Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Самозахоплення землі: не допомагають навіть жорсткі заходи

5994.jpg
 

Відповідальність за самозахоплення земель пропонують посилити. Відповідний законопроект №2412а зареєстрував у Верховній Раді народний депутат Сергій Алексєєв (фракція «БПП», партія «Удар»).У пояснювальній записці до законопроекту автор документа аргументує свою ініціативу тим, що проблема залишається злободенною, незважаючи на встановлення кримінальної відповідальності за самозахоплення і самобуди.«Якщо в 2001 році було зареєстровано 20 680 випадків самовільного захоплення земельних ділянок, то вже в 2006 році виявлено 41 225 аналогічних випадків (при підготовці проекту закону використані окремі наукові розробки к. Ю. Н. Р. А.Мовчана) … За даними Держінспекції з контролю за використанням та охороною земель, за 2008 рік зареєстрований 33361 випадок самозахоплення земельних ділянок загальною площею 1951178 га », – сказано в пояснювальній записці.

Алекссеев впевнений, що запропоновані ним зміни допоможуть переломити ситуацію. Однак експерти налаштовані більш скептично.

Суть змін

Документ передбачає три важливих зміни в чинному законодавстві.По-перше, пропонується посилити адмінвідповідальності за самовільне захоплення земельної ділянки: збільшити штраф з 20-100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ, на сьогодні 1 НМДГ дорівнює 17 грн) до 50-100 НМДГ, а також стягувати його і з посадових осіб в сумі 100-150 НМДГ.Самозахоплення землі, вчинений групою осіб або повторно протягом року, може каратися штрафом у 100-150 НМДГ для фізосіб і в 150-200 НМДГ для посадових осіб.

По-друге, законопроект розширює список правопорушень і змінює санкції – десь посиливши їх, а десь пом’якшивши.Наприклад, як альтернатива обмеження свободи на строк до трьох років пропонується штраф в 300-500 НМДГ або арешт на строк до трьох років, а арешту строком на шість місяців – виправні роботи строком до року.Крім того, у цій статті з’являється норма про можливість звільнення від кримінальної відповідальності правопорушника (крім організатора групових дій), вперше вчинила самозахоплення, якщо він ще до притягнення до кримінальної відповідальності звільнив ділянку,придбав на нього законне право власності або користування або ж повністю відшкодував збитки від самозахоплення.

По-третє, автор хоче викласти в новій версії визначення «самовільне захоплення земельної ділянки», сформульоване в законі «Про державний контроль за використанням та охороною земель», вдвічі розширивши і ускладнивши його.

Даремні рухи

Експерти вельми скептично оцінюють ефективність змін. За словами заступника мера КіеваПавла Рябікіна, сьогодні в Києві встановлено понад 300 випадків замозахвата землі. «Йдеться про сотні Гектором», – говорить чиновник.З них більше 50 ділянок – це самозахоплення з метою будівництва житлових багатоповерхових будинків. Павло Рябікін уточнив, що мова йде не тільки про скандальні компаніях Анатолія Войцеховського.Ще близько 1000 земельних ділянок, що перебувають у розробці, з великою часткою ймовірності також можуть виявитися самозахопленнями.

Вирішують проблеми самозахоплення, за словами Рябікіна, по-різному.Зазвичай, якщо мова йде про самому початку будівельних робіт або про некапітальному будівництві, ділянки попросту зачищають – засипають палі землею, зносять вагончики відділів продажів.

«Є і судова практика, в деяких випадках ми просто направляємо техніку для розчищення цих ділянок власними силами. Там, де є капітальні споруди, не існує іншого порядку, ніж судовий », – говорить він.Правда, чиновник погоджується, що в багатьох випадках суди раніше залишаються корумпованими. У таких випадках документи відправляються в вища рада юстиції.

Адвокат Віктор Кобилянський каже, що на запобігання злочину впливає насамперед не суворість покарання, а його невідворотність.Адвокат нагадує, що сама поява в кримінальному кодексі статті за самозахоплення землі було викликано масовою появою подібних випадків, переважно в Криму, де кримські татари займали землі самостійно, оскільки держава не змогла забезпечити їхобіцяними наділами. «Без налагодженої, чіткої, прозорої і некорумпованої системи державного контролю за випадками самовільного захоплення землі цей законопроект не буде працювати. А зараз справу з контролем обстоит дуже погано », – говорить він.Багато в чому ситуацію, за словами експерта, посилила адмінреформа, через яку функції з контролю за цільовим використанням земель передавалися по черзі в самі різні органи.Крім того, чинний нині мораторій на перевірки бізнесу з боку держорганів також не сприяє встановленню порядку в галузі.Як говорить Кобилянський, мало хто хоче прикладати зусилля для того, щоб подолати мораторій через рішення Кабміну або іншим способом перевіряти законність земельних операцій.

Перший заступник голови комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності ВРУ Микола Паламарчук повідомив ABCnews, що поки депутати в комітеті не розглядали законопроект, але планують зробити це найближчим часом.«31 серпня відкриється нова сесія, а в середу, 2 вересня, відбудеться засідання комітету. Так що не виключено, що цей законопроект ми розглянемо вже через тиждень », – розповів він.При цьому депутат підкреслив, що він підтримує збільшення розмірів фінансової відповідальності за самозахоплення земель і не є прихильником посилення криміналізації злочинів.З урахуванням того, що саме в такому ключі подані зміни в законопроекті №2412а, можна очікувати, що він знайде підтримку принаймні у профільному комітеті.

Джерело: abcnews.com.ua

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно