Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Склади розвиваються в вузькому профілі

7236.jpg
 

Складська нерухомість спеціалізується. Новий вид складів – self storage – розрахований на міських жителів, у яких накопичилися речі, яким немає місця ні в квартирі, ні в гаражі.Цей бізнес приносить дохід, у декілька разів перевищує дохід кожного сегменту нерухомості, кажуть експерти.

Онуки антресолей

За радянських часів українці зберігали не уміщається в квартирі речі на балконах, у коморах, розташованих у підвальному приміщенні багатоквартирних будинків або ж у гаражах.Санчата, піаніно, улюблений бабусин комод, велосипеди, лижі – виймалися і знову вкладалися в міру необхідності в, здавалося б, не гумові приміщення. З тих пір мало що змінилося.

За кордоном по-іншому поставилися до проблеми захаращення корисної площі.Так, в 1950-х роках у США, слідом за стрімким зростанням числа жителів великих міст, з’явилися перші в світі self storage. Зараз на кожного американця припадає 0,72 кв. м складів індивідуального зберігання. Загальна площа таких складів – більше 200 млн кв. м.У Європі ці цифри трохи скромніші, там працює 2,6 тис. Складів загальною площею 7,5 млн кв. м, за даними компанії JLL. Тобто на кожного європейця припадає 0,015 кв. м self storage. У поточному році цей показник виріс на 5%.

У Росії такий вид складської нерухомості почав розвиватися відносно недавно – в 2009 році. За цей час загальна площа складів, за різними даними, зросла до 200 тис. Кв. м. В основному вони працюють в Москві і Санкт-Петербурзі.

А у нас

В Україні перші спроби відкрити self storage були зроблені в тому ж році, що і на сусідньому ринку – в 2009-му. Почалося все в Києві.Приватні підприємці Сергій Князєв і Дмитро Моргалюк, котрі здавали бізнесу в оренду власні складські приміщення, раптом втратили практично всіх орендарів. Тоді компанії у всіх секторах економіки ужиматься і скорочували витрати.Щоб склади не простоювали, Князєв і Моргалюк вирішили здавати їх під зберігання особистих речей фізичних осіб. Послуга виявилася затребуваною, у підсумку на ринку з’явилася компанія «Міні-склад».Основний попит зараз, як і тоді, забезпечив дрібний і середній бізнес, який міг позбутися гори потрібних документів, офісної техніки, що не вмістилася в новому приміщенні та інше. Зараз з 2,5 тис. Кв. м складу бізнес орендує більше 60%.Низьку затребуваність у фізичних осіб в компанії «Міні-склад» пояснюють відсутністю цілеспрямованої реклами для таких клієнтів.

Однак «Міні-склад» на ринку не вважається self storage в тому розумінні, до якого звикли в Європі.Приміщення, які компанія «Міні-склад» переобладнала під зберігання речей, це колишні гаражні бокси, розміщені в цегляній будівлі.Незручні для в’їзду великогабаритних машин, усічений комплекс надаваних послуг, відсутність окремої охорони конкретно під склад … «Ми розуміємо, що наш self storage – не зовсім той формат, який працює в Європі.Основна відмінність, звичайно, – це приміщення, яке ми не можемо змінити », – визнає Дмитро Моргалюк.

Криза як двигун прогресу

Нинішня криза стала новим поштовхом для появи нових гравців на ринку складовіндівідуального зберігання.Як і в попередньому кризі, відкриття self storage не було пов’язано з попитом.

Два підприємця з Луганська, які займалися розвитком інтернет-проекту, змушені були закрити бізнес і переїхати до Києва. «Ми думали, куди вкласти гроші.Побачили успішний досвід роботи self storage колег у сусідній країні і вирішили відкрити такий же бізнес в Україні, де ця ніша не зайнята », – говорить співзасновник компанії« Свій склад »Віталій, який попросив не називати його прізвища. У 2014 році вони зняли в оренду приблизно 1 тис. Кв.м складських приміщень, де розмістили металеві бокси площею від 1 кв. м до 15 кв. м (з висотою стель 3 м) з доступом до них 24 години на добу. Вартість послуги встановили на рівні 190-310 грн / кв. м на місяць. За рік роботи заповнюваність складу досягла 80%.На відміну від конкурентів «Свій склад» більше орієнтується на фізичних осіб, які орендують 80% площ, а бізнес – 20%. «Наші клієнти – це люди з середнім рівнем доходів. Кожен десятий орендар добирається до складу на громадському транспорті », – каже Віталій.

Компанія YarTrans Logistic почала займатися розвитком складів для зберігання тимчасово не потрібних речей з початку цього року. «Вони з’явилися як побічний продукт основного бізнесу.Ми працюємо в сфері відповідального зберігання, і якось нашим клієнтам знадобилося місце для зберігання особистих речей. Так в нашому складі з’явився перший self storage », – розповідає директор компанії Ярослав Яровенко.Зараз у їх складі налічується 10 міні-боксів площею від 10 кв. м до 50 кв.м. Також у компанії є кілька розбірних контейнерів, які по суті є мобільними self storage. Тобто контейнер можна «викликати додому», завантажити речами і після відвезти на місце зберігання.Яровенко відзначає, що зараз послугою індивідуального зберігання користуються тільки бізнес-партнери.

Порожня ніша складів індивідуального зберігання викликала потенційний інтерес з боку представників зарубіжних інвесторів.За інформацією старшого консультанта Colliers International в Україні Наталії Сокирко, в 2014 році в компанію звертався голландський інвестор, що володіє земельною ділянкою під Києвом. «Вони розглядали варіант будівництва складу індивідуального зберігання.Але на відміну від США, Канади, Європи, такі склади необхідно розміщувати не просто в межах міста, а в безпосередній близькості до кінцевих користувачів даного типу приміщень », – додає Сокирко.

Прибутковий бізнес

Прибуток бізнесу в Україні набагато нижча, ніж у Європі. Більшою мірою, на це вплинула девальвація національної валюти. За даними компанії JLL, в Європі вартість оренди боксу становить у середньому близько € 29 на місяць.В Україні ціни стартують від 190 грн до 5,5 тис. За кв. м на місяць. Але при цьому рентабельність за валовим виторгом значно вище, ніж в інших сегментах комерційної нерухомості. «Рентабельність у нас становить близько 40-50%», – стверджує співзасновник «Свій склад» Віталій.

Якщо працювати на власних, а не на орендованих площах, то рентабельність за валовим виторгом вище. «Це впливає також на термін окупності об’єкта. У нашому випадку він становить близько трьох років », – додає Дмитро Моргалюк.

Неясні перспективи

Учасники ринку не планують зупинятися на досягнутому. У YarTrans Logistic розглядають варіант відкриття в 2016 році self storage на 1 тис. Кв. м. «Свій склад» також планує відкрити ще одну точку.«Зараз ми ведемо переговори з оренди приміщень, за площею трохи більше існуючих. Плануємо також розширити вже працюючий склад на 450 кв. м. Хочемо поставити двоярусні бокси », – додав Віталій.

Ніша self storage в Україні лише формується і буде розвиватися помірними темпами, прогнозують в Colliers International. «В Україні культура споживацтва не так широко розвинена, як за океаном.Сегмент складів індивідуального зберігання має перспективи на ринку, де кінцеві покупці купують багато споживчих товарів (наприклад, США, Канада, Росія, зокрема Москва) і виникає необхідність додаткового місця / простору для їх зберігання », -пояснює Наталя Сокирко.Більше того, додає експерт, враховуючи, що в житлових комплексах Києва існують комори в квартирах, вакантні приміщення технічних нижніх поверхів і непродані машиномісця підземного паркінгу, є ймовірність того, що індивідуальне зберігання як дрібний бізнесбуде розміщуватися саме при житлових комплексах і дивіденди з цього отримуватимуть девелопери житлового сегмента.

Джерело: abcnews.com.ua

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно