Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Повітряні замки: Як забудовники виживають в кризу?

3640.jpg
 

У період кризи українські забудовники переживають не кращі часи. Delo.UA з’ясовувало, які об’єкти все-таки продовжують будуватися, наскільки зросла собівартість будівництва і які перспективи у галузі в 2015 році.

Обсяг виконаних будівельних робіт в Україні в березні 2015 року знизився на 33,5% в порівнянні з березнем 2014 до 3,57 млрд грн, повідомляє Державна служба статистики. Загалом же з початку року (у січні-березні 2015) Цей показник впав на 31,3% до 8,34 млрд грн в порівнянні з аналогічним періодом минулого року.

Якщо врахувати, що в 2014 році обсяг виконаних робіт зменшився на 21,7% до 50,2 млрд грн, то можна констатувати, що будівельний ринок перебуває в глибокій кризі.”Будівельний ринок дихає насилу і живе на межі, – констатує глава правління, президент ПАТ” ХК “Київміськбуд” Ігор Кушнір. – Люди, які хотіли врятувати свої заощадження, вклавши їх у покупку нерухомості, вже це зробили “.

Які об’єкти все ж продовжують зводити і як будівельні компанії виживають в кризу, розбиралася Delo. UA.

Економія на спорті.

Згідно з даними Держстату, в березні-2015 зниження обсягів виконаних робіт при будівництві інженерних споруд склало 43,1% в порівнянні з березнем-2014, нежитлових будівель – 40%, житлових будівель – 2,9%.

Підтверджують дані статистики і девелопери.Так, за словами директора проектної групи “Архиматика” Олександра Попова, зараз будують в основному житлові об’єкти, так як продаж квартир дозволяє повернути вкладені кошти швидше (а в зв’язку з економічною невизначеністю – надійніше), ніж при зведеннікомерційних об’єктів зі здаються в оренду площами. “Попит на торгово-офісні приміщення, особливо розташовані на перших поверхах новобудов, стрімко падає. За рік падіння склало близько 20-40%.Забудовники змушені здавати таку нерухомість в оренду і чекати окупності років через 20. Продати їх неймовірно складно. По суті, сьогодні це неліквід “, – нарікає керуючий директор компанії ARPA Real Estate Михайло Артюхов.

При цьому правила гри забудовникам диктує змінилася попит на квартири. У Києві протягом січня-березня 2015 було продано 1794 квартири на вторинному ринку і 484 – на первинному.Найбільшим попитом користувалися двокімнатні квартири (49% угод), 38% припадає на однокімнатні квартири, 13% – на об’єкти з трьома кімнатами і більше. Як бачимо, тепер ніхто не женеться за великими метражами – у покупців немає грошей на великі об’єкти.Найбільш затребувана площа квартир сьогодні – 40-70 кв. м. Тому забудовникам доводиться міняти планування квартир і скорочувати їх площу. “В основному будується бюджетне житло, попит на яке найбільший.Активно забудовується передмістя Києва – ціни в передмісті на 20-30% нижче київських новобудов, а якісний рівень і обсяг інфраструктури навіть перевершують деякі київські новобудови”, – говорить Ярослава Чапко, директор консалтингової компанії City Development Solutions.

Та й самі покупці стали вимогливішими і віддають перевагу тим об’єктам, які з плином часу не втратять, а будуть тільки примножувати цінність (як в аспекті якості життя, так і комерційної вартості).А так як якісного, а отже ліквідного (без ризику морального і фізичного старіння вже в найближчі 10-25 років) пропозиції на київському ринку сьогодні не більше 20%, у даного сегменту хороші перспективи розвитку.Цей факт підвищує важливість підготовки проектної документації.”Якісний проект за рахунок оптимальних архітектурних рішень дозволяє (при порівнянній зі стандартним” пострадянським “проектом економ-класу собівартості будівництва) значно підвищити комфортність об’єкта (як естетичну, так і функціональну), і,отже, привабливість.Ліквідне пропозиція сьогодні характеризується функціональними плануваннями квартир, привабливим дизайном громадських зон, зеленим пішохідним двором без автомобілів, наявністю дитячих і спортивних майданчиків, достатньою кількістю паркувальних місць за периметромзеленого дворового пішохідного простору “, – розповідає Олександр Попов.

На жаль, не всі забудовники готові прийняти нову реальність і, навпаки, переходять на більш дешеві варіанти дитячих майданчиків, виключають з проекту спортивні майданчики та інші необов’язкові об’єкти (магазини, ресторани і т.п.), Підземні паркінги замінюють наземними з меншою кількістю місць. Як результат, через те, що не всі проекти відповідають існуючому попиту за якістю або за ціною, в березні в столиці на 50% скоротилася кількість нових об’єктів, які виставлені на продаж.

Але все ж головним ударом по українських забудовникам стало подорожчання в 4 рази будматеріалів через девальвацію гривні (у собівартості будматеріалів закладена валютна складова в розмірі 50%).”Ми намагаємося знайти заміну імпорту, від російських комплектуючих взагалі відмовилися, але нам важливо, щоб якість матеріалів було відповідним і щоб ціна на них була в рамках розумного.Процес імпортозаміщення позначається і на термінах, і на ціні будівництва “, – розповідає Ігор Кушнір.

В цілому, за даними Держстату, за рік (з березня 2014 з березня 2015) собівартість будівництва в Києві виросла в середньому на 15% до 7000-7500 грн за 1 кв. м.”У зв’язку з цим змінюється підхід до організації будівельного процесу. Все більше будівельників переходять на самостійне виконання будівельно-монтажних робіт, відмовляючись від послуг підрядників”, – говорить Ганна Іскіердо, директор проектної компанії “АИММ-ГРУП”.

На допомогу тут приходять великі рітейлери будматеріалів, які переорієнтуються на комплексне обслуговування будівельних компаній.”Такі зміни на ринку мінімізують конкурентні переваги компаній, засновані на здатності” дістати “матеріали по найбільш низькій ціні.На перший план вийде здатність компанії детально планувати обсяги і графіки постачання матеріалів “, – говорить Володимир Величко, керуючий партнер Консалтингової компанії Headway Strategy.

Що далі?

Згідно з прогнозами девелоперів, обсяги введення в експлуатацію в 2015 році і далі продовжать знижуватися. Для старту нових проектів необхідно фінансування в розмірі не менше ніж $3-5 млн, тому зараз добудовуються вже розпочаті раніше проекти.

Не поспішають забудовники починати будівництво нових об’єктів і через законодавчих змін.Так, 1 січня 2015 вступили в силу зміни до закону України “Про регулювання містобудівної діяльності”, згідно з якими процес передачі у власність та користування ділянок із земель комунальної і державної власності може здійснюватисятільки в тому випадку, якщо для земельного наділу є план зонування або детальний план території (ДПТ). “В даний час ДПТ розроблені тільки для 2% столичних земель, – зазначає Ольга Заремба, СЕО МА Group.- Тому перш ніж приступити до будівництва об’єкта, девелоперу необхідно витратити від 3 до 6 місяців на підготовку ДПТ. Залежно від розміру ділянки вартість розробки ДПТ може досягати декількох мільйонів гривень.А у зв’язку з нестабільною економічною ситуацією ризики не завершити будівництво занадто високі, тому більшість девелоперів зайняли вичікувальну позицію “.

Відновлення ж будівельної активності почнеться ближче до 2016 року, прогнозує керуючий директор Українського центру сталевого будівництва Роман Курашов. При цьому статися це може багато в чому за рахунок виходу на ринок України іноземних гравців.Переважно це будуть дочірні компанії зарубіжних будівельних компаній. Справа в тому, що криза посилив конкуренцію на будівельних ринках ЄС, і європейські компанії змушені шукати альтернативні ринки, одним з яких є Україна.”На будівництвах працюватимуть українські робітники, а от власниками і менеджерами підрядних компаній будуть фахівці з Туреччини, Польщі, Словаччини, Німеччини і Росії”, – зазначає Володимир Величко.

Джерело: delo.ua

, , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно