Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

У гонці за скасуванням пайової участі

8692.jpg
 

Уряд і парламент мають намір скасувати пайову участь забудовника в забезпеченні розвитку інфраструктури населеного пункту.

Вирішивши вивести Україну в число лідерів рейтингу Світового банку Doing Business, Кабмін вимушено став приділяти увагу будівельної галузі, яка суттєво впливає на позицію країни в рейтингу.Якщо в цілому Україна зараз посідає 83 місце в загальному заліку з 189 країн, то за параметром «Отримання дозволів на будівництво» ми знаходимося на 140 місці. Підвищити місце України в рейтингу допоможе скасування пайової участі.

Наміри Кабміну

В Україні, як нагадує директор з розвитку бізнесу «Компанії міжрегіонального сервісу» Сергій Петров, розмір пайової участі складає 4% при будівництві житлових об’єктів і 10% – при будівництві об’єктів комерційної та промисловоїнерухомості. До того ж, додає експерт, крім пайової участі забудовникам доводиться оплачувати ще кілька напівлегальних платежів, таких як прокладка електричних і газових мереж.

Згідно з урядовим планом, протягом першого кварталу 2016 Мінрегіон має розробити і внести на розгляд Кабміну законопроект про скасування пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту.Отримати інформацію про те, які кроки в цьому напрямку вже встиг здійснити Мінрегіон, не вдалося.

Нардеп в дії

Зате відомо, що цілком конкретний законопроект з цього питання подав у парламентнардеп Петро Сабашук.Проект закону №3610 про внесення змін до закону «Про регулювання містобудівної діяльності» (щодо скасування пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту) був зареєстрований у Раді 10 грудня 2015.Це на шість днів раніше, ніж з’явилося розпорядження Кабміну щодо рейтингу Doing Business.

За словами Петра Сабашука, скасування пайової участі зменшить навантаження на будівельну галузь і знизить вартість житла для покупців на 5-10%.«Раз держава не фінансує програму доступного житла, треба підходити до питання з іншого боку», – пояснює він.

Хто перший?

Крім того, і нардеп, і будівельники незадоволені обставиною, що кошти, які місцеві бюджети отримують у вигляді пайової участі, неможливо проконтролювати.Незважаючи на те, що вони повинні спрямовуватися на будівництво інфраструктури, наприклад, прокладку інженерних мереж, цього не відбувається.Таким чином, забудовники платять двічі: виплачують у повному розмірі пайову участь і за свої кошти прокладають комунікації до своєї ділянки.

Законопроект Сабашука намір вирішити обидві проблеми.По-перше, законопроект пропонує повністю виключити із закону про регулювання містобудівної діяльності статтю 40 про пайову участь у розвитку інфраструктури населеного пункту.

По-друге, істотно відредагувати статтю 30, згідно з якою забудовникам іноді (а на практиці – завжди) доводиться будувати інженерні мережі та об’єкти інженерної інфраструктури за межами своєї земельної ділянки.Згідно з цією статтею, у такому випадку розмір пайової участі зменшується на суму, витрачену на будівництво таких мереж та інфраструктури, а побудовані об’єкти передаються у комунальну власність.Насправді ж об’єкти безоплатно переходять у власність приватних газових і енергомонополії.Але оскільки не буде пайової участі, то повинна бути виключена навіть можливість будівництва інженерної інфраструктури замовником за його рахунок за межами його земельної ділянки, що і пропонує законопроект №3610.

Секретар постійної комісії Київради з питань бюджету та соціально-економічного розвитку Георгій Ясинський вважає, що в разі скасування пайової участі бюджет Києва не дуже постраждає.За його словами, в 2016 році від пайової участі міська скарбниця, за планом, повинна отримати 180 млн грн, тоді як загальний обсяг запланованих інвестицій у будівництво інфраструктури в місті за програмою економічного і соціального розвитку становить близько 2 млрд грн призагальній сумі міського бюджету в 24 млрд грн. «Внесок на пайову участь в інфраструктурі можливо замінити прозорим і зрозумілим ринковим механізмом орендної плати за землю. Чим менше різних платежів, тим легше бізнесу і інвесторам », – вважає Георгій Ясинський.

Питання в підтримці

Доля законопроекту вирішиться 26-27 січня. Зараз він перебуває у профільному парламентському комітеті і, за словами Петра Сабашука, у нього є підтримка серед парламентарів.Хоча, як зазначає Сергій Петров, незважаючи на правильність законопроекту, в нього не завадило б додати пункт про внесення відповідних змін до бюджетного кодексу.

Чи знайде законопроект підтримку в уряді – питання поки відкрите.Адже Сабашук, з його слів, діє за власною ініціативою і не погоджував законопроект з Кабміном.У професійному співтоваристві вважають, що сенсу саботувати цей законопроект або розробляти альтернативний у Кабміну немає, адже пропозиція Сабашука в точності відповідає виконанню урядового розпорядження про рейтинг Doing Business.

Якщо пайову участь скасувати не вдасться, в нинішній економічній ситуації ринок покине ряд гравців.У всякому разі, з числа тих, що ведуть проекти з комерційної нерухомості, подчерківаетдіректор «Мідланд Девелопмент Україна», керівник напряму «Будівництво» BRDO Олена Шуляк.«На схлопивающіхся ринку, в ситуації, коли відсутня банківське кредитування, навантаження в розмірі 10% від вартості робіт непосильна для девелопера або інвестора. Якщо він новачок, вона блокує його вхід на ринок.Якщо старий гравець – він змушений йти з ринку комерційної нерухомості або переглядати принципи ведення бізнесу », – говорить Олена Шуляк.

Пайова участь, покликане розвивати інфраструктуру регіону, де будується об’єкт нерухомості, не тільки не розвинув таку за роки своє існування – але й створив серйозну перешкоду для розвитку бізнесу, проектів, які створюють робочі місця, несуть податковунавантаження і розвивають торгову і ділову інфраструктуру міст.

Джерело: abcnews.com.ua

, ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно