Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Старий новий ЦУМ: що побачать перші покупці

987125
 

Реконструкцію ЦУМа довелося вести в непростих умовах: під час революції, на піку економічної кризи, на фоні не затихає суперечок про те, яким повинен бути фасад. Дату введення в експлуатацію довелося відтермінувати.

Чим стала ця реконструкція для компанії, як вдалося впоратися з викликами і як буде розвиватися універмаг після відкриття? Про це та багато іншого нам розповів директор з девелопменту компанії ЕСТА Холдинг, керівник проекту ЦУМ Київ Михайло Сакун.

– ЦУМ – проект, до якого прикута увага в силу його історичної значущості. Що в ході реконструкції виявилося найбільш складним, непередбачуваним, а що – найбільш цікавим?

– ЦУМ для нас знаковий і важливий проект. Важливий – перш за все не стільки в комерційному плані, скільки в соціально-громадському. Доля цього проекту вкрай складна. Це був справжній виклик для нас як девелопера – збереження історичного фасаду, зведення всередині нього абсолютно нової будівлі. Уже тоді стан конструкцій був близьким до аварійного, особливо в підвальному поверсі – там навіть бетон частково зруйнувався. Технічні приміщення були в жахливому стані. Ми були змушені робити повну реконструкцію, хоча спочатку розглядали різні варіанти.

ЦУМ – унікальний проект і для Києва, і для України, тому можливість бути причетним до формування історії є найбільшим плюсом, і в той же час найбільшою відповідальністю для всієї команди проекту.

У ЦУМі проведено дуже дорогі і інженерно складні роботи по збереженню старого історичного фасаду будівлі. Це безпрецедентний для України випадок, коли конструкції такого масштабу, як фасад ЦУМу, утримувалися, поки йшов демонтаж і монтаж нового каркасу всередині. В одному місці з’єднана історія із сучасними технологіями. Ми можемо гарантувати, що фасад старого будинку простоїть ще більше ста років без руйнувань і будь-яких проблем.

– Чи вдалося, на ваш погляд, архітекторам виконати поставлене перед ними завдання: створити проект, який дозволив би зберегти історичний вигляд ЦУМу і в той же час – значно поліпшити його всередині?

– Після придбання ЦУМу ми витратили півроку на розробку концепції майбутньої будівлі, відповідаючи в першу чергу на питання – як зробити ЦУМ сучасним торговим майданчиком міжнародного масштабу. На цьому етапі ми залучили п’ять європейських проектувальників, щоб почути від кожного його рецепт відродження ЦУМу. Упевнений, скоро всі переконаються, що відповідь ми знайшли правильну.

– Проводилась реконструкція під час Майдану?

– Якщо згадати 2014 рік… Проект був у тій фазі, коли будівельні роботи не можна було припиняти ні вдень, ні вночі – якраз проходило влаштування підземної частини будівлі, було вирито котлован, і ми зміцнювали його периметр. Зупинись ми хоч на тиждень – і сусіднім будинкам загрожували б зсувні процеси. Складнощі виникли в першу чергу з підвозом будівельних матеріалів. В деякі дні будівництво практично зупинялося, що, на жаль, позначилося на початку задекларованих термінів здачі об’єкта. Штурм держустанов налякав наших робітників – люди остерігалися виходити на майданчик, оскільки боялися, що ЦУМ стане наступним. Але ми впоралися, і затримку відкриття вдалося скоротити до мінімально можливої.

Навчилися справлятися з кризою

– Сума інвестицій у реконструкцію ЦУМу озвучувалася на рівні $ 100 млн. Скільки вам вже вдалося освоїти?

– Так, сумарні інвестиції в проект складуть близько $ 100 млн. На сьогоднішній день наша компанія витратила на проект $ 60 млн. Ми також перемогли на інвестиційному конкурсі з реконструкції підземного переходу на вул. Хрещатик біля ЦУМу. В рамках цього проекту ми плануємо не тільки реконструювати обробку переходу, але і замінити інженерні комунікації, систему освітлення та ін.

Це не перша криза в нашій країні, і ми навчилися справлятися з цим. Але криза, звичайно, має вплив на проект реконструкції. Відчуваючи відповідальність за якість будівництва такого будинку, як ЦУМ, ми намагаємося не йти на компроміс у якості матеріалів і не замінювати їх на більш доступні, хоча, безумовно, ми все більше приділяємо увагу пошуку та аналізу аналогів матеріалів, закладених у проект спочатку. Догляд ряду міжнародних будівельних компаній і уповільнення зростання ринку будівництва Києва спричинили дефіцит якісних кадрів, – ми все більше часу витрачаємо на пошук і відбір компаній, які змогли б забезпечити роботи і послуги рівня ЦУМу.

– Скільки договорів про оренду вже укладено?

– На сьогоднішній момент здано в оренду понад 70% площ. Назви компаній-партнерів і марки, з якими вони заходять, можна відстежити на нашій офіційній сторінці або за спеціальними проектами, які ми проводимо разом із партнерами.

Оскільки ЦУМ знаходиться в самому центрі міста і біля нього проходить щодня величезний потік людей, то в першу чергу користуються попитом площі під категорію подарунків, пунктів харчування, послуг, косметики та інших імпульсних категорій. З іншого боку, це знаковий торговий об’єкт для країни з концепцією універмагу, і всі основні фешн-групи виявляють до ЦУМу великий інтерес. Наприклад, на сьогоднішній день в категоріях взуття та білизна ми вже не можемо нічого запропонувати новим потенційним орендарям.

– На який термін у середньому укладаються договори оренди?

– Залежно від категорії – від півроку до кількох років. Особливість нашого проекту в тому, що велика частина площі передається вже з обробкою (а іноді і з обладнанням), щоб візуально створити єдиний торговий простір. Тому ми і орендарі можемо бути гнучкими і укладати договори на короткий термін.

– Чи можете спрогнозувати, якою буде вакантність площ в ЦУМі в перший рік після відкриття?

– З огляду на інтерес до проекту, темпи нашої роботи і досягнуті домовленості практично по всім площам, то відсоток вакантності буде мінімальним. Можливо, якісь площі ми притримаємо, щоб отримати більш вигідні комерційні умови після відкриття, але вже зараз по ряду площ у нас сформований лист очікування.

Підтримати своїх

– Не так давно в ЗМІ звучало повідомлення про те, що в ЦУМі буде впроваджена програма підтримки вітчизняного виробника, якому будуть здаватися площі на пільгових умовах. Які це умови? Хто з вітчизняних брендів збирається заходити?

– Дійсно, в грудні 2015 року ЕСТА Холдинг запустила довгострокову програму підтримки українських виробників ЦУМ UA. Згідно з даними наших соціологічних опитувань, найбільш часто згадуваних побажанням киян була наявність українських товарів в ЦУМі, оскільки універмаг завжди асоціювався з якісними товарами місцевого виробництва.

На сьогоднішній день до нас надійшло понад 300 заявок. Переможці отримають можливість продавати свої товари в універмазі на пільгових умовах. Ми надамо їм торгове місце зі знижкою на базову орендну плату і допоможемо з торговим обладнанням.

– Яка стратегія розвитку ЦУМу?

– Ми розглядаємо кілька сценаріїв розвитку проекту та бренду ЦУМ. Вони залежать від прогнозів стану ринку на наступні кілька років. ЦУМ – це унікальний майданчик із особливим історичним контекстом, що само по собі диктує правила: тільки якісна реалізація, професійні орендарі і задоволені покупці. Як каже наш маркетинг-директор Юлія Письменна: «Наші активності будуть відповідати ключовим цінностям ЦУМу: дивуючи – надихати, збираючи разом – об’єднувати, розважаючи – розвивати».

Джерело: abcnews.com.ua

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно