Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Торгові центри поділилися відсотком

7179.JPG
 

Криза внесла корективи у взаємини між ритейлерами і керуючими торгових центрів.Якщо ще кілька років тому керуючі успішними об’єктами могли похвалитися чергами охочих орендувати приміщення і високими орендними ставками, які доходили до $ 300 за один квадратний метр на місяць, то зараз ситуація докорінно змінилася.М’яч на полі орендаря. Щоб утримати рітейлерів, керуючі змушені йти на поступки. Компромісним рішенням стала популярна у всьому світі схема при розрахунку вартості оренди – відсоток від обороту або мінімальна ставка.

Девелопери пішли на поступки

Ще два роки тому торгові центри навіть чути не хотіли про цю схему співпраці з ритейлерами, а зараз у нас практично всі договори укладені з прив’язкою до обсягу продажів, розповідає гендиректор компанії «Ультра» (брендиодягу Baldinini, Levi’s, Pierre Cardin, Lagerfeld і Guess) Андрій Макаров.«Сумарні витрати на утримання магазину, які включають в себе оренду приміщень, витрати на заробітні плати персоналу, не повинні перевищувати 15% від продажів», – підкреслює він і додає, що в іншому випадку містити магазини невигідно.Така схема застосовувалася тільки до якірної групі орендарів, додає директор департаменту агентських та консультаційних послуг у сфері торговельної нерухомості в компанії DTZ України Антоніна Пучко.«Зараз же все рітейлери більш відкриті до діалогу, якщо комерційне пропозиція включає в себе прив’язку до товарообігу», – зазначає вона. Спеціаліст з комерційної нерухомості Вадим Зінченкопоясняет, що представники торгових центрів опинилися перед дилемою.Оскільки знижки при оплаті за оренду зараз надаються на короткий період – на один-два місяці, то девелоперам потрібно часто зустрічатися з кожним своїм орендарем і вникати в складності їх бізнесу.Для цього необхідно запросити в штат кілька людей, які займалися б виключно проведенням переговорів. «Альтернатива – це відсоток від обороту або мінімальна орендна ставка», – говорить Зінченко.

За даними керівника відділу оренди консалтингової компанії UTG Сергія Заїки, зараз ставки для великих магазинів з продажу одягу, взуття, прикрас та ін.(якорів) складають 9-15% від обороту, менших за площею торгових точок – 15-25%, а для закладів громадського харчування на фуд-корті (за винятком Макдональдс і KFC) – 18-20%. «Важливо враховувати рівень зацікавленості девелопера в притягається бренд.Адже чим вищий інтерес, тим вище шанси рітейлера отримати комерційну пропозицію, що включає в собі виплату орендної плати у вигляді ставки й відсотка від товарообігу », – додає Антоніна Пучко.

Вимушена міра

Логіка поведінки мереж за останні півтора року змінилася. У докризові роки рітейлери готові були знімати приміщення за високими ставками, розмір яких сягав 30% від обороту.Щорічно продажу мереж збільшувалися в середньому на 15-20% у валюті, а частка витрат у загальному обороті, навпаки, скорочувалася. Адже розмір орендної плати, як правило, фіксувався на п’ять років.«Зараз спрогнозувати поведінку споживачів не може ніхто, тому утримувати збиткові магазини не має сенсу», – зауважує він.Рітейлери хочуть, щоб торгові центри ділили з ними ризики, добавляетсовладелец компанії Zeebra (магазини з продажу біжутерії Six, I am, косметики – Glossip, товарів для дому – Butlers) Дмитро Єрмоленко.Якщо продажу в магазині йдуть добре, то всі сторони отримують хороший дохід і навпаки, зауважує експерт.

Самі представники торгових центрів неохоче коментують це питання.«Все залежить від того, чи можемо ми довіряти тій або іншій компанії», – підкреслив заступник директора торгового центру Глобал. UA Олег Галагус. На протяг останніх декількох років девелопери дійсно говорять про те, що проконтролювати реальні продажі мереж складно.Багато рітейлерів попросту можуть занижувати свій оборот, що дозволяє економити на оренді. «У цьому випадку ми звіряємо показники декількох ідентичних по товарних категоріях магазинів або просимо роздрукувати чек.Якщо це перший документ в обід, а в торговій точці є покупці, то нас обманюють », – говорить директор з оренди крупного київського центру, що побажав залишитися неназваним.

Компромісний варіант

Перехід на роботу за системою «мінімальна орендна ставка або відсоток від обороту» не призводить до значних втрат з боку торгового центру, вважає директор департаменту стратегічного консалтингу компанії UTG Віктор Оборський.«Ставки, які діяли в 2013 році, навряд чи будуть актуальними ще протягом найближчих трьох років», – вважає експерт. Розраховувати на більш високий дохід торгові центри зараз не можуть, оскільки орендарі просто не готові платити більше.

Але наступного року деякі девелопери розраховують підвищити ставки в середньому на 5-7%, прогнозують два директори торгових центрів.«Управляючі торгових центрів розуміють, що ситуація стабілізувалася і відразу ж починають говорити про підвищення цін», – пояснює Дмитро Єрмоленко.Наприклад, за його оцінкою, фактично за десять місяців продажі в в гривні виросли на 12-14%, а в натуральному вираженні – скоротилися на 30% порівняно з аналогічним періодом минулого року. Про стабілізацію ситуації свідчать і дані консалтингової компанії JLL.За її інформацією, в третьому кварталі частка вільних приміщень на ринку торгових центрів Києва скоротилася на 0,9 п. П. – До 7,5%.

Джерело: abcnews.com.ua

,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно