Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Революція ЖКГ і ліквідація ЖЕКів: що робити українцям і від кого чекати допомоги

32469-0 (1)
 

Після реформи ЖКГ українці отримають право самостійно управляти своїм житлом, а ЖЕКи втратять свої функції. Замість цього українцям пропонують самим визначитися з формою управління житлоплощею, наприклад, створити Організацію співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ).

При цьому стан житлового фонду залишає бажати кращого: капітальний ремонт в більшості багатоповерхівок не проводився з часів незалежності, а у місцевих жителів немає коштів на фінансування робіт.

Отже, хто повинен проводити ремонт в багатоповерхівках і від кого українцям чекати допомоги.

Десятки років без ремонту: чому українці бояться ОСББ

Закон № 417-VIII “Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку” Рада прийняла ще в липні минулого року. На те, щоб визначитися з формою управління своїми будинками, українцям дали рік. Координатор житлово-комунальних програм мережі “Опора” Тетяна Бойко пояснює, крім ОСББ є ще кілька варіантів: провести збори мешканців і частина функцій управління будинком передати управителю з боку – керуючої компанії або підприємцю, або ж зайнятися управлінням самостійно без створення юрособи (ОСББ). Якщо українці з формою управління не визначаться – місцева влада має право на конкурсі вибрати компанію самостійно.

Як відзначають експерти, найбільше запитань викликав пункт нового закону, що стосується “балансоутримувача” вдома. У законі сказано, власники квартир повинні забезпечити санітарні та протипожежні норми на загальній площі і прибудинковій території. Крім того, тепер замість ЖЕКу ремонтувати дахи, підвали та під’їзди повинні самі мешканці. “У нас “хрущовка” 30 років не ремонтувалася, вона ще в 1959-му році побудована. Тоді говорили, що це житло на 25 максимум 50 років, а потім буде інше. Ми вже 57 років живемо. Будинок просто розсипається. ЖЕК, якщо довго на мізки капати, хоч якийсь ремонт зробить – то фундамент підлатає, то дерева поруч з будинком обріже. А що ми самі можемо робити, у нас майже всі мешканці такі як я – за 70 років. Багато ми на нашу пенсію відремонтуємо самі?” – Розповідає криворіжанка Зінаїда Петрівна.

У будинку, в якому живе жінка, приблизно в кожної п’ятої квартири мешканці за “комуналку” не платять – перед ЖЕКом утворився величезний борг.

У той час як в 17% багатоповерхівок вже створили ОСББ, переважна більшість українців бояться брати на себе відповідальність за власну нерухомість. Ще з 1996-го з тарифу на утримання будинку та прибудинкової території прибрали складову “на капітальний ремонт”. Як розповідає начальник управління розвитку житлово-комунального господарства КМДА Віра Радченко, в законі від 1992 року була норма, згідно з якою попередній власник будинку після приватизації повинен співфінансувати капітальний ремонт. Однак необхідною для цього суми (на капремонт типової п’ятиповерхівки, залежно від стану будинку, необхідно кілька мільйонів гривень) не було, в результаті будинки не ремонтувалися десятки років. “Тарифів на капітальний ремонт не було з 96-го року. У тому тарифі, який ми платимо за квадратний метр, є тільки складова на поточний ремонт. На капітальний там вже давно нічого не закладалося. Виходить, що накопичень ніяких не було. В результаті гроші в такому обсязі, як треба було, не виділялися. У той же час люди не відмовилися приватизувати свої квартири – люди приватизували квартири і не зажадали капітальний ремонт від попереднього власника, який передавав їм приватизацію їх квартир”, – розповідає експерт.

Тепер же, на капітальний ремонт ОСББ доведеться збирати “з нуля”. Скільки відкладатися грошей, і якими частинами, власники квартир повинні вирішити на зборах. Як каже міністр регіонального розвитку і будівництва Геннадій Зубко, через жалюгідний стан житлового фонду українські сім’ї витрачають в 5 разів більше енергоресурсів, ніж жителі Західної Європи. При цьому енергоресурси стрімко дорожчають. У будинках необхідно встановлювати індивідуальні теплові пункти, теплові лічильники, замінити вікна, утеплити стіни, провести капітальні ремонти дахів і підвалів. У Києві комплекс заходів із енергоефективності для типової багатоповерхівки обійдеться у 8 мільйонів гривень.

“У нас ЖЕК за 25 років жодного разу не провів капремонт. Дах латали як-небудь і на цьому обмежувалися. Нам не було сенсу ще 25 років чекати – створили ОСББ, а тепер вирішуємо проблеми самі. З дахом у нас проблема – будемо намагатися добитися співфінансування ремонту з містом, ліфт зупинився – на капітельний ремонт 900 тисяч гривень потрібно, зараз думаємо, де їх взяти”, – розповідає голова одного з ОСББ в Миргороді.

Заступник голови парламентського комітету з питань житлово-комунального господарства Олена Бабак пояснює: попереднім власників квартир є місто – в 91-му році держава все своє майно передало територіальним громадам, тобто в комунальну власність. Нардеп упевнена, ті, хто в 92-му році приватизував свою квартиру і з того моменту в будинку жодного разу не було капітального ремонту, можуть зажадати від місцевої ради профінансувати ремонт.

“До 1991-го року всім багатоквартирним житловим фондом володіла держава. І ці будинки стояли на балансі державних ЖЕКів. У 1991-му році держава передала весь житловий фонд на баланси місцевих рад. Таким чином, ці будинки стали власністю громад. ЖЕКи стали комунальними, місцевими. У 1992-му році прийняли закон про приватизацію житлового фонду. Сьогодні 99% квартир приватизовані. І в законі сказано, що попередній власник бере на себе зобов’язання співфінансування першого після передачі капітального ремонту в будинку”, – пояснила парламентарій в ефірі одного з телеканалів.

Правда, на ділі, говорить Тетяна Бойко, реалізувати таке рішення вкрай складно: жодне місто не потягне капремонт усіх багатоповерхівок – грошей на це немає. “Квартири належать власнику. На якій підставі проживають люди псують майно, розфарбовують стіни в під’їздах, знімають лампочки, а ТЖКП (житлово-комунальне підприємство, – прим. Ред) повинен робити їм ремонт? Створюйте ОСББ, відкривайте свій рахунок. Немає в світі такого, щоб хтось за них робив”, – впевнений мер Тернівки Дніпропетровської області Віталій Тарелкин. За словами міського голови, всі гроші з міського бюджету вже розподілені, а фінансувати програми для ремонту житлового фонду – занадто дорого.

Юрист у сфері ЖКГ Олександр Шумейко також упевнений, що про капремонт будинків повинні думати самі мешканці. 99% квартир в Україні приватизовані, пояснює юрист, під’їзд, дах, підвал – спільна власність усіх власників квартир у будинку, вони і повинні відповідати за стан свого майна.

“У нас чомусь люди думають, що їх тільки квартира і максимум – тамбур. А зовнішня стіна, дах, особливо якщо живеш не на останньому поверсі, підвал, під’їзд – це все володіння ЖЕКу. Але це не так! Я вже втомився повторювати, якщо вам належить квартира в будинку, то ви є співвласником підвалу, даху, під’їзду! Весь будинок ваш, чому хтось повинен відповідати за вашу власність”, – розповідає юрист.

За допомогою ОСББ можна не тільки “накопичити” на ремонт самим, а й отримати гроші від міжнародних організацій. Наприклад, завдяки програмі ЄС/ПРООН “Місцевий розвиток, орієнтований на громаду” вже десятки ОСББ зробили ремонт дахів, ліфтів, підвалів, утеплили стіни і замінили вікна в будинку. У деяких містах є також міські програми.Так, в Миргороді Полтавської області ОСББ пропонують зібрати 25% вартості ремонту, решту суми компенсують з бюджету. “Будинків, які потребують капітального ремонту, багато. Це майно співвласників квартир. Виходячи з цього, ми сьогодні готові з міського бюджету співфінансувати ці ремонти, так як ці витрати в тариф не включені. Але люди повинні зрозуміти, що це їхнє майно. Вони власники як квадратних метрів своєї квартири, так і частини підвалу, частини даху, частини під’їзду, частини фасаду будинку. Тобто весь будинок – це власність людей, які там проживають, співвласників”, – розповів заступник мера Миргорода Сергій Швайко.

Крім того, будь-яка українська сім’я (або ОСББ) може звернутися в один із трьох банків (“Ощадбанк”, “Укрексімбанк” або “Укргазбанк”) з проханням надати “теплий кредит” на заходи з підвищення енергоефективності. За підрахунками уряду, “теплими кредитами” вже скористалися 480 тисяч сімей. 70% кредиту компенсує тим, хто оформив субсидію і 30% тим, кому субсидія не призначається. Правда, на даний момент із отриманням подібного кредиту можуть виникнути проблеми.

“Надання” теплих “кредитів тимчасово призупинено в зв’язку з вичерпаним обсягом бюджетних коштів”, – йдеться на офіційному сайті “Ощадбанку”. На “гарячій лінії” банку пояснили: гроші, які виділила держава, закінчилися, а нові кошти не надходять. З 6 липня” теплі кредити “в банку не дають.

У державному “Укрексімбанку” кажуть: “Грошей у бюджеті немає, але ми чекаємо”. Коли саме відновлять кредитування – невідомо. У прес-службі міністерства регіонального розвитку та будівництва пояснюють, що додаткові кошти на “теплі кредити” в цьому році виділити планують, на даний момент відповідне рішення перебуває на узгодженні в Міністерстві фінансів. Гроші, які вже виділили на кредити – закінчилися.

Олександр Шумейко впевнений, створення ОСББ – єдиний спосіб вирішити проблеми в будинку. “Можна чекати, поки хтось прийде і зробить, але це, як показала багаторічна практика, безрезультатно. Потрібно об’єднуватися і робити самим. У ОСББ є банківський рахунок, можна почати збирати на ньому кошти. Якщо в будинку 150 квартир і кожна буде 10 гривень віддавати на капремонт, то через три роки можна буде поміняти всі вікна в під’їзді”, – упевнений експерт.

Джерело: segodnya.ua

, , , , , , , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно