Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Кого відправить у нокаут податок на нерухомість

6720.jpg
 

Ця ініціатива Мінфіну разом з нестримним підвищенням цін на послуги ЖКГ остаточно відіб’ють бажання людей інвестувати в «квадратні метри», що неодмінно позначиться на будівельній галузі – вона помре.

Міністерство фінансів на початку вересня презентувало проект Податкової реформи, в якому пропонувалося стягувати податок з власників всіх без винятку квартир і будинків.

Це нововведення, що цілком зрозуміло, викликало сильний резонанс в суспільстві.Через кілька днів, міністр фінансів Наталія Яресько виступила із заявою, що це був зовсім не проект, а всього лише презентацію можливих нововведень в Податковій системі.Правда, на день пізніше її заступник Олена Макеєва, всупереч начальниці, заявила, що ніяка це не презентація, а остаточний проект Податкової реформи. За словами Макєєвої, платити податок на нерухомість будуть, в першу чергу, власники квартир площею понад 300 кв.м і житлових будинків площею понад 500 кв. м за фіксованою ставкою – 25 тис. грн на рік. У той час як для володарів меншою нерухомості визначати ставку податку будуть місцеві ради в межах від 0 до 3% від мінімальної заробітної плати за 1 кв. м площі.Не виключено, що пільги для власників маленького житла (60 кв. М для квартир і 120 кв. М для будинків) можуть бути збережені.

Півмільярда з квартир

Перші розмови про можливе введення податку на нерухомість в Україні почалися ще в 2011 році.Тоді в парламенті стали всерйоз обговорювати поява податку на розкіш, а потім і податку на нерухомість. Але ідея «розкішного» податку так і не пройшла, а от норми Податкового кодексу про введення з 1 січня 2013 року оподаткування житлової нерухомості реалізувати вдалося.

Однак, 4 липня 2013 Верховна Рада звільнила фізосіб від сплати в 2013 році податку на нерухоме майно, тим самим перенісши термін вступу норми в силу на 1 січня 2014 року.

Попутно в 2014 році почали стягувати податок не тільки з житлової, а й з загальної площі, тим самим збільшивши базу оподаткування. При цьому максимальна ставка податку, яку встановлюють місцеві влади, підвищилася до 2%.Але тоді, як не дивно, більшість місцевих рад побоялося встановити максимальну ставку податку. По максимуму «брали» лише три міськради – у Житомирі, Харкові та Вінниці, в Києві ставка була встановлена ​​на рівні 1%.

Згідно з даними Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ, незважаючи на те, що багато місцевих рад досить лояльно поставилися до власників нерухомості, фактичні надходження від податку за перші 6 місяців 2 015 року вдвічі перевершили очікування,поповнивши скарбницю місцевих бюджетів на 455 500 000 грн.

Мабуть, на цьому Міністерство фінансів, яке відповідає за розробку податкового законодавства, вирішило не зупинятися, і розповсюдило стягування податку на нежитлові приміщення.Під податковий удар потрапили вже не тільки багаті українці, а й прості люди.

«Зараз знову йде розширення бази оподаткування – як на суб’єктивну, так і за об’єктивним складом», – зазначив керівник комітету з правових питань Асоціації фахівців з нерухомості України Юрій Піта.

Згідно мінімальної заробітної плати, розмір якої з вересня поточного року виріс до 1378 грн, за 1 кв. м нерухомості українцям доведеться платити до 41 грн на рік.І абсолютно не важливо – це квартира в «елітному» районі Києва, або «хрущовка» в межах міста, відзначає експерт.

Таким чином, у випадку, якщо місцевій владі заманеться виставити максимальну ставку податку, для середньої двокімнатної квартири новий податок складе порядку 2,5 тис. Грн на рік.

При цьому багато неясностей залишається в питанні справляння податку з нежитлових приміщень.Незважаючи на те, що минулого року Мінфін спростував ймовірність такого оподаткування, чи будуть співвітчизники платити податок з курника, туалету, сараю або якогось ще приміщення, розташованого на прибудинковій території, в 2016 році, враховуючи темпи розширення базиоподаткування, передбачити важко.

Хто платить податок

Згідно з діючими нормами, податок на нерухомість нараховується на підставі відомостей про наявний праві власності.Зареєстрували в декларації будинок – відомості пішли в податкову, значить, буде налічуватися податок.

Як би там не було, експерти не радять власникам зносити стоять роками на прибудинковій території споруди, оскільки левова частка документів про право власності існує тільки на паперових носіях, які зберігаються в БТІ, в Держреєстрі вони не значаться.

«Реєстр на сьогодні заповнений не більше ніж на 40%, деякі фахівці галузі називають показник на рівні 25%», – пояснює голова ради Ukrainian Building Group Олена Шуляк.

Експерти сумніваються, що найближчим часом всю інформацію встигнуть внести в кадастр, а автоматично в нього потрапляють лише нові угоди. Якщо житло куплено після 2013 року, «лист щастя» від податкової прийде точно.А тим, хто живе у своїх будинках і квартирах не один десяток років і не міняв право власності, навряд чи.

Крім того, є способи ухилитися від сплати податків.Згідно зі статистикою, в Київській області вже широко поширена практика, коли власники великих будинків не вводять їх в експлуатацію.Не виключено, що після введення податку українці візьмуть на озброєння «східний спосіб», коли новосели десятиліттями живуть в недобудованих будинках, щоб не платити податок.

До тих пір, поки ви не зареєструєте свої будови, податкової інспекції невідомо, що конкретно розташоване на вашій ділянці, відповідно, не на що нараховувати податок.

Будівельники бояться нокауту

У Мінфіні вважають, що вдосконалений податок на нерухомість зможе відновити ділову активність на цьому ринку. Приміром, змусить «щасливих володарів зайвих площ» виставити їх на продаж.

Правда, учасники ринку відзначають, що мінфінівська ініціатива, скоріше всього, буде мати зворотний ефект щодо розвитку української будівельної галузі.Введення податку спровокує скорочення обсягів будівництва житла, а також може стати причиною відходу з ринку цілого ряду компаній, вважає керівник проекту житлового комплексу “Ренесанс House Park” Олексій Федоров.

«При введенні в експлуатацію об’єктів нерухомості у будівельних компаній на руках раптово виявляється дуже багато житла, яке вони ще не встигли розпродати.І тут мова вже йде не про три тисячі гривень на рік, а про значно більші суми, які необхідно заплатити », – зазначив Федоров, пояснивши, що як тільки будівельна компанія ввела в експлуатацію житло і отримала право власності, вона автоматично потрапляє піддію податку, який, скоріше за все, почне стягуватися через лічені місяці.

У цьому зв’язку він підкреслив, що житло для будівельної компанії не є таким. Будівельні компанії не використовують житло за призначенням, для них це – товар.Тому повинні бути передбачені податкові пільги для компаній. «Наприклад, це можуть бути податкові канікули терміном на 2 роки», – вважає Федоров.

«Правильно було б, що б для будівельної компанії квартири враховувалися як товар.Тоді, думаю, у будівельників не буде цього жаху, який їм світить – адже вони будуть змушені або знижувати ціни, щоб позбутися від нерухомості, або затримувати терміни введення, а це призведе до скорочення ринку », – говорить Федоров.

Ще більше дане нововведення «вдарить» по регіонах країни. У результаті різкого скорочення доходів населення ціни на нерухомість за межами великих міст і так знаходяться на досить низькому рівні.А якщо змусити компанії ще знизити ціни, то в таких умовах їм працювати буде просто невигідно.

«Якщо в Києві житло хоч якось продається, то в регіонах продажі йдуть дуже-дуже складно.Там і так ціна квадратного метра невисока, а вартість будівництва, що в Києві, що, припустимо, в Черкасах, приблизно однакова, а по деяких позиціях може бути і дорожче. А купівельна спроможність – низька », – резюмував Федоров.

Побічно з ним погоджується і глава ради Ukrainian Building Group Олена Шуляк, яка зазначає, що безліч квартир до моменту введення будинків в експлуатацію залишається без господарів, тому будівельна компанія змушена оформляти на себе право власності.

Більшість експертів сходяться на думці, що введення нового податку, поряд з підвищеними тарифами на послуги житлово-комунального господарства, спровокують подальше падіння інвестиційної привабливості нерухомості.

Крім того, представники бізнесу заявляють про те, що уряд не повною мірою привернуло фахівців будівельного ринку, щоб оцінити можливі негативні наслідки і більш глибоко розібратися з тією проблематикою, яку дане нововведення можеспровокувати.

Будівництво в борг

Є серед будівельників і інше, менш песимістичне думку щодо пропонованих Мінфіном змін.Практика минулих років показує, що більшість компаній практично повністю відмовилися від будівництва об’єктів за свої гроші. Зведення житлових комплексів в Україні в основному фінансується майбутніми власниками квартир.А значить майнові права на квадратні метри, а з ними і податкові зобов’язання, після введення будинку в експлуатацію в повному обсязі відразу ж лягають на покупця.

«В основному будівництво нерухомості здійснюється за рахунок залучення коштів фізичних та юридичних осіб. Будівельні компанії рідко зводять об’єкти за свій рахунок », – зазначають у Конфедерації будівельників України.

У цьому зв’язку в Конфедерації вважають, що введення нового податку в кінцевому підсумку негативно позначиться на покупцеві.

Але у важкій економічній ситуації компаніям, щоб залишитися «на плаву», необхідно ризикувати і починати будівництво за свої, так як вкластися в будівництво на стадії «котловану» готові далеко не всі потенційні покупці, вважають експерти.Тому й виникає проблема, коли на момент введення будинку в експлуатацію залишається багато нерозпроданого житла.

«Зараз значно впали продажі, і є об’єкти, які здаються в експлуатацію тільки з половиною проданих квартир», – розповіла Шуляк.

Тобто, компанії стикаються з ситуацією, коли купівельна спроможність українців не дає можливості повною мірою перекласти фіскальне навантаження на покупця і підняти ціни.Забудовникам залишається тільки одне – затягувати терміни здачі об’єктів в експлуатацію так довго, наскільки це можливо.

«У даній ситуації забудовники просто не вводитимуть житло в експлуатацію до моменту, поки максимальна кількість квартир буде продано, а люди будуть заселятися в будинку набагато пізніше», – говорить Шуляк.І якщо у випадку з багатоквартирними будинками спосіб відходу від податків «в недобуд» поки тільки теоретичний, то в приватному будівництві це вже загальна практика.

Половину не тільки великих, а й невеликих будинків просто не вводять в експлуатацію, дані про них не вносять до реєстру, а значить вони не потрапляють під оподаткування. За даними Ukrainian Building Group, у Київській області близько 40% власників будинків не хочуть вводити їх в експлуатацію.

В Європу зі своїм податком

Фахівці запевняють, що Угода про асоціацію з ЄС передбачає приведення податкового законодавства у відповідність з європейськими стандартами.Як відомо, у всіх країнах Європейського союзу, крім Ірландії та Мальти, власники платять податок на нерухомість, крім того, він є основним засобом поповнення місцевих бюджетів.

Але справа в тому, що якщо порівнювати запропоновану Мінфіном модель з тією практикою, яка застосовується в сучасному світі, то можна сказати, що український варіант на 100% справедливий. У Європі податок прив’язується ні до площі, а до ринкової вартості нерухомості.І це вірно, адже власники дорогих апартаментів, швидше за все, в змозі заплатити в місцеву казну трохи більше.

Як би там не було, податок на нерухомість є одним з найважливіших джерел доходів.Сплата українцями півмільярда гривень податку на нерухомість тільки спокушає уряд зробити податок практично обов’язковим для всіх верств населення.

Джерело: economics.unian.net

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно