Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Оцінювачі конфліктують через закону

6530.jpg
 

Фонд держмайна вирішив навести черговий порядок на ринку оцінки. Відомство розробило нову редакцію закону «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні».

Чиновники вважають, що нова версія регулярного акту допоможе знизити ціни на їхні послуги, зроблять ринок більш прозорим і менш зарегульованим. Оцінювачі ж твердять, що документ посилює вплив Фонду на ринок як регулятора.

Основна претензія

Нічого принципово нового законопроект не пропонує. Нововведенням з натяжкою можна назвати повернення діяльності наглядової ради при ФДМ, який існував раніше, але був ліквідований за часів президентства Віктора Януковича. На 70% він повинен складатися з гравців ринку, а на 30% – їх чиновників. Але гарячу дискусіями не тільки між Фондом та оцінювачами, а й всередині ринку, викликали невеликі деталі.

Основна критика стосується норми яка дозволяє ФДМ вимагати у оцінювачів звіти в будь-який час і влюбом кількості.«Деякі компанії проводять по тисячі оцінок на місяць, і якщо Фонд надумає вимагати у них хоча б десяту частину цих звітів, це може фізично паралізувати роботу всієї компанії», – поясняетглава наглядової ради групи компаній «Аргумент» Сергій Фролов.

«Це неправда», – парирує замглави Фонду держмайна Наталія Лебідь. І додає, що фактично цей механізм вже впроваджений Податковим кодексом та постановою Кабміну в частині, що стосується проведення оцінки майна для випадків, коли стягується податок з фізосіб.Вона пояснює, що саме з метою одержання доступу до оціночних звітів і впроваджується єдина електронна база, яка, до речі, буде належати державі, як і міститься в ній інформація.

«Доступ до бази буде відкритим, нею зможе скористатися будь-яка фізична або юридична особа, чого немає зараз. Причому особистих даних вона містити не буде », – пояснює чиновниця.За її словами, в базі будуть вказані лише параметри об’єкта, такі як місто, вулиця, площа об’єкту нерухомості або рік випуску автомобіля, а також його вартість, визначена оцінювачем.

При цьому на підставі всіх вхідних в базу оцінок буде формуватися так званий «коридор вартості».Якщо оцінка вартості якогось об’єкта буде виходити за рамки цього коридору, програма (база) буде повідомляти про це оцінювачу, і він вже буде приймати рішення, чи залишати свою оцінку незмінно в силу якихось особливих обставин або скорегувати її.«Звіти, які не будуть потрапляти в« коридор », будуть направлятися прямо на рецензування, але не у ФДМ, а в саморегульовані організації оцінювачів», – пояснює Лебедь.При цьому незалежно від процесу рецензування угоди з нетиповими оцінками все одно можуть укладатися.

Однак, яку воно містить реєстрі інформація не дозволяє зробити висновок якісно чи була проведена оцінка – там просто немає всієї необхідної інформації.Законодавство не забороняє ФДМ зажадати відсутні дані безпосередньо у гравців. «Нічого поганого в самій нормі немає. Потрібно тільки передбачити якийсь механізм узгодження цього моніторингу з боку Фонду », – говорить Сергій Фролов.В іншому випадку, стверджує експерт, вся конкурентна боротьба на ринку оцінки буде зведена до боротьби за призначення своєї людини у відповідне крісло у ФДМ, який вже в силу своїх повноважень забезпечить лідируючі позиції кому завгодно.

Два табори

Менш бурхливу реакцію викликали й інші нюанси документа. Наприклад на регулятора покладено функцію утврежденія порядку створення та роботи апеляційної експертної комісії.Фонд так само встановлює вимоги до здійснення діяльності у сфері профпідготовки оцінювачів. А ось навчання гравців відбувається ФДМ спільно з саморегульованими організаціями.

Документ розділили учасників ринку на два табори.«Його норми підсилюють права Фонду як регулятора. Скрізь проголошується дерегуляція оціночної діяльності, а в новому законі регулювання ще посилюється.Також в нього закладені додаткові витрати, які будуть лягати на державу », – говорить голова Асоціації фахівців оцінки Степан Максимов.

У свою чергу, глава ради «Українського товариства оцінювачів» Олексій Амфітеатров вважає, що оцінювачам навпаки вигідно в сьогоднішніх умовах залишити регулювання галузі в руках ФДМ. За його словами, у самих оцінювачів сьогодні просто немає такої можливості.По-перше, на це немає грошей. За його підрахунками, для того, щоб вести облік оцінювачів, проводити їх сертифікацію, навчання, підвищення кваліфікації, вести базу і займатися іншими супутніми справами необхідний штат в 15-20 співробітників.По-друге, учасники ринку просто не зможуть домовитися між собою. До того ж, у профільних громадських організаціях складається тільки 2,5-3 тис. Українських оцінювачів з приблизно 10 тис.

Предмет для дискусії

ФДМ на круглому столі вислухало оцінювачів і врахувало їх пропозиції, стверджує Олексій Амфітеатров, якого законопроект влаштовує «на 90%». Сергій Фролов з ним не згоден.За його словами, шість із семи саморегулівних організацій оцінювачів, які були присутні у ФДМ при обговоренні законопроекту в червні, висловили до нього кілька зауважень, які не були враховані регулятором. За словами в.о.голови правління Асоціації банківської оцінки Юрій Ковальський, об’єднання запропонувало регулятору передати функції наглядовій раді вирішувати за якою процедурою, які роботи, і якого оцінювачів перевіряти.«Таким чином суб’єктивізм, а також можливість маніпуляції та зловживання повноваженнями при прийнятті рішення про перевірку і змий процедурі перевірки, буде зведені до мінімуму», – говорить він і нарікає, що відповідь досі не отримали.«Пропонувалися зміни, посилалися листи. Фонд не відповів на жодне з цих листів », – погоджується Степан Максимов.

Тим часом робота над законопроектом в колі чиновників ведеться активно.4 серпня він був розісланий в Міністерство економіки, регуляторну службу, Міністрество фінансів і Міністерство юстиції.На початку вересня перші два відомства повернули документ без зауважень, свої правки запропонував Мінфін, і ФДМ має намір їх врахувати при подачі документа в Кабінет Міністрів.Для цього їм залишилося дочекатися реакції Мін’юсту, яка може наступити вже в найближчі дні, можливо, на цьому тижні.

Про можливі терміни розгляду законопроекту та прийняття його парламентом говорити поки рано, але в ФДМ вважають, що навряд чи це відбудеться найближчим часом. Відповідно, у документа практично немає шансів набути чинності з 1 січня 2016 року.Раз так, у сторін процесу ще залишається достатньо часу, щоб обговорити всі спірні моменти, тим більше кожна з них заявляє про бажання обговорювати законопроект відкрито.Можливо, в процесі подальшої дискусії їм все ж таки вдасться знайти компроміс, в якому виграють і регулятор, і оцінювачі, і, головне, не постраждають їхні клієнти.

Джерело: abcnews.com.ua

, ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно