Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Підвищення тарифів для населення не вирішить проблеми галузі – експерти

2610.jpg
 

За повідомленням глави МВФ Крістін Лагард, уряд України буде підвищувати тарифи на енергоносії

Так, протягом 2014 тарифи на електроенергію для населення залежно від обсягу споживання зросли на 10-15%, а для великих споживачів – на 40%, передає УНН.

“Навіть при такому зростанні вказаний сегмент ринку залишається умовно збитковим, оскільки тариф для більшості категорій споживачів без ПДВ і витрат на транзит не покриває її собівартості (закупівельної ціни виробників на оптовому ринку електроенергії)”, -розповідає провідний аналітик ГО “Громадський аудит” Андрій Вігірінскій.

При цьому, за його словами, не варто забувати про тарифи для промислових споживачів, де маржа (різниця між відпускною вартістю для постачальників на оптовому ринку енергетики і тарифом для безпосередніх споживачів) становить від 30 до 50 коп. на 1 кВт-год.

У загальній структурі споживання електроенергії частка населення складає 28%, тоді як у промисловості – понад 40%.

Половину електроенергії, реалізованої на оптовому ринку України, виробляє ДП НАЕК “Енергоатом”, закупівельна ціна продукції якого становить 28 коп.за 1 кВт-год.

“Необхідність підвищення тарифів ясна, проте за розумною формулою: собівартість + транспортування + рівень прибутковості”, – переконані в “Публічному аудиті”.

Враховуючи це незалежні аудитори пропонують створити структуру, яка буде викуповувати електроенергію виробництва ДП НАЕК “Енергоатом” і надалі буде реалізовувати її підприємствам, які вже будуть безпосередньо забезпечувати поставки кінцевимспоживачам – населенню.

Крім цього, якщо говорити про реформування енергетичного сектору в рамках нової програми співпраці з МВФ, то уряду, перш за все, необхідно звернути увагу на рівень тарифу з транспортування електроенергії по експортних операціях.

Так, поточний тариф ДП НЕК “Укренерго” на передачу електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, включаючи плату за централізоване диспетчерське управління, за курсом НБУ гривні до євро становить близько 0,1 євроцента, що по крайнеймере в 20 разів менше тарифу в країнах Європейського Союзу.

Згідно з відомостями Євростату, в 2012 році в країнах Європи домашні господарства платили за послуги електричних мереж тариф в діапазоні від 2,2 євроцента / кВт-год (Мальта) до 9,6 євроцента / кВт-год (Іспанія) і його частка становила від 13 % (Кіпр і Мальта) і 50% (Чеська Республіка) від загальноготарифу на електроенергію.

Для споживачів промисловості мережеві витрати становили від 11% (Кіпр) і 56% (Литва) в кінцевій ціні з 1,66 євроцента / кВт-год і 6,46 євроцента / кВт-год (Литва).

В той же час, в Україні цей показник становить 3% в кращому випадку, а для промислових споживачів ще менше – близько 1%.

По аналізу “Публічного аудиту”, сьогоднішній рівень цін в Україні та їх зіставлення з цінами на аналогічний товар у країнах ЄС (за рахунок різкої девальвації гривні) дає можливість отримувати надприбутки гравцям ринку, які працюють на експорт, збільшуючифактично вдвічі обсяги виручки в гривневому еквіваленті.

Тому уряду нашої країни варто розглянути можливість збільшення тарифу на транзит електроенергії по міждержавних електричних мереж та плати за централізоване диспетчерське управління за експортними контрактами до рівня хоча б 1 євроцента.Фактично це складе близько 30 коп., Що збільшить в 10 разів надходження підприємства ДП НЕК “Укренерго”.

“Крім цього, щоб уникнути ризиків, пов’язаних з інфляційними процесами в Україні, для цих операцій тариф зафіксувати в іноземній валюті, а розрахунок за цими операціями здійснювати в національній валюті, хоча б за офіційним курсом НБУ”, – стверджуєкерівник “Відкритого аудиту” Максим Гольдаб.

Тільки за рахунок підвищення тарифу на експортні операції з продажу електроенергії можна забезпечити збільшення виручки компанії на 60-65% і, відповідно, державного бюджету – мінімум на 200 млн грн (за умови збереження пропорційності розподілукоштів на виконання інвестиційних програм).

За оцінкою експерта, тарифи для населення не є основною проблемою галузі, а їх підняття не є єдино можливим засобом для зменшення витрат бюджету і збільшення його дохідної частини.

Джерело: realt.ua

Возможно, Вам также будет интересно