Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Що робити, якщо вас затопили: поради юристів

16738.jpg
 

Навіть якщо проштрафився сусід обіцяє все заплатити, чи не розслабляйтеся – вже завтра він може передумати.
Застав в квартирі влаштований сусідами потоп, головне, що потрібно пам’ятати, вимочуючи калюжі і рятуючи залишки розмокла паркету – все, що ви робите, починаючи від з’ясування причин і пошуку винних і закінчуючи оцінкою збитку, варто спочатку вибудовувати під судоверозгляд.

Адже ви не знаєте, як поведе себе винуватець НП: чи погодиться на компенсацію або гроші доведеться вибивати через суд. І навіть якщо проштрафився сусід визнає провину відразу, ніхто не гарантує, що завтра він не передумає.

Крок 1.Усуваємо причину затоплення

Перший справою юристи радять обійти сусідів-потенційних винуватців потопу і паралельно викликати представників ЖЕКу або ОСББ. Якщо сусідів будинку немає, а вода ллється, то єдиний вихід – перекрити весь водопровідний стояк.Категорично не рекомендується розкривати сусідську квартиру.

«Це загрожує кримінальною відповідальністю – за порушення недоторканності житла», – нагадав старший юрист ТОВ «ЮК Де-юре» Ірина Кравченко.

Проігнорувати це правило можна хіба що у випадку загрози життю оточуючих людей (замикання, сильний удар струмом, загоряння і пожежа і т.д.).

«Якщо є загроза життю за проникнення кримінальної відповідальності не буде.Але розгляду все одно підуть », – зазначив адвокат Іван Ліберман.

Щоб мінімізувати претензії господарів розкритої квартири, відкривати її варто в присутності представників ЖЕКу, поліції, МНС, свідків і понятих.Вони повинні скласти акт про проведені дії по перекриттю води і зафіксувати, що з квартири нічого не виносилося. Потім квартиру опечатають.

«Людину, яку затопило, не повинно хвилювати працює замок, обкрадуть чи квартиру якщо вона тільки опечатана. З нього відповідальність знята, тому що свідки засвідчили, що нічого не винесли і квартиру опечатали.Ці процедури треба дотримати, щоб не було звинувачень по ст. 175 Кримінального Кодексу або ст. 365 за самоуправство », – додав Ліберман.

Крок 2.Фіксуємо факт затоплення

Фіксація факту затоплення ведеться на фото, відео, письмово і проходить в присутності представників ЖЕКу / ОСББ, не менше двох сусідів в якості свідків і двох сусідів в якості понятих.Свідки підписують акт, фіксуючи, що бачили патьоки, роздутий підлогу і інші наслідки потопу. Поняті – підтверджують факт складання акта.

Також Іван Ліберман радить викликати поліцію, і швидку допомогу (для підтвердження того, що у власника затопленої квартири стрес, прихопило серце, піднявся тиск). Поліцейських і лікарів також можна буде залучити до судового процесу.

«Вони – офіційні свідки надалі. Ми готуємося до можливих судових процесів », – підкреслив Іван Ліберман.

Крок 3.шукаємо винуватця

За нормативними документами, які регулюють питання відводу води і каналізації, ступінь розмежування відповідальності власника квартири і ЖЕКу / ОСББ, встановлюється з вузла (кульового крана), від якого починається відгалуження від основної гілки.

«Якщо витік стався через приладів, підключених майстром ЖЕКу або приватної компанії, то звинувачення в подальшому можуть бути переадресовані їм», – зазначив адвокат, партнер юридичної фірми Pravovest Денис Шкіптан.

Для визначення винуватця крім представників ЖЕКу / ОСББ потрібні екстрена аварійна служба – на випадок, якщо ЖЕК не захоче визнавати причину потопу. Служба зафіксує, що поламано і прорвало, в якому саме місці. Для складання акта знадобляться всі деталі.Якщо аварійна бригада документ не надає, обов’язково необхідно уточнити номер цієї бригади.

Якщо представники ЖЕКу не хочуть вписувати в акт пошкодження комунікацій, які числяться на їх балансі, і уникають проведення оцінки, необхідно провести незалежну експертизу і зафіксувати відмову комунальників.

«Чи звертаєтеся до ЖЕКу тільки письмово.Звичайно, за законом він мають 30 днів на відповідь. Але людині важливо зафіксувати поведінку представників ЖЕКу. Нехай сусіди підпишуть документ, в якому зафіксовано, що ті не з’явилися в призначений день і час на експертизу. Це теж доказ », – підкреслив UBR.ua юрист ЮФ “Тарасов і Партнери» Олександр Мішутушкін.

Готуючись до судового розгляду, технічну експертизу краще провести до його початку. Але тут можливі різні сценарії.Є ймовірність, що суд, прийме результат проеденних заздалегідь експертизи просто як висновок спеціаліста.

«Тоді у винуватця з’явиться шанс призначити через суд експертизу заново, щоб затягнути процес», – попередила Ірина Кравченко.

Також технічну експертизу можна провести і під час судового розгляду. Але в цьому випадку у винуватця буде шанс усунути неполадки до суду. Тому все ж бажано все факти фіксувати заздалегідь.

«Якщо винуватець потопу відмовиться пускати ЖЕК і експертів для уточнення причин потопу, то всі, хто виїхали на огляд також повинні зафіксувати факт відмови. Цей треба робити при свідках і понятих в письмовій формі.Для суду необхідно як більше письмових доказів », – зауважив Олександр Мішутушкін.

Крок 4. Фіксуємо збиток

Описувати пошкоджене майно також має незалежний експерт.Він повинен мати ліцензію і числитися в єдиному реєстрі експертів будівельно-технічних експертиз. Вам видадуть два документа.Перший – протокол, в якому буде вказано час, адреса огляду і присутні при цьому особи

«Експерт напевно попросить власника квартири, щоб той забезпечив його свідками і понятими. Це прибере зайві питання до самого експерту.Сусіди повинні засвідчити, що ця людина проводила обстеження квартири », – підкреслив Іван Ліберман.

Протоколів може бути кілька в разі повторних рейдів експерти (якщо збиток виявиться пізніше, наприклад, шпалери відпадають і на третій день після НП).

Другий документ – «Висновок з описом зіпсованих площ паркету, шпалер, стін і стель, пошкодженої проводки з іншими проблемами». Подібна експертиза обійдеться, в середньому, в 2 тис. Грн.

Крок 5.оцінюємо збитки

Після отримання висновків експерта можна викликати оцінювача для складання кошторису по пошкодженим матеріалами і оцінці витрат на їх відновлення.

Оцінювачі також повинні бути зареєстровані в Державній реєстраційній службі.«Відшкодування шкоди» можна розділити дві категорії:

– прямі збитки і пошкодження (відшкодування вартості всіх пошкоджень (паркет, шпалери), в тому числі, наприклад, перегоріли техніки);

– вартість відновлювальних робіт (з урахуванням витрат на оплату праці робітників,які будуть проводити ремонт).

Оцінка збитку важлива як для визначення суми збитків, так і для процесу судового стягнення. Виходячи з її розміру встановлюється сума судового збору. «Позов про відшкодування шкоди відноситься до матеріальних вимогам.Згідно ст. 4 Закону «Про судовий збір» збір становить 1% ціни позову. Але він не може бути менше 0,4 або більше 5 розмірів прожиткового мінімуму.

Крок 6.досудова претензія

Оформивши всі акти і експертизи, потерпілий пише потенційним винуватцям (сусідам / ЖЕКу) досудову претензію, в якій пропонує добровільно сплатити суму збитку.

«Незалежно від того, знаєте ви чи ні, хто винен, одна і та ж претензія направляється сусідові і ЖЕКу. Якщо причина протікання на стику двох квартир, то звертайтеся одночасно до двох сусідам і до ЖЕКу. Це універсальний шлях », – зазначив Іван Ліберман.

Претензія обов’язково направляється як замовне цінний лист з повним описом його вмісту і з повідомленням про вручення адресату.Навіть якщо ті, кому відправлені претензії, за їх отримання не розпишуться або не отримають листи з якихось причин, вони будуть вважатися повідомленням.

«У Цивільному і Адміністративному Кодексах немає такого поняття« не отримав ».Їх нормами визначається, що кожен повинен належним чином вести господарську діяльність. А до цього ставиться і отримання кореспонденції. Якщо її хтось не отримав – це його проблема », – сказав Ліберман.

Копії висновків технічної експертизи і оцінювача направляються адресатам за бажанням постраждалої особи.

Крок 7. Йдемо до суду

Якщо власнику квартири добровільно збиток не відшкодовують – залишається тільки суд.І тут знадобляться всі ретельно зібрані раніше докази – акт про затоку квартири, висновки експерта з детальним описом зіпсованого майна, розрахунки оцінювача і кошторис ремонту.До позовної заяви додаються також документи, що підтверджують право власності на квартиру і характеристика БТІ.На сам судовий процес потерпілий не витратить ні копійки: послуги адвоката, судові витрати, вартість експертиз та інші витрати буде оплачувати сторона, що програла.

«Судовий процес може тривати рік і більше.За цей час люди навіть можуть продати квартиру і переїхати. Але після винесення рішення держвиконавці їх знайдуть, можливо, навіть швидше ніж суд. Тому що боржники – це платники податків », – зазначив Олександр Мішутушкін.

А для прискорення процесу пошуку «зниклого» відповідача адвокат радить щотижня в прийомні дні «набридати» виконавчій службі нагадуємо про свою справу.

Джерело: ubr.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно