Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Правила покупки будинку. Укладення договору і оподаткування

home17688
 

Норми проведення угод із нерухомістю регулюють Цивільний кодекс України (ЦКУ), Закон України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», Постанова Кабінету міністрів «Про затвердження Порядку надання витягів із Державного реєстру майнових прав на нерухоме майно».

Купувати будинок слід тільки на підставі укладення договору купівлі-продажу. Практика передачі будинку на умовах довгострокового користування (за дорученням, аналогічно таким же способом при «продажу» автомобіля) шкідлива для покупця. Адже власник залишається колишній, і він в будь-який час має право відкликати своє рішення.Також довіреність припиняє свою дію при смерті власника будівлі.

Договір в обов’язковому порядку запевняє нотаріус. Він же має право внесення даних до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.Крім того, для забезпечення безпеки в процесі угоди юристи радять укладати попередній договір і також завіряти його нотаріально. За даним документом покупець вносить в якості застави 3-5% від загальної вартості нерухомості. Цей завдаток підтверджує серйозність намірів покупця, так як в разі розриву попереднього договору застава не повертається. З іншого боку, і продавець при бажанні замінити покупця буде зобов’язаний повернути попередню суму в двократному розмірі.

До речі, будинок повинен бути правильно оцінений. Цю роботу на замовлення продавця виконує сертифікований оцінювач (список з контактами можна знайти на сайті Фонду держмайна). У договорі можна вказати суму, більшу оціночної. Але не можна меншу.

Сам розрахунок між фізичними особами ЦКУ дає право вести як в готівковій, так і в безготівковій формі. Але тільки у випадках, коли загальна сума угоди не перевищує 150 тис. грн. Причому мова йде про витрати на оплату всієї угоди в рамках одного договору, навіть якщо платежі були розділені на частини. У реальності така вартість може бути тільки у старого будинку, розташованого у віддалених селах. При бажанні законно придбати новий котедж в передмісті оплату треба проводити одним з трьох способів: з рахунку на рахунок, за допомогою поповнення готівковими коштами рахунку продавця, через посередництво нотаріуса (у якого теж повинен бути оформлений свій рахунок в банку). На практиці в більшості випадків використовують передачу готівкових коштів, ще й у валюті. При цьому в договорі вказують суму в гривнях. Відповідальності за такі дії ЦКУ не встановлює.

Дохід, отриманий продавцем від продажу майна, оподатковується. Виняток становлять випадки, коли один і той же особа здійснює продаж об’єкта нерухомості не більше, ніж один раз на рік, а площа земельної ділянки під ним не перевищує встановленого ліміту (0,10 га – в містах; 0,15 га – в селищах; 0,25 га – в селах). Крім того, будинок повинен знаходитися у власності у продавця більше трьох років (на тих, хто отримав об’єкт у спадок, це обмеження не поширюється). Всі інші продавці сплачують податок в розмірі 5% від суми угоди за договором (15% для нерезидентів України, тобто осіб, які постійно проживають за межами країни).

Інші обов’язкові платежі боку оплачують за домовленістю. У більшості випадків витрати діляться між ними порівну. Серед іншого, доведеться внести: мита за Витяг з Реєстру прав власності (200 грн.), За бланк виписки (72,25 грн.), За довідку про оціночну вартість нерухомості (300 грн.). Послуги нотаріуса обійдуться в суму близько 1,5-3 тис. грн. (Точна сума варіюється по регіонах).

Гарне оточення

Якісний і затишний будинок повинен знаходитися у відносній близькості від зупинок громадського транспорту, недалеко від медичних, навчальних і торговельних закладів. Також потрібно дізнатися, чи є можливість замовити вивіз сміття. У той же час не варто купувати котедж, розташований в безпосередній близькості від магістралі, залізничної станції, аеродрому, трансформаторної підстанції або магістрального газопроводу. Також краще відмовитися від будинку, побудованого поруч зі станцією техобслуговування автомобілів, хімчисткою або пожежною станцією. Добре, якщо всі ці заклади розташовані неподалік, але не відразу все за парканом.

Не забути про ділянку

Згідно з нормами ЦКУ, до покупця разом з будинком переходить і земельну ділянку, на якій він розміщений. Покупку будівлі і одягла слід здійснювати за окремими договорами купівлі-продажу, але одночасно. Тому до здійснення угоди потрібно перевірити наявність у продавця права власності на землю (акта із зазначенням кадастрового номера).

Поради юриста

Для оформлення та супроводу процесу варто скористатися послугами професійного юриста. Наприклад, для перевірки складеної іншим фахівцем документації. А якщо юрисконсульт або ріелтор виступає в якості посередника (причому з будь-якого боку), у нього на руках повинна бути завірена у нотаріуса довіреність на здійснення операцій з нерухомістю.

Джерело: superdom.ua

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно