Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Що робити з покинутою земельною ділянкою сусідів?

4708.jpg
 

Сусіди роками не з’являються на ділянці, і він поступово перетворюється на джерело бур’янів і алергенних рослин. Що робити, якщо недобросовісні сусіди використовують приватизовану ділянку не за цільовим призначенням?

Правове поле

У випадку, якщо власник або користувач земельної ділянки використовує його не за призначенням або не використовує взагалі, до нього застосовні санкції, передбачені ст.21 Земельного кодексу України, а саме:

«Якщо правовласник викупив або приватизував ділянку, але не доглядає за ним, і в результаті його бездіяльності сусіднім земельних наділів завдано шкоди, зацікавлені особи, наприклад сусіди, мають право домагатися визнаннянедійсним рішення органів про передачу порушнику даної земельної ділянки.

На цих же підставах зацікавлені особи можуть домагатися визнання угод по даній земельній ділянці недійсними.

Також недобросовісному власнику можуть відмовити в державній реєстрації або визнання державної реєстрації земельного наділу ».

За порушення цільового використання земельної ділянки компетентні органи можуть позбавити несумлінного господаря, наприклад, права користування земельною ділянкою.Необхідно пам’ятати, що примусове припинення права користування не завжди пов’язане з припиненням права власності. Власник ділянки, позбавлений права користування, залишається його власником.Він не має права користуватися ділянкою, але може оформляти угоди купівлі-продажу, дарування, тобто відчужувати земельну ділянку.

Чотири порівняно чесних способу відбирання землі

З урахуванням норм Земельного кодексу України, сьогодні в українському законодавстві існують такі підстави для примусового відчуження земельних ділянок:

• З причин суспільної необхідності.До них належать, наприклад, воєнний або надзвичайний стан, стихійні лиха, аварії, епідемії, епізоотії.

• У зв’язку з суспільними потребами, до яких відносяться будівництво суспільно-значимих і природоохоронних об’єктів, об’єктів оборони і т. Д.Якщо власник згоден з оціночною вартістю на земельну ділянку, то оформляється договір про викуп. У разі незгоди з оцінкою землі відчуження можливе лише в судовому порядку.

• Конфіскація, як санкція за рішенням суду за здійснене правопорушення, без оплати її вартості колишньому власнику.

• У разі виконавчого провадження за боргами власника і на вимогу його кредиторів.Наприклад, при несплаті за договором кредитування банк має право отримати задоволення від продажу земельної ділянки, який передано власником в іпотеку, в рахунок погашення боргу.

Будь-які рішення з цього переліку можуть бути прийняті лише в судовому порядку за одним винятком.Якщо земельна ділянка передана власником в іпотеку кредитору і сторони оформили договір іпотеки в нотаріуса, то в договорі роблять виконавчий напис нотаріуса без звернення до суду, і потім можна звертатися одразу до державного виконавця.Інших підстав для примусового відчуження землі не існує, і будь-які дії юридичних і фізичних осіб з метою позбавити власника права власності є незаконними.

Небезпечне бездіяльність

Ще однією підставою для припинення права користування може бути неусунення допущених порушень земельного законодавства.Наприклад, бездіяльність у разі забруднення землі отруйними речовинами, засмічення ділянки забороненими рослинами, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров’ю.Довести це можна за допомогою експертизи та експертної оцінки ділянки, а в разі потреби експертизи стану здоров’я до і після нанесення збитку. Але єдине, чого можна домогтися в даному випадку, крім перерахованих вище санкцій, – етоматеріальная компенсація.Слід зазначити, що експертизи та експертні оцінки можуть здійснювати тільки компетентні в цих питаннях органи, які володіють необхідними ліцензіями. Вартість таких процедур традиційно висока.

Висновки

• Власника приватизованої ділянки практично неможливо позбавити права на власність через нецільове використання ділянки.

• Будь-які рішення про відчуження землі у власника приватизованої ділянки землі можуть бути прийняті лише в судовому порядку (за винятком виконавчого напису нотаріуса на договорі іпотеки).

• Зацікавлені особи можуть оспорити законність рішення про виділення земельної ділянки недобросовісному господареві.

• Зацікавлені особи можуть спробувати довести не тільки нецільове використання ділянки, а й факт нанесення шкоди власній землі або здоров’ю, щоб домогтися матеріального відшкодування.

• Ні проведення експертизи, ні експертні оцінки, ні кваліфікована допомога юриста не можуть бути стовідсотковою гарантією успішного результату справи для позивачів, у зв’язку з недосконалістю чинного законодавства.

Як діяти

1.Зацікавленим у виконанні закону громадянам України слід скласти скаргу (звернення) і подати її на розгляд до органів Міністерства охорони навколишнього середовища України або до Державної інспекції з контролю за охороною та використанням земель (далі -Держземінспекція).

Автором звернення може бути будь-яка особа, що порахувало, що його законні права ущемлені внаслідок дій або бездіяльності власника ділянки.

2. Будь-яка аргументована чи не анонімна скарга є підставою для проведення перевірки.Розглянувши таку скаргу, орган влади може передати її в районну Держземінспекції. Та, в свою чергу, може прийняти постанову про перевірку дотримання вимог земельного законодавства.Копію рішення відправляють власнику наділу, а на ділянку виїжджає інспектор з охорони землі.

3.На підставі висновку інспектора про те, що ділянка використовується не за призначенням, складають протокол, який передають власнику разом з приписами усунути порушення за 30 днів. У разі необхідності протокол, підписаний двома свідками, висилають поштою.Після закінчення певного терміну інспектор перевіряє, чи виконані його розпорядження. Якщо ні, видає власникові ще один припис.

4. У разі повторного невиконання вимог Держземінспекція може поінформувати про це органи місцевої влади.Останні, використовуючи матеріали перевірок як доказову базу, можуть звертатися до суду як позивачі – згідно ст. 143 ЗК.Факт неусунення виявлених порушень у визначені терміни може служити підставою для примусового припинення прав користування без компенсації на землю в судовому порядку.

5. Власник, землекористувач або орендар може оскаржити судове рішення.Також зацікавлена ​​сторона може оскаржувати дії місцевого органу самоврядування в судовому порядку. Тому краще, якщо позивачем по справі буде виступати не місцева рада, а фізична особа.

Джерело: superdom.ua

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно