Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Комерційні площі в ЖК стали дешевшими квартир

7092.jpg
 

До кризи забудовники нерідко залишали собі найвдаліші комерційні приміщення на перших поверхах своїх житлових комплексів, щоб здавати їх в оренду і отримувати постійний грошовий потік.Часто для цього залучалися афілійовані або підставні особи, але результат виправдовував себе. Зараз девелопери намагаються позбуватися від непрофільних активів.

Орендарі відвернулися

За останні пару років попит на купівлю комерційних приміщень на перших поверхах житлових комплексів впав майже вдвічі.Примітно, що склад орендарів і покупців особливих змін не зазнав, як і раніше на перших поверхах ЖК розташовані в основному магазини з товарами першої необхідності (продукти і FMCG), аптеки та відділення банків. Проте їх стало набагато менше.

Найбільше постраждали від кризи об’єкти, розташовані далеко від Майдану та Хрещатика. У центрі рівень вакантності становить 22-30%, а максимальна орендна ставка – близько $ 120 за один квадратний метр.Цей район міста рятують ресторатори, торговці одягом, ювелірними виробами та ін. На околиці ситуація набагато гірша: забудовники взагалі не можуть продати або здати в оренду комерційні приміщення кілька років поспіль.

Не сприяє зростанню популярності комерційних приміщень і активне зростання комунальних тарифів.За даними віце-президента Асоціації професійних управителів нерухомістю Анатолія Топала, тарифи для житлових і комерційних приміщеннях в одному і тому ж будинку відрізняються мінімум удвічі. Конкретний розмір тарифів залежить від ЖК.Якщо, наприклад, в квартирі комунальні послуги (без урахування опалення) обходяться в 3-4 грн за кв. м, то в комерційному приміщенні вони потягнуть на 6-8 грн за кв. м.

Вже не цікаво

Падіння попиту і збільшення операційних витрат привело до зниження прибутковості в доларовому вираженні.«[Якщо рахувати в національній валюті, то] коливання знаходяться в межах 10%, що можна вважати статистичною похибкою, – говорить незалежний експерт ринку нерухомості Ярослав Цуканов. Але в доларах прибутковість знизилася втричі.

Такий стан справ змушує забудовників, які раніше притримували для себе найпривабливіші приміщення, продавати їх.Як пояснює заступник директора з розвитку девелоперської компанії «Стокман» Сергій Овчинников, якщо раніше «було по-різному», то зараз «всі прагнуть продати».За його словами, на забудовниках лежить занадто висока кредитне навантаження, від якої вони і намагаються позбутися шляхом продажу не зовсім профільних активів.

Зацікавити покупців забудовники намагаються зниженням цін.За словами Анатолія Топала, до кризи комерційні площі коштували дорожче приблизно на 20%, ніж житлові, але зараз такої залежності немає. «Попит упав, і вартість нерухомості – це похідна від прибутку, яку вона може генерувати», – пояснює Сергій Овчинников.Приміром, «Київміськбуд» в споруджуваному ЖК на вул. Гарматній, продає квартири за ціною від 21 851 грн за кв. м, а нежитлові приміщення – від 20 188 грн за кв. м. Корпорація «Укрбуд» в ЖК «Оберіг» пропонує однокімнатні квартири по 18 тис. грн за кв.м, офіційно на них не передбачена ніяка знижка. Нежитлові приміщення в цьому ж будинку стоять теж 18 тис. Грн за кв. м, але на них поширюється акція – за умови 100% -й оплати надається знижка в 20%, завдяки чому вартість кв. м падає до 14,4 тис. грн.

За словами Ярослава Цуканова, в одному і тому ж РК різні приміщення можуть коштувати по-різному. «Адже у них різне місце розташування, потоки відвідувачів, привабливість і, відповідно, окупність», – пояснює він.

І додає, що одні покупці буде виходити з термінів окупності в 10 років. Інші, які придбаває приміщення з метою подальшого перепродажу, погодиться тільки на вдвічі менший термін окупності, т. Е. На 50% -й дисконт.

На думку Ярослава Цуканова, бізнес продовжить оптимізацію: хтось буде йти з ринку, хтось буде об’єднуватися. Все це призведе до вивільнення приміщень, падінню доларової дохідності за ними. Але стосується це буде переважно окраїни.

Джерело: abcnews.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно