Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Що відбувається на ринку оренди житла в Києві під час кризи

2952.jpg
 

Столичний ринок нерухомості завжди чуйно реагував на будь-які зміни в економічному і політичному становищі країни. Найбільш оперативно на будь-які коливання відгукувався, як правило, сегмент оренди. І криза тому не виключення.

За останній час ціни на знімне житло падали і злітали, змінювалися вимоги до орендарів, вельми жорстко відсівалися потенційні наймачі з «неправильної» пропискою.Нестабільний курс гривні і зростаючі тарифи на комунальні послуги також вносили свої корективи у відносини між тими, хто хоче оселитися в столиці і тими, хто не проти заробити на своїй житлоплощі.

З настанням весни і посилюванням кризових явищ в економіці ситуація дещо змінилася. У тому, що відбувається зараз на ринку оренди житла в Києві, і на які перспективи розраховують ріелтори, розбирався ForUm.

Долар іде в небуття.

Перше глобальна зміна, на яку звернули увагу всі опитані нами експерти, полягає в тому, що розрахунки в іноземній валюті, з цілком зрозумілих причин, йдуть у небуття.

«Ринок оренди поступово переходить на гривню.Я б сказала, що на сьогодні вже приблизно 80% ринку оренди перейшло на розрахунки в національній валюті. Звичайно, є й «останні з могікан».Це, як правило, комерційні об’єкти, що працюють за «старою пам’яттю» або ж мають якісь валютні кредитні зобов’язання, а також ті, хто відпрацьовує якісь старі контракти.Але в основному зараз всі орендарі і більшість орендодавців переходять на розрахунки в гривні. Ті, хто ще не встиг перебудувати свою свідомість на те, що приміщення за долари вже ніхто не знімає, зараз просто не можуть здати ці приміщення.Курс нестабільний, а інфляція висока. А ось ті, хто зміг перебудуватися, досить успішно складають і отримують прибуток », – розповідає директор агентства нерухомості Lavina Real Estate Лариса Ставинога.

Аналогічні віяння відзначає і аналітик консалтингової компанії SV Development Сергій Костецький. «Ситуація на ринку міняється постійно. Якщо говорити про якісь глобальні зміни, то зараз в доларах вартість оренди вже ніхто не фіксує.В основному, ціни зафіксовані в гривні », – повідомив він.

За спостереженнями експерта Асоціації ріелторів України, генерального директора АН «Валион» Артура Пилипчука, якщо порівнювати з показниками осені 2014 року, то зараз середня вартість оренди житла по відношенню до долара США знизилася в 2,5-3 рази, а по відношенню до гривнівиросла в 1,5-2 рази.

«Дана цінова політика діє для всього ринку оренди, виключаючи преміум клас (квартири вартістю понад 2 тисяч у.о.). Орендна плата по квартирах преміум класу заявлена ​​в доларах або євро.Розрахунок за квартири економ і бізнес класів проводиться виключно в гривнях, що зазначено в договорах оренди, що полягають без прив’язки до долара і євро », – зазначив він.

Експерти пояснюють таку тенденцію нестабільністю валютного ринку і високими ризиками при укладанні контрактів не в національній валюті.

Чи є попит?

Що стосується загального рівня цін на оренду житла, то в порівнянні з минулим роком він суттєво підвищився, навіть незважаючи на фиксируемое зниження попиту.

«Попит на оренду, звичайно ж, впав, а пропозиція збільшилася.Якщо по Києву в кінці минулого року було в середньому 28-30 тисяч пропонованих квартир, то зараз їх близько 33 тисяч. Це говорить про те, що частина людей зняла свої квартири з продажу, і ця нерухомість перейшла на ринок оренди.Звичайно, це не все, але певна частка таких випадків є », – пояснює ситуацію Сергій Костецький, попутно відзначаючи, що власники квартир, що здаються все-таки не налаштовані на те, щоб йти на якісь суттєві поступки орендарям.

Також, за даними експерта, з початку року ціни на знімне житло значно виросли. «Якщо на початку року, умовно кажучи, оренда квартири коштувала близько 5000 гривень, то на 1-1,2 тисяч гривень, або на 20-25% ціни вже підняли.А ті господарі, які цього ще не зробили, вже обдумують підвищення орендної плати. Зрозуміло, що в країні інфляція, все дорожчає і так далі », – повідомив він.

«Часто буває, що люди, подумують знімати квартиру, зараз відклали реалізацію цієї ідеї на інший час.Вони, наприклад, продовжують жити у батьків », – додав Сергій Костецький.

Що стосується особливостей попиту, то, як звичайно, найкраще здається дешеве житло, що знаходиться у відносно доброму стані.

«Зараз попит і пропозицію більш-менш зрівноважилися.Хоча все одно пропозиція істотно більше. І в цьому плані простежується певна тенденція: наявний попит зосереджений на однокімнатних квартирах вартістю до 3 тисяч гривень, двокімнатних до 4 тисяч і на трикімнатних квартирах до 5000 гривень.Зараз ринок пропонує однокімнатні квартири вартістю від 4 до 8 тисяч гривень, двокімнатні квартири від 6 до 12 тисяч гривень і трикімнатні від 8 до 18 тисяч гривень. Переважно, це вторинне житло », – розповіла Лариса Ставинога.

«Сьогодні клієнти, які бажають зняти квартиру, досить вимогливо ставляться до якості знімається житла. Люди готові платити більше за більш комфортабельні умови.Користуються попитом апартаменти зі свіжим ремонтом, які добре укомплектовані меблями і технікою. Ці варіанти йдуть у першу чергу, навіть якщо вони будуть трохи дорожче, ніж схожі пропозиції, але з ремонтом 90-х або 80-х років минулого століття », – додала вона.

За даними Пилипчука, найбільш популярні серед наймачів зараз центральні райони, Голосієво, Оболонь, Позняки, Лівобережний масив. У той же час аналітик підкреслив, що часом житло в центрі може виявитися краще і дешевше, ніж на Позняках і в Голосієво.

«Ситуація на ринку нерухомості не стабільна, але рух є, так як оренда апріорі завжди буде користуватися попитом, незалежно від різних ситуацій, кліматичних катаклізмів, стану економіки, військових дій і так далі», – вважає він.

«Ще одна унікальна ситуація для ринку: раніше найбільшим попитом користувалися одно- або двокімнатні квартири економ класу, що знаходяться біля метро.На даний же момент вигідніше (дешевше або стан квартири буде краще в рази) зняти разом з кимось дво- або трикімнатну квартиру за 9-12 тисяч гривень, як одному орендувати однокімнатну квартиру за мінімальну вартість 4-4,5 тисяч гривень.Просто тому, що така дешева квартира буде в кращому випадку з косметичним ремонтом, і не завжди біля метро », – підкреслив Пилипчук.

Експерт зазначив, що часто заради економії одну квартиру знімають відразу кілька сімей, або ж люди кооперуються для спільного проживання з друзями або знайомими.Також, за його словами, сьогодні ціни на ідентичні за рівнем ремонту, комплектації і розташуванню квартири можуть варіюватися від 8-27 тисяч гривень.

Що буде далі?

Звичайно, робити якісь довгограючі прогнози в той час, коли економічна ситуація нестабільна, складно. Тим не менш, ріелтори налаштовані на поступову стабілізацію ринку.

«За прогнозами на весну-літо 2015 року, за умови, що політична та економічна ситуація в країні не зміниться, ринок нерухомості буде стабілізуватися. Ціни на нерухомість вирівняються і устояться у гривні.Оскільки попит диктує пропозицію, а попит поки є тільки в гривні, то власникам квартир доведеться з цим змиритися і прийняти такий стан речей. «Корабель», який кілька місяців штормило і кидало з боку в бік, попливе », – прогнозує Пилипчук.

Примітно, що навіть за умови стабілізації валютного курсу експерти пророкують поступове підвищення цін.

«Якщо курс національної валюти зафіксується, як було обіцяно, на рівні 20, думаю, що в глобальному сенсі нічого не зміниться.Ті господарі, які ще не переглянули ціни убік збільшення, ймовірно, найближчим часом зроблять це.Цілком можливо, що вартість оренди самих звичайних квартир економ сегменту зросте ще на 1-1,2 тисячі гривень, а кількість угод, швидше за все, буде змінюватися пропорційно ситуації в країні.Не думаю, що в найближчі два-три місяці щось зміниться в позитивну сторону.Швидше за все, ринок буде змінюватись в нинішньому положенні за кількістю угод, можливо, пропозиція трохи виросте, але не думаю, що воно буде більше 35 тисяч квартир », – вважає Сергій Костецький.

«Весна-літо цього року – це дуже далекі перспективи.Якщо говорити саме про житло, то всі дешеві квартири, що здаються в оренду, будуть продовжувати рости в ціні. Адже на них є підвищені попит. З іншого боку, ціни на елітну нерухомість і досить дорогі апартаменти будуть падати.Попит на них ще є, але не настільки великий, як раніше », – вважає Лариса Ставинога.

У підсумку, головний висновок напрошується сам собою: дешевого житла найближчим часом в столиці не буде.Навіть, якщо криза і відсутність натовпів клієнтів і змусять господарів задуматися над зниженням цін, то це починання, швидше за все, буде нівельовано інфляцією.Правда, враховуючи вимогливість потенційних орендарів, деякі господарі можуть і задуматися над тим, щоб привести житло в порядок, щоб це хоч трохи виправдовувало чималу ціну. Та й конкуренція, судячи з нинішнього співвідношенню попиту і пропозиції, буде рости.Але, як не сумно, перекреслити всі прогнози можуть зовнішні чинники, які залежать ані від власників, ані від наймачів.

Джерело: realt.ua

Возможно, Вам также будет интересно