Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Ігор Кушнір: Цінам на квартири знижуватися просто нікуди

17946.jpg
 

Глава правління і президент найбільшої в Києві будівельної компанії – холдингу «Київміськбуд» Ігор Кушнір в інтерв’ю Property Times розповів про своє бачення стану та перспектив будівельного ринку.
– Сьогодні різні експерти ринку дають суперечливі прогнози: одні кажуть, що через низький попит ціни будуть знижуватися і далі, а інші впевнені, що цінове «дно» первинного ринку вже досягнуто. Якої думки дотримуєтеся ви і чому?

– Знижуватися ціни не будуть, нікуди. Будівельні матеріали, комплектуючі, паливо формують 60% ціни. З урахуванням того, що за останні 2 тижні долар піднявся на гривню, матеріали точно так же дорожчають. З чого тоді має відбутися зниження вартості квадратних метрів?Знижуватися їм просто нікуди.

Якщо хтось і ставить гранично-низьку вартість, то це або компанії, яким треба розпродати і закритися, або аферисти, яких в десятки разів більше на ринку, ніж порядних будівельників.Грошова маса у населення дійсно зменшується, але це не означає, що вартість квадратних метрів буде падати. Попит змістився в бік більш бюджетних варіантів.

– Яка ймовірність зупинки будівництва?Якщо це все-таки трапиться, які компанії в першу чергу зачепить?

– В першу чергу, зачепить дрібні. У великих є певний запас міцності – як активні будівельні майданчики, так і готові пропозиції у вже зданих об’єктах.І це дає можливість йти далі. А ось ті, хто тільки з’явився на ринку, або займається одиничними проектами, знаходяться в гіршій ситуації – якщо притисне, саме їх «голови» полетять першими.

– Нещодавно в коментарі одному з видань ви говорили про можливу перспективу поглинання великими компаніями дрібних гравців ринку. Яким чином, на вашу думку, це буде відбуватися?

– Мова не про поглинання, а про відхід з ринку дрібних.Те, про що я говорив в попередньому питанні. У кращому випадку, вони встигнуть розпродати і просто закритися. У гіршому – збанкрутують, залишивши за собою недобудови. Які рано чи пізно доведеться доводити до розуму, що і будуть робити великі компанії.

– Які ви бачите способи активізації попиту з боку покупців? І чи потрібно це робити?

– Пам’ятаєте у Керролла: доводиться бігти щодуху, щоб тільки залишатися на тому ж місці.Конкуренція на ринку досить велика, щоб не втрачати клієнта, потрібно нагадувати йому про себе. «Київміськбуду» в цьому плані простіше – бренд відомий і з репутацією, і тим не менш в компанії працюють всілякі програми лояльності.Знижки, бонуси, розстрочки – це все можливість звернути на себе увагу аудиторії. Зараз на кожному третьому борді з рекламою нерухомості висить «знижка». Це працюючий інструмент, ось його і використовують.І найголовніше – курс долара, це найголовніший фактор активізації попиту.

– Нещодавно «Київміськбуд» запустив спільну з банками програму умовно пільгової іпотеки. Як це позначилося на продажах квартир?

– Не особливо сильно.Банківська система все ще не повернула собі колишній рівень довіри, люди охочіше користуються розстрочкою від забудовника. Хоча іпотеку і беруть, це не той обсяг, який хотілося б бачити.Грає роль достаток людини, більшість угод проходить по повній або 50% оплати з подальшою розстрочкою.Іпотеку ж беруть або коли не вистачає зовсім трохи – наприклад, покривають різницю між однушкой, на яку гроші були, і двушкой, яку вирішили брати за допомогою іпотеки. Або, коли не вистачає багато, – беруть на тривалий термін.У процентному співвідношенні кредитні договори становлять близько 5% від загальної кількості продажів.

– Чи плануєте ви пом’якшувати умови кредитування – наприклад, за рахунок зниження ставки або продовження пільгового періоду?Чи розглядаєте ще якісь банки в якості партнерів?

– «Київміськбуд» не може змінювати ставки або умови – це парафія банку. Зараз ми в цьому напрямку співпрацюємо з державним Укргазбанком і Крісталбанком.Обидва зарекомендували себе як надійні установи, на роботу з ними нарікань немає. Якщо ще якийсь банк запропонує вигідні умови, готові працювати.

– Як ви оцінюєте нову програму Мінрегіону про передачу квартир в лізинг або оренду з правом викупу?Чи готові брати участь в такій програмі? На яких умовах?

– Поки не розумію, що саме в рамках цієї програми буде запропоновано забудовнику, які умови, але заявку на участь в ній «Київміськбуд» вже подав.Думаю, будь-яка будівельна компанія, націлена на отримання прибутку, погодиться брати участь в лізинг тільки на вигідних умовах. В цілому «Київміськбуд» завжди готовий до участі в будь-яких програмах.

– Нещодавно «Київміськбуд» повідомив про запровадження ряду технологічних нововведень в проектах компанії. Що плануєте найближчим часом?

– Що з’явиться нового в світі, то і будемо впроваджувати. У відділі продажів запустили окуляри віртуальної реальності.На дахах об’єктів почали встановлювати сонячні батареї. Поки запускаємо пілотний проект – в будинку на Лумумби. Там же, плюс на Лейпцизькому, в ЖК «Міракс», «Медовий» та інших будуть встановлені зарядки для електромобілів.Так що, незважаючи на більш ніж півстоліття історії, Київміськбуд крокує в ногу з часом.

– Розкажіть про проект «Міракс». Яким він буде і чим відрізняється від традиційних проектів «Київміськбуду»?

– «Міракс» – він буде, ось це головне.Його основні відмінності: інфраструктура, апартаменти (іншими словами – житловий бізнес), весь комплекс послуг в самому ЖК, велика кількість паркувальних місць. В першу чергу – місце розташування, в історичному центрі міста, з транспортним сполученням в усі кінці міста.І ціна, що важливо.

– Як вам вдалося домогтися права на добудову цього об’єкта? Яким чином була здійснена передача попереднім забудовником права на використання ділянки «Київміськбуду»?

– Можливість сама нас знайшла.Власник цієї земельної ділянки звернувся в «Київміськбуд» з пропозицією добудувати об’єкт. Як вони там вирішували з колишніми власниками – не знаю, і, якщо чесно, мене це не особливо хвилює.Пакет документів у них був повний, все згідно із Законом України, так що після переговорів і виявлення точок дотику, вирішили будувати. Хто, якщо не ми (посміхається).

– У Києві чимало перспективних недобудов або довгобудів.Чи плануєте взятися за реалізацію ще якогось? Які об’єкти ви взагалі готові розглядати в цьому ключі?

– Тільки ті, які будуть вигідними.«Київміськбуд» – комерційне підприємство, яке працює на прибуток, яка в подальшому відраховується київської міській громаді. Наші фахівці розглядали не один такий об’єкт.Щоб зрозуміти, чи можна довести до розуму недобуд, його потрібно спочатку вивчити, провести експертизи, а потім приймати рішення. Більшість таких об’єктів доцільніше знести і побудувати заново, ніж приводити в порядок конструкції, які стояли роками.

– Нещодавно була також інформація про нібито вихід «Київміськбуду» з проекту Rybalsky. Прокоментуйте, якщо можна.

– Маячня. «Київміськбуд» бере активну участь в проекті Rybalsky.

– 80% компанії «Київміськбуд» належить Києву.Передаєте ви, в зв’язку з цим, частина квартир місту або місто просто отримує свою частку прибутку у вигляді дивідендів?

– Квартири ми не передаємо місту в зв’язку з існуючим законодавством. Ви вірно сказали: 80% акцій компанії належать громаді Києва.Це означає, що щорічно акціонери голосують за розподіл прибутку, певний відсоток якої йде на виплату дивідендів. Повинен сказати, що в останні роки це рекордно високий відсоток.

Джерело: propertytimes.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно