Категории
Розстрочка 2020: що запропонують девелопери столичним інвесторам в цьому році
12.02.2020 Недвижимость
 

Поки іпотека в 10-12% річних тільки в планах уряду, забудовники працюють з апробованими роками фінансовими інструментами – розстрочкою і спільними програмами кредитування з банками.
Що девелопери пропонують покупцям в цьому році, яка частка угод по розстрочці і кредитування, наскільки важлива для ринку доступна іпотека – дізнавалася KV.

Доступні довгострокові позики на житло здатні дати будгалузі колосальний поштовх до зростання, відповідно, і поліпшити загальноекономічні показники.Прем’єр-міністр України Олексій Гончарук заявляв, що в цьому році відсоток по іпотеці може бути знижений до 11-12% (зараз, в залежності від умов конкретного банку 17-25% без урахування комісій та інших платежів. З прихованими може досягати всіх 30% ).Була розпочата робота з НБУ щодо зниження облікової ставки з 17% до 8%, що повинно вплинути на зниження іпотечного відсотка для кредитування населення.

Поки ж іпотека залишається дорогим “задоволенням” для покупця житла, забудовники пропонують програми розстрочки і програми кредитування спільно з банками.

Розстрочка, безумовно, виручає багатьох покупців, але поки не стала масовою, так як девелопери дають розстрочку від року до 5-7 років, що далеко не кожному споживачеві підходить за термінами, з мінімальним внеском від 10% від вартості житла.

За програмами з банками термін кредитування може досягати і 20 років, пропонуються пільгові ставки на перші рік-два. А потім ставка в середньому становить 20-24% річних, тобто за ринковими умовами. При цьому також потрібно початковий внесок – 10-30%.

З огляду на відносну доступність і привабливість таких фінінструментів для багатьох потенційних покупців, частка угод у столичних і обласних девелоперів по розстрочці в загальній картині продажів становить 20-40%, по деяких об’єктах і 50%.А кредитування за програмами з банками – 2-5%, в деяких проектах до 10%.

До реалій запустити доступну іпотеку в цьому році девелопери ставляться обережно: занадто багато “якщо” і “за умови”, на які впливає політика держави.Поки ж забудовники висловлюють розумне зауваження, що обнадіювати громадян України перспективами доступного кредитування житла поки помилково і передчасно.

Тетяна Маркова, директор департаменту продажів і маркетингу ПАТ “ХК” Київміськбуд ”

Всі квартири від “Київміськбуду” можна купити за повну вартість, в розстрочку або за допомогою банківського кредиту.Останнім часом почастішали запити покупців з купівлі нерухомості та при пайовій участі.

Найчастіше квартиру в новобудові купують за повну вартість. Частка таких покупок в наших будинках – 80%.Це найбільш вигідний спосіб покупки, адже, сплачуючи повну суму, покупець отримує знижку від забудовника. Таким чином, людина не тільки економить, але і гарантовано оберігає свою покупку від зростання ціни, що неминуче відбувається при зведенні будинку.

Причому, знижки є навіть при покупці квартири в розстрочку і на готове житло. Ми прекрасно розуміємо, яка це важлива і дорога покупка для кожного, а тому готові трохи “підбадьорювати” наших клієнтів.Адже головна філософія “Київміськбуд” – у всіх має бути житло.

Другий за частотою використання спосіб покупки – квартира з поетапною оплатою, тобто в розстрочку. Частка таких покупок в об’єктах Київміськбуд – 18%.Ми пропонуємо досить лояльні умови – перший внесок від 30-50%, решту суми розписуємо на виплату рівними частинами до введення будинку в експлуатацію. Останній платіж потрібно оплатити за місяць до визначеного терміну введення будинку.Але тут є одна особливість – сума залишку не фіксується, якщо протягом будівництва буде рости вартість “квадрата”, то збільшиться і ця сума. А як показує практика, вартість квадратного метра зростає в міру того, як зростає будинок.

Люди часто запитують про розстрочення на готові квартири.Хочу підкреслити, що забудовник – не банк, йому постійно потрібні кошти на будівництво, закупівлю комплектуючих, тому розстрочка надається тільки на період будівництва, до введення будинків в експлуатацію. Ви платите за квадратні метри, ми їх будуємо.Для більш довгих виплат краще вибрати іпотечний кредит, тим більше, що банки зараз дають кредит на квартиру з пільговими періодами по відсоткам до 2 років. “Київміськбуд” в питаннях іпотеки співпрацює з “Крісталбанком” і “Укргазбанком”.

Іпотечними кредитами покупці користуються не так часто, недовіру до банківських продуктів все ще досить високо, як і самі банківські відсотки, а й банки розвивають свої програми.Наприклад, “Крісталбанк” встановив пільговий період на 18 місяців іпотечними процентами, коли його відсотки становлять лише 0,01%. Для багатьох людей, яким мало терміну розстрочки при покупці квартири, це реальний вихід. Частка покупок квартир в наших будинках в кредит – 2%.

Також сьогодні покупці нерухомості від “Київміськбуд” можуть інвестувати в будівництво. Тобто, купити квартиру при пайовій участі не тільки одноосібно, а й як співінвестори.Це може бути подружня пара або близький родич одного з інвесторів, можливо один або партнер по бізнесу, і їх частка в об’єкті інвестування визначається, відповідно, кількості учасників.Тому цю форму інвестування можуть використовувати як два інвестори, так N-е кількість осіб. Такий інструмент інвестування може бути використаний як при 100% оплаті, так і при інвестуванні в будівництво житлової нерухомості в розстрочку.

Для повномасштабного відродження іпотеки потрібні грамотні фінансові механізми в самому банківському секторі і державні програми. З моменту падіння банківської системи довіра людей до кредитів повертається з працею, плюс непомірно високі відсотки.Та й самі банкіри говорять про те, що відсоток повернення по іпотеці невисокий, а реалізовувати самостійно заставні квартири – складно.Також, банки хочуть державних гарантій своїх ризиків, вирішення питання резерву грошей, зниження облікової ставки НБУ, прозорих механізмів взаємодії. Тому сьогодні дуже обережно хочеться говорити про перспективах відродження іпотеки.Щоб не дати людям надію і не обдурити їх очікування. Запит в суспільстві на такі програми дуже високий. Іпотека допомогла б багатьом вирішити “квартирне” питання і дуже позитивно відбилася б на самому ринку первинної нерухомості, ставши потужним поштовхом для його розвитку.

Михайло Полозюк, керівник відділу продажів ЖК Montreal House і Illinsky House

Традиційно по всіх наших об’єктах компанія “Сітіконсалт Девелопмент” пропонує гнучкі умови розстрочки для клієнтів.Як правило сума початкового внеску становить від 30%, а залишок клієнт виплачує щомісячними платежами або до введення в експлуатацію будинку, або навіть має можливість виплачувати його після введення.Наприклад, в ЖК Illinsky House діє розстрочка з початковим внеском від 40% на період до 26 місяців. У ЖК Montreal House перший внесок становить від 30% з терміном виплати до грудня 2022 року, тобто ще 6 місяців після введення будинку в експлуатацію.

На противагу банківському кредитуванню, ми не нараховуємо відсотків, не вимагаємо від клієнтів довідок про доходи, не нараховуємо додаткових платежів і не нараховуємо комісій.Так само, як і при оформленні угоди при повній оплаті, для оформлення розстрочки від клієнта необхідний лише паспорт та код.

Оформлення іпотеки займає набагато більше часу, а також вимагає додаткових витрат – оформлення документів, страховка, комісії – все це оплачує клієнт. У той час, як розстрочка оформляється до затвердженого сторонами графіком платежів за договором.

Якщо порівнювати обидва інструменту, то розстрочка надається, як правило, на термін близько 3-4-х років. Іпотека ж надає як короткостроковий, так і більш тривалий термін кредитування – до 20-ти років.Однак, в такому випадку умови для покупця надто невигідні – переплата за житло буде колосальною. За час виплати іпотеки (відсотків, комісій тощо) клієнт виплачує вартість 2-3х квартир.Розстрочка, в свою чергу, заощаджує час і гроші інвесторів, тому і користується великим попитом.

А іпотечне кредитування в Україні майже не працює через низку факторів, таких як висока процентна ставка, високі додаткові платежі і комісії.Адже крім заявлених банком ставки по іпотеці (близько 20% річних), клієнт платить і приховані платежі, такі як: комісія за обслуговування кредиту, всілякі страховки і абонплати.І в підсумку реальна кредитна ставка досягає 30 і більше% річних, а це занадто висока цифра.

Саме тому, на сьогоднішній день розстрочка – найбільш вигідний для покупця інструмент придбання житла, якщо він не володіє повною сумою або хоче розтягнути виплату всієї суми в часі.

З огляду на вигідні умови нашої розстрочки, і необхідність клієнтів по тим, чи іншим причинам, виплачувати квартиру частинами, відсоток покупок в розстрочку досягає половини від усіх укладених угод.

Причин тому кілька – від банального браку коштів на повну оплату, до необхідності виплачувати квартиру частинами – з зарплати або банківського депозиту. Також в розстрочку клієнти бачать для себе можливість перестраховки: ми будуємо, вони платять.Адже ні для кого не секрет гучні історії з крахом іменитих забудовників і невиконанням взятих на себе зобов’язань.

Відсоток продажів новобудов в іпотеку на ринку становить близько 5-7% – це дуже маленький показник.На початку року уряд анонсував відновлення іпотечного кредитування. Прем’єр-міністр заявив про можливість зниження ставки по іпотечних кредитах до 12-13% річних вже в цьому році.Це дуже оптимістичний прогноз за умови розвитку економіки держави і зниження темпів інфляції.

Відсоток покупки житла в іпотеку буде рости тільки після зниження ставки, якщо цього не відбудеться, цифра залишиться на тому ж рівні – не більше 10% угод.

Доступна іпотека в країні можлива за умови здорової економіки – зростання ВВП, уповільнення інфляції, а також забезпечення населення офіційним працевлаштуванням та офіційними заробітними платами.А також непогано було б перейняти досвід західних країн в частині банківських / державних гарантій від недобудов, щоб збільшити довіру потенційного покупця до забудовників і кредитування в цілому.Якщо озвучені владою плани по іпотечному кредитуванню втіляться в життя, можна говорити про повноцінне відновлення іпотечного кредитування в майбутньому.

Павло Гончаров, маркетинг-директор групи компаній DIM

Поки що група компаній DIM, крім 100% -ї оплати вартості житла зі знижками, використовує тільки інструмент розстрочки. Її умови можуть варіюватися в залежності від об’єкта.Наприклад, терміни: за станом на сьогодні найдовше можна виплачувати розстрочку в ЖК “Метрополіс” – до 43 місяців. При цьому, як і у всіх інших об’єктах DIM – з можливістю дострокового погашення.Розмір першого внеску теж варіюється: в бізнес-класі він стартує від 30%, в класах комфорт і комфорт + – від 10%. Крім того, зараз ми також пропонуємо знижку на перший внесок по розстрочці до 10%.Тобто чим більше розмір стартового внеску, тим більше клієнт в результаті заощадить на покупку квартири.

Важлива відмінна риса нашої розстрочки – ціна квадратного метра для клієнта не підвищується в міру завершення будівництва, як це часто буває у інших забудовників. Ми сповідуємо більш чесний підхід – вартість квадратного метра зафіксована.Вона виплачується в поточному гривневому еквіваленті по відношенню до ціни в доларі, яка не змінюється.Таким чином, з одного боку, покупцям набагато легше прогнозувати динаміку подальших виплат, що не залежить від дій забудовника, який на свій розсуд може в будь-який момент підвищити ціну квадратного метра.З іншого боку, курсові коливання і девальвація гривні менше впливають на фінансування будівництва.

Є і розстрочка з чіткою фіксацією в гривні, але через зростаючих при цьому підході ризиків для забудовника вона пропонується з більш високим стартовим внеском.Таку розстрочку ми пропонуємо в ЖК “Новий Автограф”: при першому внеску від 60% клієнт отримує фіксовану ціну квадратного метра, яка в гривні теж не змінюється.

У минулому році обсяг угод по розстрочці у групи компаній DIM склав близько 53% від загальної кількості. Решта – повна оплата вартості житла.Інструмент іпотеки ми поки ще не використовували, але бачимо його перспективи і рухаємося в цьому напрямку – уже акредитували перший житловий комплекс в одному з банків.

Популярність іпотеки в найближчі роки буде залежати в першу чергу від дій уряду і НБУ щодо зниження процентних ставок. У Нацбанку кажуть про реальність 14-15% річних вже в цьому році, а в Кабміні націлені взагалі на 10-12% до осені.Якщо ці плани хоча б частково втіляться в життя, це точно підстьобне поки невисоку популярність іпотеки і як результат вивільнить накопичився на ринку відкладений попит, що обернеться підвищенням купівельної активності.І чим вигідніше буде ставати іпотека в Україні, тим вище буде ставати активність покупців. І тим більше буде стимулюватися житлове будівництво – на зрослий попит ринок повинен буде відповідати достатнім обсягом пропозиції.

Анна Лаєвський, комерційний директор “Інтергал-Буд”

В 2020 “Інтергал-Буд” пропонує розстрочку від забудовника терміном від 3-х місяців до 5 років. Найбільшим попитом серед покупців користуються короткострокові розстрочки на 3 і 6 місяців.При розстрочці 3 місяці пропонуємо також додаткові знижки.

Банківське кредитування на придбання квартир в наших житлових комплексах пропонують “Укргазбанк” і “Глобус” – на пільгових умовах (зі зниженою процентною ставкою), максимальний термін кредитування – 20 років.

На розстрочку від забудовника доводиться до 40% продажів, на банківське кредитування до 3%. За нашими прогнозами, показник по банківському кредитуванню може рости, тому що банківський сектор тільки відновлює програми іпотечного кредитування.Банківський кредит цікавий для покупців більш тривалим періодом (до 20 років), а також тим, що для об’єктів первинної нерухомості банки тепер проводять дуже серйозний аудит дозвільної та юридичної документації.Але високі процентні ставки і жорсткі вимоги до позичальників не дають підстав для істотного приросту банківських кредитів.

Головними стримуючим фактором розвитку доступної іпотеки є високий рівень інфляції, а також високі резервні вимоги НБУ.Більшість покупців не може собі дозволити іпотеку через зау високої ставки за кредитом і жорстких вимог до позичальника, їм вигідніше вдатися до розстрочення від забудовника.

Джерело: kievvlast.com.ua

Читайте также

** *