Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Індустріальні парки: проблеми закону, майданчиків і землі

9910.jpg
 

Восени 2015 року Верховна Рада проголосувала за резонансний законопроект №2844, який повинен був спростити діяльність індустріальних парків в Україні. Однак на практиці вдосконалена законодавча база не дозволила здійснити ривок у розвитку.За інформацією Міністерства економічного розвитку і торгівлі, в Україні на листопад 2015 року через 12 індустріальних парків фактично функціонували лише чотири.

Приманка для інвесторів

Індустріальні парки – один з елементів цілісної системи інвестиційних інструментів, яка допоможе країні перейти від проїдання до розвитку власної промисловості, счітаетпредседатель Комітету Верховної Ради України зпитань промислової політики і підприємництва Віктор Галасюк. «Ні для кого не секрет, що в багатьох країнах індустріальні парки – одні з ключових інструментів економічного розвитку.У Китаї, за даними експертів, індустріальні парки забезпечують чверть ВВП країни і більше третини експорту », – зазначає Віктор Галасюк.

За словами депутата, індустріальні парки – це один з інструментів децентралізації, вони можуть допомогти місцевим територіальним громадам створити робочі місця, залучити інвестиції та наповнити бюджету.

«Сьогодні в Туреччині, Польщі та інших країнах існують дуже потужні стимулюючі умови, – фіскальні, інфраструктурні», – звертає увагу Галасюк. Тому тільки прийняття закону недостатньо. Необхідні реальні дії.Як приклад Галасюк призводить особливості ставлення турецької влади до місцевих індустріальним паркам. За його словами, для турецьких парків передбачені знижки на електроенергію, спеціальні умови оформлення документації.Крім іншого в управляючих компаніях турецьких індустріальних парків працюють співробітники міністерства економіки, вони допомагають вирішувати питання в режимі максимальної доступності. «Це режим співпраці держави і бізнесу, який ми навіть уявити собі не можемо.Для нас це здається просто фантастикою », – резюмує Галасюк. Досвід Туреччини, Польщі та інших країн показує, що це реальний шлях для забезпечення інвестиційної привабливості.

Зелене поле або коричневе?

Одним з каменів спотикання в справі розвитку індустріальних парків України залишається питання про те, де будувати – на майданчику з повною відсутністю базової інфраструктури, тобто в чистому полі, або на залишках підприємства-банкрута.

В цілому існує два типи індустріальних парків – так звані Greenfield і Brownfield. Перший тип передбачає створення парку на новому земельній ділянці, де немає необхідної інфраструктури. Другий тип створюється на базі вже існуючої промислового майданчика.

На думку заступника голови Комітету з питань будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства Верховної Ради України Петра Сабашука, набагато простіше будувати індустріальні парки на збанкрутілих державних підприємствах, або залишки інших підприємств, де вжеіснують інженерні мережі та всі необхідні можливості, включаючи величезні порожні приміщення. «У нас в Україні можна знайти 10 тисяч покинутих заводів. Але там є інженерні мережі, і все інше. Питання стоїть про реанімацію цих підприємств », – коментує Сабашук.На його думку, в чистому полі за п’ять років навряд чи можливо побудувати щось, на відміну від реанімації вже існуючих занедбаних промислових майданчиків.

Але, за словами Віктора Галасюка, питання реабілітації підприємств-банкрутів та створення індустріальних парків – дві паралельні, що не перетинаються лінії.«В ідеалі нам добре б замахнутися на одночасну реалізацію Greenfield і Brownfield, але якщо хочемо, щоб цей механізм запрацював, необхідно їх розділяти», – каже Галасюк.

Петро Сабашук, в свою чергу, вважає, що однією з проблем залучення інвестора до створення українських індустріальних парків можуть бути витрати на будівництво. Цих витрат можна уникнути, якщо будувати на вже існуючих майданчиках.За його словами, витрати на будівництво складають близько 15% від загального обсягу інвестицій, ці гроші витрачаються виключно на те, що б почати будівництво. Таким чином, вважає експерт, Brownfield – додаткова приманка для інвестора.

Деякі експерти переконані, що закордонним інвесторам не цікаві існуючі занедбані потужності, оскільки вони морально застаріли, їм простіше будувати в чистому полі, а не реабілітувати мертві майданчика.«До того ж, що існує підготовлена ​​територія, необхідно проаналізувати, чи не забруднені грунти, провести екологічний аналіз, перевірити здоров’я комунікацій на предмет того, чи не доведеться їх перенастроювати», – коментує директор Асоціаціїіндустріальних парків України Ігор Николин.

За словами Ніколіна, на 1991 рік в Україні було 167 цукрових заводів. На сьогоднішній день їх залишилося 30.Цукровий завод – це, як правило, територія не менше 60 га, де є промислова зона, водойми, які необхідні за технологічним процесом охолодження, і підведені комунікації. «Коли заводи розвалилися, люди залишилися цілком без роботи.І зараз ці міста деградують. Таким чином, важливо знайти механізм і принципи роботи на колишніх підприємствах », – каже Николин.

Земельні труднощі

В ряду проблем, пов’язаних з розвитком індустріальних парків, одне з важливих місць займає врегулювання земельних питань.Поточна версія закону про індустріальні парки наказує їх створення виключно на землі промислового призначення. Таким чином, спеціальної процедури переведення цільового призначення землі під парк він не наказує.

«Ухвалення самого закону про індустріальні парки було настільки болючим, що ми двадцять п’ять разів підкреслювали, – ми не припускаємо спеціального режиму регулювання земельних питань.Якщо законним чином ця земля була переведена, або на момент створення парку вона вже є промисловою, то мова йде про парк. Якщо ж вона не промислова, це не парк, і необхідно вживати заходів зі зміни її призначення », – коментує Віктор Галасюк.

Ігор Николин же вважає, що із земельним питанням в сфері створення індустріальних парків немає ніяких проблем. «У нас є маса земель, які знаходяться в межах міст і містечок, великих і маленьких, мова йде про землі промислового призначення.Існує один показовий приклад, чому в Кременчуці не створюється індустріальний парк. Земля, яка там відведена під індустріальний парк, – це земля сільськогосподарського призначення.В умовах конкурсу на керуючу компанію міська рада заявила про необхідність виплати компенсації за переведення землі з сільськогосподарського в промислове призначення, а мова йде про 10 млн грн. Природно, під такі умови не знайшлося жодного інвестора ».Тобто, за словами експерта, проблеми безпосередньо в землях немає. Якщо інвестору вкрай сподобалася земля, і він не хоче шукати іншу, існують законні механізми, які передбачають компенсацію за переведення землі в промислове призначення.Інша справа, що така компенсація може здатися інвестору занадто важкою, а тому у нього виникнуть проблеми в реалізації проекту на конкретно визначеній ділянці землі.

За словами Віктора Галасюка, промислових земель в Україні достатньо.А тому дану проблему не можна назвати ключовою, на відміну від проблем доступу на зовнішні ринки, корупції, бюрократії та неефективного оподаткування в Україні, що безпосередньо перешкоджає розвитку індустріальних парків країни.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно