Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Орендарі масово залишають торгові центри

2481.jpg
 

Торгові центри, надлишок яких спостерігався у столиці навіть у більш благополучно часи, зараз все активніше поповнюють список зайвих об’єктів. За підсумками минулого року, попит на торговельну нерухомість в Києві впав, як мінімум, на третину.

З України пішли багато міжнародних одежні і взуттєві бренди, зокрема, Bosco Sport, Spar, OBI, Minelli, Esprit. “Крім цього, Empik Media & Fashion Group, що розвивалася в Україні через компанію Maratex мережі брендів Espirit і River Island, виставила на продаж магазини останнього.

Приблизно так само вчинив естонський концерн Baltika Group, який володів в Україні 17 магазинами одягу Monton і Mosaic. У лютому 2014 вони були передані на умовах франчайзингу компанії Osaühing Ellipse Group “, – розповідають в” Української торговельної гільдії “.Ще більш активно закриваються невеликі магазини, що працюють за франчайзинговою схемою. І, судячи з того, що купівельна спроможність населення тільки знижується, а ціни – ростуть, тенденція продовжиться і в цьому році.

Масовий відхід орендарів став неприємним сюрпризом для девелоперів. Ще в кінці 2013 року вони планували ввести в експлуатацію більше 200 тис. Кв. м нових площ. Але підсумкові показники минулого сезону виявилися помітно скромніші – всього 85,2 тис. Кв.м (це вдвічі менше, ніж було введено в 2013-м), – розповідають в компанії Colliers International. Запустили всього 4 ТЦ: “Атмосфера” (30 тис. Кв. М.), “Проспект” (41,4 тис. Кв. М.), Doma Center (8 тис. Кв. М.) І “Апрель” (5 , 8 тис. кв. м.).На даний момент припинено роботи на п’яти об’єктах: в ЦУМі (“Еста Холдинг” Ріната Ахметова), “Вирлиця” (“21 століття” Леоніда Парцхаладзе), River Mall, Kiev Mall, Victoria (проекти невеликих девелоперських компаній).Частина будівельників оптимістично заявляють про перенесення термінів запуску торгових центрів на 2015-2016г. Якщо вірити їхнім обіцянкам, то вже наступного року столичний ринок торговельної нерухомості поповниться, за даними Colliers International, аж 467 тис. Кв. м нових приміщень.Але, існує висока ймовірність, що дата введення в експлуатацію деяких ТЦ буде перенесено на пізніші терміни.

Як скоро настануть ті терміни, коли добудовувати й запускати нові об’єкти знову буде рентабельно – невідомо.Адже враховуючи економічну ситуацію в країні впору не те, що відкривати нові, а закривати вже працюють торгові об’єкти. Як показує дослідження UTG, вакантність столичних торгових центрів в минулому році склала 7,5%, збільшившись за рік на рекордні 5,8%.Це не дивно, враховуючи, що відвідуваність ТЦ протягом 2014 впала на 9%.

Так що, заявляючи про “перенесення термінів” девелопери явно лукавлять. Не виключено, що вони вже гарячково шукають спосіб позбутися від стали проблемними об’єктів.За ідеєю, “зайві” ТЦ можуть бути перепрофільовані, що дозволить їх власникам уникнути збитків (або принаймні скоротити їх).Як показує досвід інших країн, що стали непотрібними торгові центри дешевше всього зробити офісними, але у випадку з Києвом це явно не підійде, так як столиця перенасичена бізнес- центрами ще більше, ніж торговими площами.

Інший варіант – перебудувати ТЦ в готелі. Він може “вистрілити”, але лише в довгостроковій перспективі і то, якщо вдасться збільшити потік зарубіжних туристів (зараз ситуація в готельному сегменті не найкраща – готелі завантажені лише на 30%).Цілком вдалими можуть бути проекти перепрофілювання недобудованих торгових центрів в модні житлові комплекси в стилі лофт (квартири являють собою великі студії в “промисловому дизайні”).Свого часу за рахунок високого попиту на таку нерухомість вдалося вирішити проблему зайвих виробничих майданчиків, наприклад, у невеликих містах США та Канади.

І зовсім вже екзотичний варіант – перебудувати ТЦ на околицях під продуктові сховища.В Україні вже давно спостерігається гострий дефіцит овочебаз і продуктових складів. У минулі роки держава навіть виділяла чималі кошти на будівництво подібних об’єктів, але зараз проект прикрили до кращих часів.Між тим, враховуючи, що сільське господарство в країні залишається чи не єдиною галуззю, яка продовжує залишатися на підйомі, попит на такі об’єкти буде тільки рости.Зрозуміло, що для відкриття фермерських комплексів у столиці підійдуть лічені об’єкти, зате в регіонах, де проблема надлишку торговельної нерухомості теж є, таких буде значно більше.

Джерело: realt.ua

Возможно, Вам также будет интересно