Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Податкова оптимізація: Українці перейшли від продажу квартир до їхнього дарування

1422.jpg
 

За підсумками першого півріччя 2014 число договорів дарування нерухомості в Києві зросла на 21%. Що служить причиною їх популярності і про які ризики варто знати при укладенні таких договорів, з’ясовувало Delo.UA
За даними Міністерства юстиції, за підсумками першого півріччя 2014 року в Києві було підписано лише 11 039 угод купівлі-продажу нерухомості, що на 15% менше, ніж за аналогічний період минулого року.При цьому на 21% зросла кількість ув’язнених договорів дарування – 4692 проти 3865 у січні-червні 2013 року. Відзначимо, що таки угоди в основному реєструються в містах-супутника столиці – Ірпені, Пущі-Водиці, Вишневому. Зазначена тенденція характерна для всієї України.Так, найбільше зростання числа угод дарування відзначається в Рівненській (+ 63%), Закарпатської (+ 58%), Миколаївської (+ 51%) та Івано-Франківській (+ 46%) областях.

У чому причина?

Прагнення українців подарувати свою квартиру пояснюється як бажанням приховати фінансову сторону угоди від фіскальних органів, так і заощадити на супровідних затратах.Причому це характерно як для фізичних осіб, які продають власну нерухомість, так і для забудовників, що оперують житловими комплексами.”Є кілька причин зрослої популярності договорів дарування, але основна криється в небажанні громадян показувати державі фінансову сторону угод купівлі-продажу, недовіру до банківської системи і бажанні проводити розрахунки в” твердої “валюті, – роз’яснюєкерівник департаменту корпоративної практики юридичної компанії “Алексєєв, Боярчуков і партнери” Ігор Гаврилов.- В першу чергу, сторони угоди хочуть обійти положення законодавства, згідно з якими всі розрахунки повинні проводитися в гривні, а розрахунки між фізособами, що перевищують суму 150 тис. Грн, повинні здійснюватися в безготівковій формі “.

Крім цього, при укладенні договору дарування сторонам не потрібно сплачувати 1% від оціночної вартості майна в Пенсійний фонд (хоча необхідність сплати державного мита в розмірі 1% від оціночної вартості залишається.За законом, держмито сплачується за домовленістю сторін. Практика ж показує, що найчастіше держмито платить той, хто отримує квартиру в дар – обдарований).”Розмір зборів, зазначених вище, у разі купівлі-продажу майна обчислюється з розміру оціночної вартості або суми угоди. У такому випадку при заниженні оціночної вартості майна сторони не можуть занизити свої зобов’язання по сплаті збору.При оформленні договорів дарування як такої “суми угоди” не існує, а в договорі вказується лише оціночна вартість майна.Таким чином, якщо компанія-оцінювач зможе знизити ринкову вартість відчужуваної нерухомості, це зможе значно скоротити витрати сторін на оплату державних платежів “, – зазначає Ольга Спектор, партнер Spektor Law Firm.

Крім того, відповідно до Податкового кодексу, при угодах купівлі-продажу майна зобов’язання по виплаті податку на доходи фізичних осіб покладається на продавця, так як саме він з цієї угоди отримує дохід у вигляді грошових коштів.У разі ж здійснення угод з дарування нерухомості податковий тягар в розмірі 5% від оціночної вартості майна лягає на обдаровуваного (тобто покупця), так як він де-юре безоплатно отримав майно, а відповідно, повинен заплатити прибутковий податок.Це дуже вигідно для продавців, у яких відпадає необхідність завищувати вартість об’єкта продажу і виплачувати з цієї суми відповідний податок.

До того ж, як зазначають гравці ринку, позитивна динаміка росту угод дарування нерухомості пов’язана і що проходить в Україні люстрацією чиновників.”Чиновники різних рівнів поспішають переписати свою нерухомість на родичів”, – констатує президент Союзу фахівців з нерухомості України Олександр Рубанов.

Ризикують все.

Однак прагнення заощадити може обернутися для покупця нерухомості через оформлення следки дарування суттєвої грошової втратою: недобросовісний продавець (колишній власник нерухомості) може через суд, згідно з термінами позовної давності, передбаченимиЦивільним кодексом України (3 роки), домогтися розірвання договору дарування і повернути квартиру назад у свою власність. А так як квартира була офіційно “подарована”, то покупцеві буде дуже складно повернути назад свої гроші.

“Купуючи нерухоме майно за договором дарування, покупець не зможе в разі оспорювання угоди отримати свої фактично сплачені кошти за майно, що купується, оскільки договір дарування є безкоштовним. Ніяка сума в ньому не вказується.При цьому, наприклад, якщо договір дарування визнаний недійсним у судовому порядку, покупець буде зобов’язаний повернути “безкоштовно” отриману нерухомість, а продавець в крайньому випадку може бути зобов’язаний компенсувати тільки витрати, понесені покупцем на утриманнямайна. Це основний і самий небезпечний момент, про який варто пам’ятати “, – застерігає партнер правової групи” Павленко і Побережнюк “Лариса Побережнюк.

Щоб убезпечити себе, юристи радять покупцям вимагати від продавців розписку про отримання коштів в рахунок майбутнього відчуження нерухомого майна. “Розписка буде достатньо вагомим доказом у суді”, – запевняє Ольга Спектор.

Продавець, в свою чергу, несе ризики в тому випадку, якщо сторони домовилися про оплату після угоди.В такому випадку, маючи правовстановлюючий документ, покупець може відмовитися від виплати залишку суми, і у продавця будуть відсутні юридичні підстави для витребування цієї суми.Також продавець несе ризик, якщо після угоди дозволить покупцеві зберегти розписку про отримання коштів (якщо така складова).В цьому випадку покупець може подати позов про витребування безпідставно набутих коштів та отримати їх назад, не розриваючи при цьому договір дарування.

Джерело: delo.ua

Возможно, Вам также будет интересно