівнем на порядок вище від ринку нерухомості України. Порівнюючи Київ і Москву, то десь на 25-30% вище, а може і більше.Тому в Криму просто піднялися ціни виходячи з реалій ринку Російської Федерації », – пояснює в ході прес-конференції президент Асоціації фахівців з нерухомості України Сергій Злидень.

Окремо виділяють зону АТО, де чіткого ринку нерухомості як такого зараз не існує – попит нульовий і практично всі знецінене, не дивлячись на те, що точково деякі операції все-таки проходять. Наступна зона – прилеглі до Донбасу Дніпропетровська, Запорізька, Харківська області. Тут в минулому році був особливо відчутний сплеск в сегменті оренди за рахунок вимушеної міграції переселенців, але зараз цей додатковий попит буквально зійшов на «ні».Тому найбільш значущими і жвавими на ринку нерухомості, міста, за рахунок яких і формуються показники активності, залишаються Київ, Львів, Одеса, ті ж Дніпропетровськ і Харків.Інші регіони більш всіх відчувають на собі період стагнації – особливо в них завмер первинних ринок через відсутність інвестицій.

Саме згадуючи обвал і подальшу стагнацію ринку після кризи 2008 року, можна провести порівняння з поточним станом справ.Майже 7 років тому гривня була знецінена в два рази: спочатку з 5 до 10 гривень за долар, а потім з відкотом до 8-8,5 гривень за долар. «Рівно настільки ж через півроку провалився ринок нерухомості: ціна за квадратний метр впала на 45-50%.Тоді первинний ринок після різкої девальвації не індексувалась квадратні метри. Якщо до падіння вартість була 5 тис. Гривень за кв. м, то після падіння гривні забудовники ціну такої і залишили – практично на всіх будівництвах ніякої індексації не сталося», – каже С.Злидень.

Звертаючись до досвіду минулого кризи, частина експертів прогнозувало подібний обвал ринку на весну цього року. Однак обвалу не сталося, адже саме сьогодні первинний ринок індексує ціни квадратних метрів.«Із запізненням на місяць-півтора, не такими темпами, як відбувалося падіння національної валюти, але все-таки робить.Саме це дає можливість продавцям на вторинному ринку утримувати одну і ту ж ціну квадратного метра в доларовому еквіваленті», – зазначає орієнтацію вторинного ринку на первинний президент АСНУ.

Пояснюючи причини відмінності в двох кризах, фахівці ринку впевнені, що зараз забудовники опинилися до девальвації більш підготовлені. По-перше, кількість будівництв дійсно скоротилося і сильної конкуренції на ринку первинної нерухомості не спостерігається.По-друге, сьогоднішня ситуація змушує кожного забудовника для початку будівництва мати до 50% власних коштів і тільки потім починати залучати приватні інвестиції.Саме тому існує реальна можливість індексувати ціни відповідно до попиту, чого не скажеш про 2008 році: до 70% фінансування будівництв залучалося за рахунок кредитування, коли ж після обвалу воно різко припинилося, у забудовника просто-напросто не було маневру дляіндексування. Також за ці роки істотно розширилися програми лояльності від девелоперів, які дозволяють для інвесторів пом’якшити наслідки індексування.Через недовіру до банківської системи заощадження перетікають в квадратні метри первинного ринку, кількість пропозиції яких поки збалансовано присутнім на них попит.

Джерело: vnews.agency

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно