Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Скільки будуть брати за комуналку керуючі компанії

241487
 

В Україні вже майже два місяці йде комунальна реформа: з 1 липня у традиційних ЖЕКів формально забрали монополію на ринку комунальних послуг, включивши зелене світло об’єднанням співвласників багатоквартирних будинком (ОСББ).

Але головною інтригою є рішення парламентарів передати багатоповерхівки без ОСББ стороннім компаніям, що управляють (їх повинні вибирати чиновники на спеціальних конкурсах).

Ці самі “чужі” управлінці стали основною страшилкою для власників квартир.Експерти ще до старту реформи масово лякали українців тим, що на ринок прориваються бізнесмени, які хочуть вичавити з комуналки по максимуму.

Вони, мовляв, малюватимуть тарифи зі стелі, змушуючи мешканців платити втридорога. Масла у вогонь підлили затяжні дебати навколо правок до закону №417, який регламентує проведення реформи, і порядок проведення конкурсів серед керуючих компаній. Спостерігалися спроби закріпити норму, згідно з якою будинку, які передадуть стороннім управителям, повинні залишатися на їх обслуговуванні протягом року по яким би тарифами це обслуговування не проводилося. І хоча підсумку цей скандальний пункт в закон так і не включили, чуток і страхів навколо цієї теми не поменшало.

UBR.ua вирішив з’ясувати чи віддають уже українські багатоповерхівки управителям, за якими цінами вони готові обслуговувати будинки і що сталося з ЖЕКами.

Управителів не вибирають

Як з’ясувалося, на хвилі комунальної паніки напередодні початку реформ жителі вітчизняних багатоповерхівок помітно активізувалися і почали масово реєструвати ОСББ. За неповні два місяці їх кількість збільшилася майже на 4 тис.і зараз перевищує 20 тис. І список бажаючих керувати будинками самостійно розширюється з кожним днем.

Приватних же керуючих компаній, всупереч очікуванням, з’являється не так багато. Але головне – поки процес передачі їм “безгоспних” багатоповерхівок так і не розпочався.Тільки недавно був затверджений порядок проведення конкурсів між управлінцями. Але самі тендери ще не проводяться, оскільки оприлюднення умов, збір документів потенційних учасників може зайняти чимало часу.

Але, за даними експертів, створені всі умови для проведення чесних тендерів. По-перше, однією з умов перемоги в конкурсі є мінімальні тарифи. Це має гарантувати, що завищених цифр в платіжках не буде. По-друге, зараз обговорюється можливість проведення таких тендерів через систему Prozorro. По-третє, інтерес громадськості до цього питання настільки великий, що протягнути вигідне окремим бізнесменам рішення чиновникам буде непросто.

Аналітик Асоціації міст України Олег Гарник зазначає, що теоретично у керуючий компаній є стимул не тільки не підвищувати розцінки на обслуговування будинків, а й знижувати розмір своїх комісійних, так як це якраз той “люфт”, за рахунок якого вони можутьвиграти тендер.

“Зрозуміло, що вартість обслуговування багатоповерхівок дуже різнитися від стану будинку, кількості квартир в ньому і т.д.Скажімо, нова 14-поверхівка з маленьким двором в перерахунку на кожну квартиру коштуватиме набагато дешевше, ніж стара двоповерхівки з десятком квартир і великий прилеглою територією. Але середній тариф, вирахуваний Мінрегіонбудом, становить близько 3,5 грн./кв. м. Саме ця цифра береться до уваги при нарахуванні субсидій. І на неї, як на якийсь “золотий стандарт”, швидше за все, і будуть дорівнювати керуючі компанії”, – пояснив Олег Гарник.

Тарифна пастка

Зараз в Києві тариф на обслуговування багатоповерхівок вище рекомендованого Мінрегіоном і складає близько 5 грн./кв. м і більше. Чи означає це, що у городян з’явилася надія побачити в платіжках більш “приємні” ціни? Експерти вважають, що такі перспективи дійсно є. Інші тарифи в платіжках – на тепло, воду та ін. – Сильно виросли і навряд чи впадуть. Тому завищувати розцінки на обслуговування керуючим компаніям буде невигідно, – вважають експерти.

Розслабитися приватникам не дадуть і ЖЕКи. У Києві йде масштабна реформа житлово експлуатаційних контор.У 10 районах вже створені управляючі дирекції і старі ЖЕКи по- суті втратили незалежний статус (а з ним і право диктувати мешканцям свої умови), трансформувавшись в районні комунальні ділянки. Це означає, що керівництво цими ділянками, закупівля послуг тощо.відбуватиметься централізовано, а це дозволяє розраховувати якщо і не на здешевлення обслуговування, то, по крайней мере, на поліпшення його якості.

Крім того, згідно із законодавством, українці, які будуть незадоволені послугами сторонніх управителів, можуть зареєструвати ОСББ і тут же відмовитися від “чужинців”. Виняток становлять лише випадки, коли мешканці вже підпишуть річний договір на обслуговування.В цьому випадку розлучитися з управлінцями можна буде дійсно тільки через рік.

Втім, як вважають деякі експерти, саме в цю пастку і спробують заманити українців окремі управителі.

“Вони будуть укладати договір на одних умовах, а потім підвищувати тарифи, посилаючись на інфляцію, підвищення зарплат співробітникам, подорожчання бензину і будь-які інші” непередбачені обставини “, – припустив у розмові з UBR.ua один з експертів, який попросив не називати його імені. До речі, такий же хід керуючі компанії можуть використовувати і для того, щоб виграти тендери місцевої влади.Чи отримає поширення подібна схема буде залежати від рівня конкуренції на комунальному ринку і пильності активістів і пересічних українців, – резюмували опитані фахівці.

Джерело: ubr.ua

, , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно