Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Що потрібно, щоб зупинити підвищення цін на комуналку

12615.jpg
 

Органи місцевого самоврядування мають право встановлювати тільки тарифи, відмінні від встановлених органами центральної влади. Тарифи на тепло, електроенергію і газ не в компетенції місцевих рад, і тому введення ними мораторію на підвищення – незаконні, заявив адвокат і керуючий партнер Suprema Lex Віктор Мороз.

“Введення мораторію місцевими радами на підвищення комунальних послуг не є законним, бо є Указ Президента, який регулює діяльність національної комісії з регулювання ринку електроенергії (НКРЕ), який чітко прописує, що тарифи натепло, електроенергію і газ можуть встановлюватися виключно органами центральної влади. Які і визначено НКРЕ. Місцеві ради можуть регулювати вивезення сміття, обслуговування прибудинкових територій, якісь інші тарифи. Тому рішення про прийняття мораторіїв, як прийнятих Київрадою, є неправомірними”, – підкреслив Мороз.

Для споживача послуг діяльність місцевих рад може обернутися отриманням на певному етапі судових рішень про стягнення заборгованості – різниці між діючими тарифами і тарифами, за якими вони будуть платити з урахуванням мораторію.

“Позови до судів про стягнення подаватимуть постачальники послуг. У Києві – це “Київенерго” або “Київгаз”. А розмір буде визначатися виходячи із заборгованості, умовно за три місяці, на які встановлено мораторій за вирахуванням фактичної оплати, як мінімум”, – підкреслив адвокат.

Віктор Мороз називає два шляхи уникнути штрафних санкцій. Перший – покриття різниці в тарифах за рахунок коштів місцевих бюджетів (як сьогодні намагається домовитися Київрада з НКРЕ). Другий вихід – скасування указу Президента, що регулює діяльність НКРЕ.

“Київрада, як і інші поради, поки ніяких активних дій у цьому напрямку не приймала. Тільки Львівська рада визнала неконституційним підвищення комуналки. Але це популістське рішення. А ось Верховний суд України звернувся до Конституційного суду за роз’ясненням конституційності указу Президента про регулювання діяльності НКРЕ в частині встановлення виняткових повноважень на визначення розмірів тарифів. Але говорити, що рішення КСУ буде прийнято швидко – годі й говорити. Практика показує, що подібні рішення приймаються на протязі кількох років”, – зазначив експерт.

У разі позитивного висновку КСУ, передбачає адвокат, теоретично можна буде розраховувати на скасування тарифів і визнання законними мораторіїв місцевих рад, що буде означати для споживачів збереження тарифів на старих рівнях.

“Навіть за переплату за тарифами під час дії указу, можна буде поборотися, домагаючись повернення коштів. Але робити це доведеться в судовому порядку”, – резюмував Віктор Мороз.

Джерело: ubr.ua

, , , , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно