Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

8 трендів ринку офісної нерухомості в 2018 році

18681.jpg
 

Ринок офісної нерухомості продовжує підлаштовується під запити і поведінку орендарів. Змінюються формати приміщень, розвивається сегмент «гнучких» офісів, зростає попит на якісні коворкінг.

Якісний коворкінг

На думку експертів, попит на коворкінг буде рости. Ринок оперативно реагує на зростаючий попит і пропонує різні варіанти для різних категорій орендарів.

«Невеликі компанії, які в минулому орендували квартири або приміщення в непрофесійних будівлях (колишні НДІ, адміністративні будівлі заводів), переорієнтуються на якісні пропозиції коворкінг-центрів», – коментує Левон Папоян, керівникдепартаменту офісної нерухомості, Cushman & Wakefeild в Україні.

Найбільш численна категорія споживачів коворкінг – стартаперів та представники сфери IT.«Молодим стартапам нецікаво займатися пошуком офісу, його адаптацією, безліччю юридичних і бюрократичних процедур.Такі компанії хочуть відразу займатися справою і мати для цього готовий комфортний офіс », – коментує Юлія Щаслива, директор ТЕК« Енергоінвест », девелопера і керуючої компанії ASTARTA Organic Business Centre.

Коворкінг створюють відмінну майданчик для зростання бізнесу молодих компаній. При цьому коворкінг-простору служать посередниками між ними і бізнес-центром.На думку Юлії Щасливої, коли компанія зміцніє і повноцінно встане на ноги, вона потребуватиме власному офісі, а це вже бізнес-центр.

«Гнучкий» офіс

Сьогодні все більше людей переходить на гнучкий графік роботи – щоб якісно виконувати свої завдання, співробітнику необов’язково бути присутнім в офісі. Це дало старт новому напрямку – flex-office.

За останнє десятиліття світовий ринок гнучких концепцій офісного простору ріс в середньому на 13% в рік, відзначається в звіті CBRE The Flexible Revolution.

Україна в цьому питанні йде практично в ногу з Європою.За результатами опитування Regus серед представників бізнесу, кожен другий українець (53%) волів би змінити місце роботи на користь більш гнучких умов праці.66% респондентів в Україні вважає, що гнучкий графік дозволяє підлаштовувати місце роботи і робоче навантаження під свої потреби.

«В Україні стратегія гнучкого офісного простору з’явилася не так давно.Все більше компаній сприймають офіс як функціональну технологічне середовище, комфортну для людини. Зараз високо цінується працівник, частина команди – людина, яка проводить в цьому офісі більшу частину часу.Такі функціональні рішення як flexible meeting areas, hot desking, drop in areas, «хмарні» комунікаційні рішення або вже реалізовані, або реалізуються в київських офісах », – коментує Георгій Ніколаєв, директор департаменту управління проектами, Global Workplace Solutions, CBRE Ukraine.
З огляду на прагнення компаній оптимізувати бюджет і заощаджувати стартові капіталовкладення, тенденція розвитку гнучких офісних рішень буде посилюватися, особливо на тлі переходу людей на гнучкий графік роботи, вважає Юлія Чернишова, директор Regus в Україні.

Діджіталізація

Сучасний офіс – це не просто комфортне приміщення, це набір Діджитал-інструментів, які допомагають оптимізувати робочий процес.

«Робочі столи вже мають можливість« розпізнавати »співробітника за столом – досить лише покласти мобільний телефон в зону зарядки на столі, – розповідає Оксана Льовочкіна, керівник відділу маркетингу Office Solutions Ukraine.- Кімнати переговорів давно «резервуються» за допомогою мобільних додатків, за допомогою технологій на вхідних групах можна відстежувати активність співробітників з доступами до різних зон, що дуже зручно для компаній з великою кількістю співробітників ».

Підвищення рівня сервісу

Вимоги до рівня сервісу з боку орендарів з кожним роком зростають. Офіс має підлаштовуватися під потреби бізнесу і його клієнтів, а не навпаки, вважає Юлія Чернишова.

Орендарі вже не просто звертають увагу, а вимагають від бізнес-центру якісного сервісу, стверджує Юлія Щаслива.«Це відноситься до всіх систем будівлі і до інфраструктури, необхідної для забезпечення максимальних потреб офісного співробітника: їдальня, ресторан, банк, магазин квітів та подарунків, страхова компанія, офіс нотаріуса, зона побутових послуг, салон краси, кав’ярні танавіть бари, спорт-клуби », – говорить експерт.

Нові формати – коворкінг і тимчасовий офіс – потребують додаткових послугах, аутсорсингових сервісах, таких як піар, Принтинг, бухгалтерія, рекрутинг.«Офісному середовищі такого формату повинна надавати не тільки метри, а й послуги – це нове розвивається напрямок, такі простору в дефіциті.Креативний клас прийшов на зміну офісного планктону, і йому потрібна нова якість простору », – вважає Олександр Попов, директор проектної групи АРХИМАТИКА.

«Зелений» офіс

«Зелене» будівництво – головний світовий тренд останніх років.Енергоефективність та «зелені» стандарти активно впроваджуються в усі сфери комерційної нерухомості, причому ініціатива виходить не тільки від девелоперів – орендарі також зацікавлені в офісі нової якості.

«Сертифікація по« зеленим »стандартам є відносно новим трендом на ринку офісної нерухомості України, – коментує Левон Папоян.- Наявність «зеленого сертифіката» має на увазі забезпечення бізнес-центром певного переліку характеристик і послуг, що підвищують комфорт орендарів ».

Стандарти BREEAM і LEED стають трендом для проектування, в тому числі, офісних будівель.«Зелена» сертифікація дає орендарям впевненість в якісних архітектурних та інженерних рішеннях, додає Олександр Попов.

Функціональність і ергономіка

Сучасний споживач офісів відрізняється від споживача зразка початку 2000-х.«Зараз в офісах працюють вільні інтелектуали, і їм потрібно зовсім інший простір. Воно демократично, в ньому немає ієрархічності і підкреслення статусу, воно доброзичливе, комфортне, різноманітне, – коментує Олександр Попов.- Найкраще це проявляється в комбінації відкритих просторів з виділенням окремих закритих зон.Загалом робочому просторі зручно обмінюватися інформацією, працювати в команді, а якщо потрібно зосередитися, повинна бути можливість взяти лептоп і сісти в іншому тихому місці ».

Якісний офіс – це стратегічний інструмент для зростання компанії, вважають в компанії Office Solutions Ukraine. «Великі компанії вже досить довго шукають баланс між відкритим і особистим робочими просторами.Дослідження компанії Steelcase показали, що мотивація співробітників на 98% залежить від можливості концентрації на робочому місці, – пояснює Оксана Льовочкіна.- Офісний простір може мотивувати співробітників на розвиток творчості в колективі або на збільшення продуктивності. Офіс майбутнього буде складатися з мультифункціональних зон, практичних для взаємодії, обміну ідеями, командного навчання ».

Зниження вакантності і зростання орендних ставок

Попит на якісні офіси зростає, і це сприяє зниженню вакантності і підвищення орендних ставок.

«Уже в кінці 2017 року спостерігалося зниження вакантності в сегменті офісних приміщень класу А і В, що в подальшому буде сприяти поступовому підвищенню цін і зменшення лояльності орендодавців при укладанні угод», – коментують в компанії Colliers International(Ukraine). Це буде проявлятися в скороченні термінів орендних канікул і відмову орендодавців інвестувати в обробку приміщень.

При збереженні існуючого попиту на офіси не виключений певний дефіцит на якісні приміщення.Зростання орендних ставок буде в межах 5-10%, прогнозують експерти Cushman & Wakefeild в Україні.

«У середньостроковій перспективі динаміка орендних ставок і рівень вакантності на ринку офісної нерухомості Києва будуть залежати від загальної економічної і політичної ситуації в Україні.Такі фактори, як темпи введення в експлуатацію нових офісних об’єктів і цінова стратегія власників ключових бізнес-центрів будуть істотно впливати на ринкові показники », – йдеться в звіті« Україна: Q1-Q3 2017 року »компанії Cushman & Wakefeild в Україні.

Пул орендарів не зміниться

Найактивнішими споживачами якісних офісних приміщень залишаться компанії, що працюють в сфері інформаційних технологій, FMCG і фінансів.

«Також попит в 2018 році будуть формувати компанії зі сфери e-commerce, локальні великі холдинги і агробізнес. Як і раніше залишається великий попит від коворкінг-платформ, яких на ринку стає все більше », – прогнозують експерти Colliers International (Ukraine).

Джерело: propertytimes.com.ua

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно