Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Особливі випадки спадкування майна. Відказ, спадок “з умовою”, загальна воля

17137.jpg
 

Досить проста на перший погляд процедура прийняття спадщини таїть в собі масу «підводних каменів». Знаючи юридичні тонкощі заповіту і спадкування, можна уникнути взаємних образ і сварок між спадкоємцями.
Як правильно розпорядитися майном, не образивши нікого із спадкоємців? Що робити, щоб між рідними людьми не виникло розбрату? Як подбати про недієздатних або хворих родичів? Закон дає можливість уникнути проблем (як не парадоксально!).Грамотно складений заповіт може стати запорукою справедливого розподілу майна та виконання спадкоємцями (в обмін на отримане майно) певних умов і зобов’язань.

відказ

Цивільний кодекс передбачає можливість скласти заповіт так, щоб зобов’язати спадкоємців виконати певні умови для отримання спадщини. Такі умови називають заповідальним відмовою.А людей, які мають право вимагати його виконання, – відказоодержувачами. Так, на спадкоємця, до якого переходить будинок або інше майно, заповідач має право покласти обов’язок надати іншій особі право користування таким майном.

Особливим видом заповідального відмови є надання права довічного користування майном. Суб’єктами такого зобов’язання можуть бути тільки спадкоємець, до якого перейшов будинок, і (в ролі відказоодержувача) будь-яка особа.Наприклад, батько може заповідати будинок синові, вказавши в заповіті, що син буде зобов’язаний надати право довічного користування будинком приятельці спадкодавця. Подальший перехід права власності на будинок не скасовує права довічного користування.Тобто продати такий будинок можна тільки разом з цією самою «дамою», що має довічне право проживання. А це вельми проблематично: хто захоче купити будинок разом з таким «доважком»?

Якщо спадкоємець з умовою не згоден, то він втрачає право на нерухомість (або на ту частину, до якої застосовується умова).І тоді ця частина майна переходить до складу спадкової маси для спадкоємців за законом або до іншої особи (якщо заповідач припускав, що спадкоємець може не прийняти відказ, і передбачив в заповіті на цей випадок іншого спадкоємця).

Спадщина «з умовою»

У заповіті можна також передбачити умови його отримання. Наприклад: «Заповідаю свій будинок дочки, якщо вона буде проживати в Україні і мати трьох дітей». Умова, вказане в заповіті, має існувати на час відкриття спадщини.

Заповіт з умовою відрізняється від заповідального відмови тим, що перше вимагає наявності певної умови на момент смерті заповідача, а другий – виконання певних дій вже після відкриття спадщини.

Загальна воля

Подружжя має право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить їм на праві спільної власності. Найчастіше таким майном є їх житло. Після смерті одного з подружжя спільний заповіт переробити вже не можна.Навіть якщо обставини зміняться і, припустимо, після смерті дружини чоловік захоче заповісти їх загальне майно не синам, а «чужий тітці», нічого у нього не вийде.Загальна заповіт є узгодженою волею обох членів сім’ї і без обопільної згоди (а одного з подружжя, на жаль, немає) мінятися не може.

домовитися можна

Спадкоємці за укладеним взаємною письмовою згодою, завіреним нотаріусом, можуть змінити розмір частки у спадщині когось із них.Наприклад, вони можуть домовитися про те, що один з них отримає, скажімо, будинок, а на машину і банківський вклад претендувати не буде, або ж визначити суму грошової компенсації замість відмови від частки в будинку.Якщо домовленість не досягнута (наприклад, кожен із спадкоємців хоче оселитися в будинку), то рано чи пізно доведеться звертатися до суду. Там і визначать порядок користування майном.

Джерело: superdom.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно