Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Порядок обміну земельних паїв роз’яснив Верховний Суд

15245.jpg
 

Верховний Суд України дійшов висновку, що в разі якщо власник земельної ділянки, що знаходиться всередині єдиного масиву, який використовується спільно власниками земельних ділянок або іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, виявляє бажання використовувати належну йому земельну ділянку самостійно, він може обміняти його на іншу земельну ділянку на межі цього або іншого масиву.

Про це йдеться в Постанові Судової палати в цивільних справах ВСУ від 12 жовтня 2016 року №6-464 цс16.

Так, ч. 1 ст.5 Закону №899-IV «Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв)» встановлено, що матеріали обміну земельними частками (паями), проведеного за бажанням їх власників, оформляють сільські, селищні, міські ради тарайонні державні адміністрації в межах їх повноважень щодо виділення земельних часток (паїв) в натурі (на місцевості) до моменту видачі державних актів на право власності на земельну ділянку.

Ст.14 цього Закону передбачено, що в разі якщо власник земельної ділянки, що знаходиться всередині єдиного масиву, який використовується спільно власниками земельних ділянок або іншими особами для ведення товарного сільськогосподарського виробництва,виявляє бажання використовувати належний йому земельну ділянку самостійно, він може обміняти його на іншу земельну ділянку на межі цього або іншого масиву. Обмін земельними ділянками здійснюється за згодою їх власників відповідно до закону та посвідчується нотаріально.

Згідно п.15 розділу Х «Перехідні положення» ЗК (в редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин), до набрання чинності законами України про державний земельний кадастр та про ринок земель, але не раніше 1 січня 2012 року, не допускається купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян і юридичних осіб, для ведення товарного сільгоспвиробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Таким чином, законодавець передбачив кілька підстав отримання у власність земельної ділянки сільгосппризначення, зокрема, як земельний пай при приватизації сільськогосподарських підприємств для ведення товарного сільськогосподарського виробництва або як землі для ведення сільського господарства.

Законодавець не закріпив в ЗК або інших законах України порядок міни земельних часток (паїв) в інших випадках.

Отже, аналіз зазначених норм права дає можливість зробити висновок про те, що обміняти можна земельні ділянки за схемою «пай на пай» і тільки в разі, передбаченому ст. 14 Закону №899-IV.

Джерело: sud.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно