Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Фонд держмайна буде боротися з нечесними оцінювачами

16659.jpg
 

Які заходи готує регулятор до фахівців, занижує податкові оцінки.
Велика база

Фонд держмайна України включив режим боротьби з неякісною роботою оцінювачів. На сайті ФДМ вже опублікована перша частина списку сумнівних звітів.Зараз перевіряється достовірність звітів за 2016 рік за 1102 об`єкти, які були оцінені менше ніж в 50 тис. Грн, повідомили в прес-службі регулятора.

“Зараз йдуть перевірки. Як ми вже бачимо, список недобросовісних оцінювачів в результаті все ж скоротиться.Є чисто технічні помилки внесення даних до Єдиної бази звітів “, – пояснила ABCnews заступник голови ФДМ Наталія Лебідь. На цьому тижні буде опублікована друга частина моніторингу за 2016 рік, куди увійдуть звіти, в яких квартири або будинку були оцінені в суму від 50 до 150 тис . грн.У ці вибірку потраплять оцінки, проведені в п’яти великих містах: Києві, Харкові, Одесі, Дніпрі та Львові.

Звідки ці цифри – 50 і 150 тис. Грн? Вони пов’язані з обмеженням НБУ на готівковий розрахунок. У минулому році всі покупки вартістю понад 150 тис.грн, а з 4 січня цього року – дорожче 50 тис. грн оплачуються тільки по безналу.

Як підкреслила Наталія Лебідь, моніторинг вкрай важливий, але все ж сумлінних професіоналів значно більше. Зараз право здійснювати оціночну діяльність мають майже 2,9 тис.суб’єктів, але в перший список “сумнівних” потрапили лише 78 фірми. Всього в Єдиній базі даних звітів про оцінку майна з метою оподаткування, яку ФДМ веде з кінця 2013 року, міститься близько 1,6 млн оцінок. У 2016 році Єдина база поповнилася 630 тис.оцінок, в перші два місяці 2017 року була зроблена 88 тис. оцінок.

З середини квітня, розповіла Наталія Лебідь, ФДМ планує ввести щоденний моніторинг оцінок.”Ми сподіваємося, що це підвищить відповідальність фахівців, які взяли на себе функцію представляти державу в питанні, що передує сплаті податків”, – пояснює вона.

пригрозив пальчиком

Що буде з недобросовісними оцінювачами?Як припускає віце-президент Ліги експертів України Андрій Гусельников, в більшій частині випадків все обмежиться осудженням. У кричущих і систематичних випадках у суб’єкта оціночної діяльності можуть анулювати сертифікат, а у самого оцінювача – свідоцтво.Експерт упевнений, що, швидше за все, будуть покарані конкретні фахівці, але не фірми.

Втім, експерти сумніваються в тому, що мер, про які говорить ФДМ, досить для наведення порядку.Аналіз оцінок, що розміщуються в реєстрі, здійснюється в порядку, який не розкритий, тому абсолютно незрозумілі ні його повнота, ні об’єктивність. Навіть список “сумнівних” оцінювачів бачиться неповним.Нормативна база передбачає розміщення в реєстрі тільки витягів зі звітів, а не самих звітів, що виключає застосування заходів до оцінювачам, оскільки ФДМ, не будучи стороною угоди, не може витребувати звіт для аналізу.

“Контроль за якістю оціночних робіт повинен бути не наступним за угодою, а передують її. Іншими словами, звіти з заниженням вартості не повинні навіть потрапляти до реєстру, а оцінювачі, що занижують вартість, повинні бути позбавлені можливості їх використовувати.Тоді сторони угоди будуть захищені від можливих подальших претензій з боку фіскальної служби і від інших ризиків “, – говорить голова правління Асоціації спеціалістів банківської оцінки України (АСБОУ) Сергій Фролов.

За його словами, це можливо зробити, залучаючи до процесу саморегульовані організації оцінювачів.Як вважає експерт, в ситуації, коли в країні щодня проходить близько тисячі оподатковуваних операцій з нерухомістю, третина з яких – із заниженням вартості, іншої альтернативи немає.”Тим учасникам ринку нерухомості, які сумніваються в результаті оцінки, я рекомендую вимагати у оцінювача додатково рецензію саморегулівної організації оцінювачів”, – пропонує Сергій Фролов.

Андрій Гусельников теж сумнівається, що здійснювана нині ревізія звітів податкових оцінок дасть серйозний ефект. “Контроль, безумовно, необхідний. Але найкращий контроль – відкритість.Єдину базу необхідно відкрити в тій частині, яка не містить конфіденційної інформації. Тому що у оцінювачів на сьогодні є лише право вносити в базу свої звіти, але вони не бачать звітів колег “, – пояснює він.На його думку, база, відкрита не тільки для фахівців, а й простих громадян, унеможливить оцінку квартири в столиці в 150 тис. Грн.

Що було, що буде

У ФДМ згодні, що над функціоналом Єдиної бази необхідно працювати.”У планах у нас є модернізація програмного забезпечення. Ми працюємо над техзаданием, прописуємо, які дані можуть бути відкриті”, – розповідає Наталя Лебідь.

Зараз на сайті ФДМ разом зі списком сумнівних оцінок висить попередження замовникам про ризики заниження оціночної вартості. “Продавець ризикує втратити кошти від продажу, якщо в договорі вказана необ’єктивна ціна, а оціночна вартість занижена.Довести, що йому недоплатили за покупку, буде неможливо. А покупець у разі шахрайських дій з майном ризикує потім не довести свої права, адже апелювати він може тільки на занижену оціночну вартість.Слід пам’ятати також про відповідальність всіх учасників по ст. 212 Кримінального кодексу “, – нагадують в ФДМ.

Як пояснила партнер юридичної компанії “СК ГРУП” Марія Аксаітова, якщо вироком суду буде встановлено ухилення від сплати податків, зборів або інших обов’язкових платежів, згідно зі ст.212 ККУ продавець може бути оштрафований на різні суми залежно від розміру несплачених податків, а також позбавлений права займати певні посади або займатися певною діяльністю.”Крім того, якщо сума несплачених податків становить особливо великий розмір – 85 тис. Грн і більше, може бути конфісковано майно продавця”, – розповідає юрист.

Втім, згідно з ч.4 зазначеної статті ККУ, особа може бути звільнена від кримінальної відповідальності, якщо сплатить необхідні податки, збори та інші обов’язкові платежі, а також штрафні санкції.

“На нашу думку, залучити продавця до відповідальності буде досить складно, оскільки необхідно буде довести, що продавець знав про те, що оцінка занижена і навмисне нею скористався з метою заниження податкових зобов’язань. Крім того, оскільки норми ст.212 ККУ припускають звільнення від відповідальності в разі сплати податків, продавець, по суті, ризикує лише необхідністю сплатити штрафні санкції, в разі, якщо буде доведена його вина за цією статтею “, – пояснює Марія Аксаітова.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно