Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Реформу земельної оцінки переоцінили

8912.jpg
 

Має намір підвищити України в рейтингу Doing Business, Кабмін доручив Госгеокадастру спільно з Мінрегіоном провести реформу у сфері грошової оцінки землі. Відвели на це один квартал.Але реальність виявилася звичної: перше відомство тільки «вивчає можливість», друге пояснює, що основний виконавець урядового доручення – це не вони, а Госгеокадастр. Поки чиновники вирішують, що і як реформувати, на ринку продовжують чекати змін.

Швидше одного дня

Замість того, щоб зосередити свою увагу на реальних проблемах, в Госгеокадастре зайняті формальним виконанням доручення Кабміну.«Госгеокадастром вивчається можливість скорочення терміну видачі виписки про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, який сьогодні, відповідно до пункту 2¹ Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів,затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 року № 213, та пункту 8 Методики нормативної грошової оцінки земель несільськогосподарського призначення (крім земель населених пунктів), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23листопада 2011 року № 1278, становить три робочих дні з дати надходження заяви », – повідомила в офіційній відповіді перший зампред Госгеокадастра Людмила Шемелінец.

Про те, з допомогою яких механізмів, коли і в якому вигляді буде реалізовано доручення Кабміну, в Госгеокадастре повідомити не змогли. Також там не змогли уточнити, що вже зроблено і робиться для прискорення процедури оцінки.

Хоча, як кажуть оцінювачі, технічні умови для того, щоб отримати на руки документ з такою оцінкою протягом дня існує вже сьогодні.«За один день оцінка можливе у вигляді витяги з технічної документації нормативно-грошової оцінки земель населеного пункту або за межами населеного пункту», – пояснює оцінювач Ірина Іванова.Фактично, мова йде просто про витримку з електронної бази даних, в якій міститься інформація про нормативно-грошову оцінку землі в Україні.Як уточнює Ірина Іванова, роботи з проведення такої оцінки та заповнення бази з перемінним успіхом проводилися протягом останніх 20 років, так що багато в чому база формирована, особливо це стосується великих населених пунктів.

На питання, навіщо ж вимагати оцінки за один день, якщо її і так можна отримати за такий час, в учасників ринку відповіді не знайшлося. Правда, це не скасовує того, що вдосконалюватися системі є куди.Наприклад, кажуть оцінювачі, набагато важливіше мати повну та актуальну нормативну оцінку земель, виконану у вигляді електронної бази. Тоді справді виписку по будь-якій ділянці можна буде отримати не те що за день, а за кілька хвилин.

Навіщо оцінка?

Грошова оцінка землі передбачає два варіанти: нормативна й експертна.Нормативна, пояснює голова Українського товариства оцінювачів Олексій Амфітеатров, потрібна у двох випадках: для встановлення розміру виплачується податку на землю (1%) та орендної плати за землю державної та комунальної форми власності (до 12%, ставкувстановлюють місцеві органи влади).

Вважається нормативно-грошова оцінка за формулами. Фактично це якась матриця, в яку потрібно ввести всі змінні, такі як кількість жителів у населеному пункті, функціональне призначення земельної ділянки та ін., І отримати підсумковий результат. «Така оцінка не має ніякого відношення до реальної ринкової вартості землі. І питання в тому, як їх зблизити », – говорить Олексій Амфітеатров.

Адже справа тут не просто в розбіжності цифр, а в діяльності ринку.Наприклад, нещодавно були в черговий раз переглянуті нормативи, в результаті чого нормативна вартість землі зросла на 40%. «Це добре», – вважає депутат Київради Георгій Ясинський.

«Звичайно, місцева влада задоволені підвищенням рівня нормативної грошової оцінки, адже це означає збільшення бази оподаткування та вони очікують зростання платежів до бюджету», – погоджується Ірина Іванова.Але відразу ж додає, що насправді все не так райдужно, як здається місцевій владі, і закінчиться тільки зниженням надходжень до місцевих бюджетів.

Ціна вище – грошей менше

Справа в тому, що підвищення нормативної оцінки збіглося з черговим зростанням курсу долара і традиційним зимовим затишшям на земельному ринку.У підсумку, розповідає директор компанії «Стандарт Девелопмент» Андрій Романенко, вийшло так, що ринкова вартість землі набагато нижче, ніж нормативна.«У деяких населених пунктах, таких як Львів, Трускавець, Запоріжжя нормативна оцінка мало не в 7-10 разів вище, ніж вартість землі на ринку», – додає Ірина Іванова.

«Природно, немає ніякого комерційного інтересу купувати або брати в оренду землю в такій ситуації», – пояснює Андрій Романенко.Він розповідає, що такий перекіс спостерігається по всій країні, в різних регіонах, що негайно відбилося на ринку землі та будівництва: вони завмерли, запевняє експерт.«З Києва пішла маса середнього бізнесу тільки тому, що податок на землю, на якій вони« сиділи », став непідйомним», – підтверджує Ірина Іванова.

Джерело: abcnews.com.ua

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно