Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Наскільки вигідно українцям переходити на багатозонні електролічильники

40958a1ba41b1f09c16853b61a31f2ac
 

Держава спростило перехід на багатозонні лічильники, які дозволені з 1999 року. Чому українців стимулюють економити на нічному споживання електроенергії? І хто зможе скористатися цією пропозицією?

Кабінет міністрів України спростив порядок заміни звичайних лічильників електроенергії на дво- і трьохзонні, які дозволяють споживачеві вести облік електроенергії за різними тарифами, в залежності від часу доби.

До цього рішення уряду лічильники потрібно було купувати в місцевому обленерго, яке, користуючись своєю монополією, часто завищувало ціни. Тепер прилад можна купити у будь-якого постачальника, а для обленерго встановили чіткі терміни заміни лічильника та переходу на зонний облік – 3 дні для міста, 5 днів для села.

Нерівномірний споживання

Протягом доби українці споживають електроенергію нерівномірно. Максимальний попит припадає з 7 ранку до 23 вечора. При цьому якщо з 8 до 15 споживання утримується практично на одному рівні, то з 16:00 – починає зростати. Пік припадає на 19: 00-21: 00, після чого споживання поступово знижується.

З першої години ночі до шостої ранку побутове споживання знижується практично вдвічі в порівнянні з піковим – з 9-10 тис. мВт до 5-6 тис. мВт. Це можна порівняти з потужністю найбільшої в Європі атомної станції – Запорізької АЕС. З необхідністю врегулювати спад і зростання споживання щодня стикається диспетчер НЕК “Укренерго”, оператора об’єднаної енергосистеми України.

Влітку ситуація погіршується: зростає споживання е/е в сільському господарстві, через спеку включають кондиціонери, а через відсутність гарячої води українці все частіше купують і використовують бойлери.

Використання енергоємної техніки в нічні години спаду має вирівняти споживання.

Чого коштує державі нічний провал

Стрибкоподібне зростання споживання вимагає від енергосистеми наявності маневрових потужностей, які допомагають базовим.

У базі працюють атомні станції, що забезпечують більше половини вироблення енергії. А для покриття денних піків споживання використовують гідро-, гідроакумулюючі, теплові електростанції та альтернативні джерела (сонячні, вітряні, малі гідроелектростанції).

Генеруючим компаніям оплачують застосування додаткових маневрових потужностей, збільшуючи регулюють коефіцієнти з урахуванням робочої потужності та маневреності. Наприклад, на початку серпня 2016 року ціна е/е на оптовому ринку (де купують е/е обленерго та інші постачальники) виросла на 5,64%: через зростання тарифу НАЕК “Енергоатом” (на 2,99%) і зростання середньої ціни продажу в ринок електроенергії ТЕС.

При цьому велика частина населення (98,5%) платить за електроенергію за єдиним тарифом. Тут негативну роль зіграло дотування тарифів для населення за рахунок промисловості. Однак із урахуванням запланованих п’яти хвиль підвищення тарифів на електроенергію до економічно обґрунтованого рівня (перша хвиля була 1 квітня 2015 року – на 45,2%, остання буде 1 березня 2017 року – на 26%), населенню доведеться вчитися економити.

Варто нагадати, що зонний облік для побутових споживачів е/е був впроваджений ще в 1999 році, але з тих пір лише 1,5% домоволодінь скористалися такою можливістю. Процес переходу промспоживачів стартував в 2001 році. За цей час вже близько 30% підприємств перейшли на використання зниженого нічного тарифу.

Що нам варто заощадити

Однофазний двозонний лічильник коштує близько 1 тис. грн, двофазний – близько 2,5 тис. грн. Підключенням і параметризацією займається місцеве обленерго. Його послуги обійдуться в 300 грн.

Завдяки останнім розпорядженням Кабміну споживач може купити лічильник як у обленерго, так і будь-який інший компанії. Також комісія затвердила терміни заміни лічильника: три дні для міста, п’ять – для села.

Які бувають тарифи і чому споживання стає усвідомленим

Побутові споживачі можуть купувати електроенергію за трьома різними тарифами:

– Звичайний тариф, незмінний в будь-який час доби;

– Двозонний: з 7:00 до 23:00 діє звичайний тариф, з 23:00 до 7:00 – електроенергія продається за 50% тарифу;

– Трьохзонний: з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00 – тариф вище звичайного на 50%, з 7:00 до 8:00; з 11:00 до 20:00; з 22:00 до 23:00 – звичайний тариф; з 23:00 до 07:00 – 40% тарифу.

Кому корисно поміняти лічильник і тариф

Максимально вигідно поміняти лічильник і тариф городянам із рівнем місячного споживання 500 кВт • год і вище. За оцінкою Національної комісії, що регулює енергетику і комунальні послуги (НКРЕКУ), у таких споживачів установка лічильника окупиться за 10,5 місяців. А в квартирі зі споживанням від 250 кВт • год – за півтора року.

Набагато швидше окупається установка лічильника для жителів приватних будинків із великим споживанням: для будинків зі споживанням від 1000 кВт • год – за 11,5 місяців, а для будинків з споживанням від 1500 кВт • год – за 7,5 місяців.

В середньому економія в рахунках за електроенергію повинна скласти близько 25%.

Усвідомлене споживання

Вибираючи новий тариф, потрібно звернути увагу на свій рівень споживання. Наприклад, трьохзонний лічильник дуже суворий до пікових годин – за використання електроенергії з 8:00 до 11:00 і з 20:00 до 22:00 доведеться платити наполовину більше звичайного тарифу.

Тому, переходячи на зонний облік, більшість електроприладів доведеться перевести на нічний час роботи. В першу чергу це посудомийка, пральна машина, бойлер.

Джерело: delo.ua

, , , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно