Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Київська влада хоче стягнути через суд 15 млрд. грн. з забудовників, що не сплатили пайову участь у розвиток інфраструктури

4083.jpg
 

Забудовників змусять виконувати фінансові зобов’язання перед місцевими бюджетами.

Найближчим часом Кабмін має намір схвалити зміни до Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об’єктів.Після вступу документа в силу будівельним компаніям, які звели об’єкт і хочуть ввести його в експлуатацію, доведеться в обов’язковому порядку надавати Державній архітектурно-будівельній інспекції (ДАБІ) довідку про оплату пайової участі в розвиткуінфраструктури міста (села чи селища). Або подати документи, що підтверджують звільнення від сплати пайової участі, наприклад, якщо в експлуатацію вводиться соціальний об’єкт. Нові правила гарантують надходження до місцевих бюджетів додаткових коштів.

Зараз забудовники легко обходять платіжні вимоги. Закон дозволяє їм вносити пайовий внесок в будь-який момент до введення об’єкта в експлуатацію. Але ДАБІ, видаючи відповідні дозволи, не перевіряє, чи розрахувалися інвестори з місцевими бюджетами.Це дає можливість недобросовісним компаніям не платити за рахунками. “За останні два роки замовники будівництва в Києві не внесли пайову участь по 3 тис. Об’єктів.Деякі з них звільнені від цього внеску, але більшість просто порушують закон “, – розповів” ДС “директор департаменту економіки та інвестицій КМДА Микола Поворозник.За приблизними підрахунками глави торгової комісії Київради Анатолія Карпенка, за два роки інвестори не доплатили Києву близько 15 млрд грн. Для порівняння: загальний обсяг надходжень до міськбюджету, запланований на поточний рік, становить 22,2 млрд грн.”Якщо при введенні об’єкта в експлуатацію у забудовників почнуть вимагати довідку про оплату пайової участі, це вирішить проблему неплатежів. Але є ймовірність, що багато нині будуються будівлі будуть простоювати, поки компанії знайдуть гроші для сплати пайових внесків.Адже вони звикли не платити і навіть не планують такі витрати. Заручниками ситуації стануть інвестори, які купили житло, – вони не зможуть заселитися в квартири”, – говорить радник ЮФ “Василь Кісіль і Партнери” Наталія Доценко-Білоус. Очевидно, в цьому випадку самі забудовники зможуть публічно списати на місто всі свої проблеми, що явно ні до чого місцевої влади перед виборами.

Збитки столичної скарбниці – частково результат потурання міських чиновників.Наприклад, при бажанні департамент містобудування та архітектури КМДА міг би перевіряти оплату забудовниками пайових внесків при присвоєнні їх об’єктів адрес, але цього не робить. Втім, у мерії все ж збираються зайнятися проблемою.Чиновники вже розробили новий порядок залучення пайової участі інвесторів. Офіційна мета документа – привести процедуру у відповідність до вимог законодавства.Але в ньому попутно прописали ряд норм, що дозволяють боротися з недобросовісними забудовниками. Після прийняття документа об’єктів не будуть присвоювати адреси, якщо забудовник не представить довідку про оплату пайової участі.Порядок також зобов’яже забудовників сплачувати пайову участь після введення об’єкта в експлуатацію, якщо вони не зробили це вчасно.За словами заступника директора департаменту економіки та інвестицій КМДА Олега Світличного, така норма дозволить владі зібрати гроші з забудовників, які проігнорували сплату пайових внесків.”Адже вже були прецеденти, коли суд приймав у таких суперечках сторону інвестора, стверджуючи, що він нічого не винен місцевому бюджету, навіть якщо не виконав свої зобов’язання до введення в експлуатацію об’єкта”, – уточнює Світличний.

Не чекаючи прийняття нового Порядку, міська влада вже подали заяви в правоохоронні органи і позови до суду до недобросовісних інвесторам. Вони розраховують стягнути недоотримані кошти і накласти штрафи.Однак галас може виявитися не більше ніж передвиборчим піаром. Будівельне лобі в Київраді навряд чи дасть зелене світло такого роду розглядів.У кращому випадку кампанія проти неплатників виллється в кілька показових процесів, які повинні будуть продемонструвати виборцям завзяття депутатів у наповненні міської скарбниці. Про борги інших порушників, швидше за все, благополучно забудуть.

Спроби стягнути заборгованість через суд можуть потерпіти фіаско через юридичної колізії. Оплата пайових внесків здійснюється на підставі договорів між будівельними компаніями та КМДА.Якщо ці угоди з якихось причин не були підписані раніше, то і підстави вимагати сплату пайових внесків відсутні.”При цьому у забудовників завжди є можливість відмовитися від підписання запропонованих договорів під приводом незгоди з тими чи іншими пунктами.Тому стягнути кошти з компаній, які вже здали об’єкти в експлуатацію, але не заплатили в казну, практично неможливо. Суд, швидше за все, вважатиме несплату пайової участі недоробкою влади.На даний момент законодавство прописано повністю на користь забудовників “, – стверджує пані Доценко-Білоус.

Кіпа готуються документів все одно не перекриє всі лазівки, що дають забудовникам можливість не платити в казну.Сплати пайових внесків, як і колись, зможуть уникати “свої” компанії, афілійовані з представниками міської влади. Зараз забудовникам дозволяється передавати в комунальну власність міста інженерні мережі, побудовані поза дільницями їх забудови.Натомість місто зменшує їх пайову участь на суму вартості переданого майна. “До недавнього часу Київрада вірила забудовникам на слово і робила знижки виходячи із суми вартості мереж, зазначеної у наданих компаніями документах.Але інвестори не завжди надавали достовірні дані, оскільки зацікавлені у завищенні своїх витрат “, – розповів” ДС “депутат Київради Олександр Вовченко.Він уже підготував проект рішення міськради, яка зобов’язує КП “Київекспертиза” перевіряти всі подані заявки на передачу інженерних мереж в рахунок пайових внесків. Але твердження документа затягується не один місяць.Адже в разі його прийняття від звичної схеми мінімізації платежів доведеться відмовитися і забудовникам, пов’язаним з місцевими депутатами (представниками будівельного лобі в міській раді є В’ячеслав Непоп, Максим Микитась, Сергій Котвицький та ін.).Поки рішення не прийнято, члени бюджетної комісії вирішили передавати всі заявки забудовників на перевірку в департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА. Але й тут не обійшлося без “улюбленців”.”Депутати від” УДАРу-Солідарності “, незважаючи на заперечення меншини, при голосуванні роблять винятки і стверджують без перевірок документи КП” Житлоінвестбуд-УКБ “(його директором є депутат Київради від більшості В’ячеслав Непоп. -” ДС “).Я цього категорично не підтримую. За особистою ініціативою я відправляв документи на перевірку аудиторам, і ті поки не знайшли жодного випадку, коли б забудовник вказав реальну вартість майна, переданого в рахунок пайового внеску.Виявлені завищення досягають від декількох сотень тисяч до мільйонів гривень “, – стверджує Олександр Вовченко.

За його оцінками, якщо всі лазівки будуть перекриті і забудовникам не дозволять завищувати ціни інженерних мереж, доходи столичної казни від пайової участі інвесторів виростуть до 1 млрд грн. на рік. У 2013 р цей показник склав всього 250 млн грн., А в минулому році вдалося зібрати тільки близько 170 млн грн.

Джерело: bin.ua

, , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно