Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Енергоефективне будівництво. Чи можливий в Україні польський досвід?

9763.jpg
 

У Польщі з аналогічною проблемою зіткнулися ще 20 років тому, і тепер наші проектувальники прагнуть перейняти цінний досвід сусідів.

Енергоефективна стратегія

Польський уряд оголосив енергоефективність стратегічно важливим напрямком ще в кінці 90-х років. У той час на житловий сектор припадало понад 30% національного енергоспоживання.І це при тому, що поляки вже і так майже в три рази скоротили витрати енергії на опалення в порівнянні з 80-ми роками, але все ж ще значно перевищували рівень енергоспоживання західноєвропейських країн з аналогічним кліматом.Подібне невідповідність мала цілий ряд технічних причин, найбільш вагомі з яких:

архітектура і розташування будівель, що не враховують потенційні можливості економії енергії;

недостатні теплоізоляційні характеристики зовнішніх огороджувальнихконструкцій;

низький коефіцієнт корисної дії систем теплопостачання, а також джерел опалення та вентиляції.

Після вступу в Євросоюз (ЄС) в країні особливо активно запустилися процеси модернізації старих будівель і пропаганда нових, енергозберігаючих будинків.В ЄС вже давно усвідомили, що традиційні енергоносії – занадто дороге задоволення, до того ж їх використання буквально вбиває екологію нашої планети, і ситуацію потрібно терміново виправляти.

У зв’язку з цим в 2008 році була прийнята директива «20-20-20», згідно з якою до 2020 року всі країни ЄС зобов’язані на 20% знизити викиди парникових газів.А досягти цього можна, тільки якщо 20% енергії виробляти за рахунок поновлюваних джерел і ще 20% економити з помощьюенергоеффектівних технологій.

необхідність сертифікації

Згідно директиви 2002/91 / EC і Будівельному Праву Польщі, з 1 січня 2009 року, кожен будинок, що підлягає купівлі, продажу або оренді, повинен мати так званий енергетичний сертифікат – свідоцтво, в якому позначені всі енергетичніхарактеристики будівлі, включаючи опалення, гаряче водопостачання і вентиляцію.

Мета подібного введення – сприяння енергоефективного будівництва, навчання населення бережливого ставлення до використання енергії.Завдяки інформації, зазначеної в енергетичному сертифікаті, майбутній власник або орендар може самостійно визначити потребу того чи іншого будинку в енергії, а відповідно, і рівень витрат на його утримання.Точно так само можна прорахувати іенергоеффектівность майбутнього будинку, але для цього потрібно правильно розробити його проект.

Стимул до модернізації

Рішення підвищити тарифи на енергоресурси до європейського рівня стало ключовим фактором, який змусив населення Польщі з усією серйозністю поставитися до проблеми недостатньої теплоеффектівності будівель.Це були заходи малоприємні, зате дуже ефективні: на дешевому товарі немає сенсу економити, а ось з дорогим справи йдуть зовсім інакше.Щоб пом’якшити для населення фінансовий удар, уряд Польщі запропонувало людям державну допомогу в діях, спрямованих на збереження тепла в кожному окремо взятому будинку.З цією метою був прийнятий спеціальний Закон «Про підтримку термомодернізації», згідно которомудомовладельци, бажаючі утеплити своє житло, отримують право на кредит, що покриває приблизно 80% витрат на будматеріали і роботу.Після завершення модернізації вони за певний час повинні повернути державі борг, але лише 75% від суми, а решта залишається забудовникам в якості премії.Подібний стимул зацікавив людей, і як результат – у виграші залишилися всі: держава більш ніж на 60% підвищив ціни на енергоносії для опалення, а народ майже на 20% знизив витрати на оплату палива.І все це за рахунок модернізації систем теплопостачання будівель, побудованих в 60-80-і роки минулого століття, а також їх зовнішнього утеплення.

Якісне утеплення стін і даху будівлі забезпечує 20-25% економії тепла, а якщо встановити енергоефективні вікна, то економія зростає ще на 10-15%. Термін окупності повної термомодернізації будинку для однієї сім’ї в Польщі становить близько 5 років.

Державна підтримка

Незважаючи на те що державна програма по термомодернізації в Польщі була доступна як для багатоквартирних, так і для приватних будинків, власники останніх неактивно нею користувалися.Велику роль в просуванні теми енергоефективності в приватному секторі зіграли виробники енергоефективних матеріалів і обладнання, а також польська преса.Великі і довгострокові освітні програми допомагали полякам зрозуміти необхідність термомодернізації та демонстрували вигідність таких вкладень. Переважно був використаний досвід Німеччини.

Крім того, за підтримки Євросоюзу було засновано кілька вузькопрофільних кампаній. Перша з них проводилася на рівні муніципалітетів і була спрямована на підтримку приватних домовласників, що встановлюють геліоколектори.Друга, що знайшла більший відгук як на державному, так і на громадському рівні, – установка фотовольтаїки.Тепер господар будинку може не тільки забезпечити власну оселю електрикою, а й продавати надлишки енергетичним компаніям, які зобов’язані купити його за дуже вигідним тарифом.Таким чином, вкладення від установки такого устаткування досить швидко окупаються.

Також держава підтримує будівництво так званих пасивних будинків, але, на жаль, поки ця програма не сильно популярна зважаючи на дуже велику вартість таких конструктивних рішень.

Поради проектувальників

Щоб побудувати дійсно енергоефективне будівлю, польські архітектори радять звернути увагу на такі особливості проекту:

форма будинку повинна бути простою, з мінімальною кількістю кутів і архітектурних елементів(Наприклад балконів), «забезпечують» містки холоду, через які тепло витікає з дому;

засклена веранда – не надмірність, а корисна буферна зона, що захищає внутрішні приміщення від переохолодження взимку і перегріву літом;

відмовтеся від підвалу: крімвисоку собівартість, він також вимагає додаткових витрат на опалення.Замість нього краще заплануйте на першому поверсі будинку містку комору, розташувавши її з північного боку;

важливо, щоб метраж будинку відповідав кількості людей, які будуть проживати в ньому.Зазвичай це 150-190 м2 для сім’ї з 3-4-х чоловік;

будинок потрібно правильно зорієнтувати на ділянці (найбільш використовувані кімнати і максимальне скління – з південної і західної сторін, підсобні приміщення і глухі стіни – з півночі);

стандартна товщина теплоізоляції дляенергоефективного будинку – 20 см для стін і 35-40 см для даху;

бажано використовувати енергозберігаюче обладнання: рекуператор, тепловий насос, сонячний колектор і т. д., Проте доцільність подібного оснащення, а також кількість і потужність приладів обов’язково повинні бути прораховані і підтверджені на етапі проектування будинку.

Джерело: superdom.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно