Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Рекордні платіжки за тепло в Києві перерахують вибірково

ITAR-TASS: ROSTOV-ON-DON, RUSSIA. DECEMBER 17, 2010. Elderly woman at her utility bills. According to media reports, starting from 1 January 2011, Russian customers will face a 10-20 percent rise in the prices of utility services, including electricity and gas supplies, telecommunications and water supply. (Photo ITAR-TASS/ Valery Matytsin)

Ðîññèÿ. Ðîñòîâ-íà-Äîíó. 17 äåêàáðÿ. Æåíùèíà ñ êâèòàíöèåé íà îïëàòó êîììóíàëüíûõ óñëóã. Ôîòî ÈÒÀÐ-ÒÀÑÑ/ Âàëåðèé Ìàòûöèí
 

Тоді ж прем’єр-міністр Володимир Гройсман доручив тепловозів терміново розібратися в ситуації і навіть пригрозив винним кримінальною відповідальністю.

З майже 10 тис. столичних будинків великі рахунки за опалення отримали мешканці 1847 багатоповерхівок. Значна частина обладнаних теплолічильниками будинків таких проблем не має, повідомив комерційний директор ПАТ “Київенерго” Євген Бушма.

За його словами, виняток становлять 654 багатоповерхівок, де лічильники є, але через нерозторопність працівників енергокомпанії свідчення не були зняті, а рахунки виставлялися за розрахунковими нормативами.

“Перед жителями ми вже вибачилися, а недбайливі працівники будуть покарані. Жителям цих будинків буде проведено перерахунок, виходячи з реальних показників лічильників”, – пояснив представник “Київенерго”.

Всім іншим власникам платіжок на тисячі гривень, нарахованих за половину жовтня, сподіватися на перерахунок не варто.

Проблема великих чисел.

За словами заступника голови Київської міськдержадміністрації Петра Пантелєєва, підстав для проведення перерахунку за більшістю платіжок за тепло, виставлених ПАТ “Київенерго” жителям столиці, немає.

Він повідомив, що спеціальна комісія за дорученням мера розбиралися в ситуації разом з фахівцями регулятора (НКРЕКУ) і Мінрегіону. В результаті експерти зробили висновок, що “Київенерго” при нарахуванні використовувало методику, затверджену постановою Кабміну №1037, тобто діяло відповідно до вимог законодавства.

Як стверджують енергетики, різнобій у платіжках викликаний тим, що жовтень – це перший місяць опалювального сезону.

“У розрахунок потрапило приблизно 8-10 днів опалювального періоду. Наприклад, опалення включили 11-12 жовтня, а знімали показання лічильників 23-25 ​​числа. Не можна одноразово зняти всі свідчення. Така специфіка обліку по всій країні”, – пояснив Євген Бушма.

Тому навіть у тих, чий будинок або квартира оснащені приладами обліку, числа в платіжках можуть сильно відрізнятися. Адже лічильник просто фіксує кількість спожитого тепла, і воно множиться на вартість гігакалорії.

Вартість гігакалорії також у різних постачальників різна. Наприклад, у ПАТ “Київенерго” вона становить з 1 липня 2016 року 1416,96 грн, а в іншого великого постачальника тепла в столиці – ТОВ “Євро-Реконструкція” – 1204,18 грн.

Якщо лічильник загальдомовий, то загальна вартість розбивається пропорційно площі кожної з квартир.

“У кого топили всього кілька днів перед зняттям показань, рахунки невеликі – по 100-200 грн”, – говорить Євген Бушма.

За його словами, дані платіжки легко перевірити самому, так як внизу вказується і загальна опалювальна площа будинку, і дата, коли були зняті показання, і вартість спожитих гігакалорій. Про проблеми можуть свідчити хіба що різні суми грошей для однакових квартир в одному і тому ж будинку із загальним лічильником.

Складнощі арифметики

Найбільші проблеми виникають там, де немає лічильників. Тоді нарахування проводяться за спеціальною методикою. Підсумкова формула виглядає на перший погляд просто.

Тарифна вартість обігріву квадратного метра (для “Київенерго” це 32,97 грн, а для ТОВ “Євро-Реконструкція” – 31,86 грн) множиться на опалювальну площу. А результат ще раз множиться на поправочний коефіцієнт.

Ось цей коефіцієнт 0,9018, який “Київенерго” вказала в деяких платіжках, і став головною причиною підвищених показників розрахунків. Як бачимо, його значення близьке до одиниці, хоча за півмісяця треба множити всього на 0,5.

Але на розмір коефіцієнта впливає не одна, а відразу дві складові. Крім кількості днів опалення приймається в розрахунок середня температура зовнішнього середовища за цей період. Розрахунок кожної складової – це ще кілька арифметичних операцій. У тому числі облік середньої фактичної і нормативної температури повітря на вулиці, а також нормативної – всередині приміщення (+18 градусів Цельсія)

Для різних будинків цей коефіцієнт може відрізнятися, так як кількість днів, коли подавалося опалення, може бути різним.

“У тарифі закладається 15 днів опалення в жовтні. За фактом подекуди було більше днів. Чим більше днів понад 15 діб, тим більше ця диспропорція, що і збільшило рахунки”, – говорять в “Київенерго”.

Наприклад, якщо топили всього 14 днів (з 17 жовтня), то плата за квадрат була б в половину тарифу 16,14 грн. Але додаткові п’ять днів (з 12 жовтня) дають уже майже повний тариф 29,73 грн/кв.м (відповідна таблиця за жовтень 2016 років немає на сайті “Київенерго”).

Цей розрив тим більший, ніж холодніше було на вулиці. Температурна складова коефіцієнта в цій ситуації відрізняється в 1,5 рази (при нормативній середньодобовій температурі для Києва в жовтні +8,1 градуса Цельсія і +6,5 градуса Цельсія, зафіксованої Укргідрометцентр).

Як запевняють енергетики, якби застосовувався середній показник температури тільки за другу половину жовтня (коли працювало опалення), рівний +3,6 градуса Цельсія, то платіжки були б ще на 50% більше. Але, за домовленістю з КМДА, було прийнято рішення застосовувати показник температури за весь місяць, щоб максимально наблизити вартість опалення в будинках без лічильників до тієї, яка буде в будинках з урахуванням тепла.

Як обіцяють в “Київенерго”, в листопаді такого розкиду в платежах вже не буде, так як опалювальний період у всіх буде однаковим – місяць. Хіба що середня температура виявиться знову нижче нормативних для листопада +1,9 градуса Цельсія.

Що робити

Як стверджують енергетики, по кожному випадку надмірних нарахувань треба розбиратися окремо. Наприклад, в деяких платіжках можуть бути включені борги попередніх періодів. Тому, якщо сума в платіжці за жовтень явно перевищує вартість повного місяця обігріву за тарифом, треба звертатися в свою теплопостачальну організацію, наприклад, в “Київенерго”, для уточнення розрахунків.

Адже не можна виключати і людський фактор: хтось неправильно вніс дані або провів розрахунки.

“Щоб не стояти в чергах, краще відправити свою заяву поштою з повідомленням про вручення. Компанія зобов’язана в 30-денний термін дати відповідь”, – пояснив юрист ЮФ “Можаєв і Партнери” Сергій Косаренко.

Тим, хто отримав розрахунки за тарифом при наявності лічильника варто нагадати компанії, що вона обіцяла провести перерахунок і не поспішати з оплатою.

“У Києві є 200 будинків, де вкрали лічильники. Для них можуть бути застосовані усереднені показники лічильників за попередні періоди. Але для цього буде потрібно якийсь час і розробка механізму такого підрахунку. Там, де ми зможемо адекватно відобразити свідчення, зробимо”, – говорить Євген Бушма.

Там, де вкрали новий лічильник, і немає статистики показань, будуть нараховувати по тарифу без лічильника.

Судитися з енергетиками, за словами екс-міністра з питань житлово-комунального господарства Олексія Кучеренка, довго і дорого.

“Ми вже півроку судимося, але поки безрезультатно. До того ж у багатьох не буде грошей на судові тяжби”, – сказав він.

Можна, звичайно, не платити, особливо, якщо нічим. Але юристи попереджають, що в такому випадку, як і з будь-яким іншим боргом, енергокомпанія може подати в суд і через виконавчу службу заарештувати майно. Спочатку рухоме, а якщо борг буде великим, то і нерухоме.

“За оновленим законом про виконавче провадження, особа не може бути позбавлена ​​єдиного житла, якщо його борг не перевищує 20 мінімальних зарплат. На даний момент це 1450 грн. З 1 грудня 2016 року 1600 грн”, – пояснив Сергій Косаренко.

Але якщо сума більше, то позбутися житла цілком реально. Крім того, доведеться платити 10% виконавчого збору від суми стягнення.

Джерело: ubr.ua

, , , , , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно