Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Ринок нерухомості: черговий рік трепиханія на дні

8642.jpg
 

Важка економічна ситуація в країні надовго обмежила можливості українців інвестувати в квадратні метри, про що свідчить рекордно низьку кількість угод купівлі-продажу.Але навіть в таких умовах забудовники спробують підняти ціни на житло на початку року, що наступив на 10-15%.

У 2015 році всі основні показники ринку нерухомості очікувано погіршилися.Так, за даними Держстату, в цілому обсяг будівництва в Україні впав на 19%, в той час як сегмент будівництва житла просів незначно – лише на 3,5%. Але навіть, незважаючи на те, що більшість житлових проектів продовжує реалізовуватися, активність на ринку – мінімальна.Приміром, у Києві – найбагатшому місті України – в 2015 році було укладено всього 8,5 тис. Угод купівлі-продажу об’єктів житлової нерухомості. Це – в 2 рази менше, ніж в 2014 році, і в 4 рази менше, ніж в 2013-му.

Примітно, але єдиний фактор, який не дав вітчизняному ринку остаточно «впасти в кому» – девальвація гривні. «У людей немає впевненості в завтрашньому дні.Вони бачать, що, приміром, у порівнянні з минулим місяцем втратили в грошах 5% і розуміють, що можуть втратити стільки ж у наступному.Тому ті, хто працює з гривневої масою, бояться знецінення та несуть свої гроші в квадратний метр, тим самим оживляючи ринок », – розповів комерційний директор девелоперської компанії« НЕСТ »Костянтин Браво.Але, судячи з кількості угод, відсоток українців, яким за підсумками 2015 було, «що зберігати», виявився вкрай низьким.

У таких умовах, щоб хоч якось заманити покупців, будівельники стали оголошувати неймовірні акції та знижки, які часом сягали 40%.Втім, як відзначає керуючий директор компанії ARPA RealEstate Михайло Артюхов, це – не дивно, тому що на тлі прив’язки гривневих цін до долара вартість квадратного метра стала відверто завищеною.Через втрату клієнтів забудовники почали повертати ціни на колишній рівень. «Долар стрибнув на 300%, ціни на нерухомість – на 80%, тому багато власників досі тягнуться і намагаються підвищити ціни.Цим грішать такі великі забудовники, як Київміськбуд, StolitsaGroup, УкрБуд. Вони прибувають в ілюзії, що достатньо написати в рекламному повідомленні про знижки до 30-40% і покупці підуть юрбою. Але ринок на такі гачки не зачепили », – вважає Артюхов.

Щоб залишитися на плаву, будівельні компанії продовжують скорочувати свої витрати. Переходять з імпортних матеріалів і устаткування на вітчизняні аналоги. Намагаються позбутися від будівництва об’єктів соціальної інфраструктури.Багато відмовилися від підвищення зарплат робітникам.

Втім, прагнення до економії не вбереже від нового витка цін на житло.Директор консалтингової компанії City Development Solutions Ярослав Чапко запевняє – навіть при збереженні нинішнього курсу долара ціни на житлову нерухомість зростуть, як мінімум, на 10-15%.«Якщо ж гривня буде дешевшати, квадратні метри подорожчають більш істотно», – прогнозує експерт.

Тенденція до переїзду

Не сталося чудо в 2015 році і на ринку офісної нерухомості, там переважали негативні тенденції.За даними консалтингової компанії JLL, в сегменті офісної нерухомості Києва з початку 2 015 року було введено в експлуатацію 36,1 тис. Кв. м площ, що стало найнижчим показником за останні 9 років.

Однак рекордне зниження темпів будівництва бізнес-центрів не призвело до дефіциту офісів. У столиці більше чверті з них залишаються незатребуваними.А з 9 нових об’єктів, які були введені в експлуатацію в січні-вересні 2015 року, 7 бізнес-центрів повністю порожні. І навіть впали на третину орендні ставки не приваблюють орендарів.

Як відзначають в JLL, загальна площа угод оренди офісних приміщень в 2015 році склала близько 100 тис. Кв. м, що на 14% більше, ніж в 2014 році.Але основна активність на ринку як і раніше була пов’язана з продовженням договорів, переглядом умов оренди або переїздами, тоді як угоди з розширення та виходу нових компаній на ринок були одиничними.

Попит на цьому ринку в минулому році формували переважно компанії з IТ-сектору, а також розширюють свою присутність в Україні американські та європейські неприбуткові організації та FMCG-компанії, що реалізують товари повсякденного попиту.

Середня вартість оренди, за даними консалтингової компанії DTZ, одного квадратного метра знизилася в середньому на 30% і склала близько 17-28 дол. / Кв. м в БЦ класу «А», 7-20 дол. / кв. м – класу «B», 5-9 дол. / кв. м – класу «C».

На думку експертів, стан справ з офісною нерухомістю в 2016 році багато в чому буде залежати від економічної та політичної ситуації в країні.«Пожвавлення на ринку Києва можливе виключно при стабілізації економічної та політичної ситуації в країні, що призведе до зменшення песимістичних настроїв компаній щодо ведення бізнесу в Україні в перспективі найближчих 2-3 років.Те ж саме можна сказати про загальний настрій інвесторів і девелоперів, що оперують у сфері комерційної нерухомості », – підкреслив директор департаменту агентських та консультаційних послуг у сфері офісної нерухомості компанії« DTZ в Україні »Левон Папоян.

Торгівля – двигун прогресу

В умовах низької купівельної спроможності населення і падіння роздрібних продажів основною тенденцією 2015 на ринку торговельної нерухомості стало прагнення орендарів до максимального скорочення своїх витрат.Власники ж торгових центрів щосили прагнули утримати орендаря за рахунок надання певних пільг. Це призвело до того, що до кінця 2015 року практично всі великі торгові центри знизили орендну ставку, але прив’язали її до товарообігу орендаря.Така схема припускає, що орендар виплачує в якості орендної плати певний відсоток суми, яку йому вдалося заробити плюс мінімальну орендну плату.

«Раніше девелопери прив’язувалися до фіксованих орендним ставкам, але в цьому році більшість договорів оренди було переглянуто і часто орендні ставки були знижені і прив’язані до товарообігу», – розповіла директор департаменту агентських та консультаційнихпослуг у сфері торговельної нерухомості компанії «DTZ в Україні» Антоніна Пучко.За її словами, такий принцип формування ціни в кризових умовах виявився прийнятним для власників ТЦ, бо дає можливість утримати орендарів і забезпечити достатній рівень відвідуваності торгового центру.«Краще знизити орендну ставку і домовитися з орендарем, ніж втратити його і отримати порожнє приміщення», – зазначає Пучко.

2016 рік: поки на дні

В цілому, прогноз експертів і учасників ринку на 2016 рік не райдужний.Якась активізація будівництва нового житла ще не дає підстави вважати, що будівельники відштовхнулися від дна.До того ж нестабільна економічна ситуація в Україні не дозволяє розраховувати на зростання іноземних інвестицій у вітчизняну нерухомість в новому році.

У таких умовах девелоперам в боротьбі за клієнтів доведеться підвищити вимоги до якості об’єктів, що зводяться і бути готовими знижувати орендні ставки, а у випадку з житловою нерухомістю – принаймні, не сильно підвищувати вартість квадратного метра.

Джерело: economics.unian.net

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно