Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

У Раді знайшли спосіб добудувати всі житлові недобудови

16330.jpg
 

Новий законопроект розрахований на допомогу як інвесторам, так і забудовникам.
У парламенті зареєстрований законопроект №6033, який пропонує механізм добудови недобудованих житлових багатоквартирних будинків по всій Україні.Автори законопроекту кажуть, що працювали над ним близько року, але готові вислухати зауваження та пропозиції від всіх учасників ринку для того, щоб удосконалити документ і вирішити давню будівельну проблему.ABCnews з’ясовував, що саме пропонує законопроект і кому він може допомогти.

Хто автори?

Авторами законопроекту значаться три народних депутата: Анатолій Денисенко, Олена Бабак (обидва – члени профільного парламентського комітету з будівництва) та Сергій Феермарк (комітет з питань економічної політики).Комі того, Анатолій Денисенко багато років пропрацював на будівельному ринку Харкова, в т.ч. кілька років (в акурат до переміщення в парламентське крісло) був гендиректором будівельної компанії “Авантаж”.

Чиї інтереси захистить законопроект?

Автори кажуть, що постаралися знайти баланс між соціальною і економічною складовою, тому документ повинен захистити насамперед інвесторів, але і учасникам ринку буде цікавий.”Об’єкт буде гарантовано добудований, причому без залучення бюджетних коштів. Тим більше, що у нашої держави грошей на це немає, а якби й були, то це шлях в нікуди”, – говорить Анатолій Денисенко.

Чим ця законодавча ініціатива краще за інших?

Оцінювати, наскільки законопроект хороший і наскільки відповідає реаліям ринку, належить самому ринку.Автори планують обговорювати його як всередині профільного парламентського комітету, так і з іншими відомствами, а також з представниками будівельного бізнесу і галузевими громадськими організаціями.Автори розраховують на підтримку колег по будівельному комітету ВРУ, але як швидко просуватиметься документ далі, сказати складно. Адже вирішити проблему недобудов держава намагалася вже неодноразово на різних рівнях.Свої ініціативи тільки за останні пару років пропонували Кабмін, Мінрегіон і навіть КМДА, але поки особливих зрушень помітно не було.

У чому основна ідея законопроекту? Як він буде працювати?

Законопроект пропонує три способи добудови недобудов.Перший – добудова будинку самими інвесторами, які купили в ньому квартири. Передбачається, що вони будуть створювати житлово-будівельний кооператив, якому будуть передаватися права на довгобуд, і таким чином завершувати його, підключати до мереж і вводити в експлуатацію.

Зараз, пояснює Олена Бабак, основна проблема для таких інвесторів полягає навіть не в тому, що потрібно знайти гроші на добудову, а в організаційних питаннях.”Інвестори готові добудувати будинок своїми силами, але проблеми починаються вже з того, що неможливо знайти всіх власників, які купили квартири, адже вони ніде не зареєстровані. Майнові права в таких випадках визнаються тільки судом.Ось чому ми створили в цьому законопроекті реєстр майнових прав на довгобуд “, – пояснює нардеп.

Кооператив – ідеальний спосіб добудови будівлі з точки зору приватних інвесторів.Але якщо його з якихось причин не вдасться застосувати, в хід ступає другий – проведення конкурсу, переможець якого (імовірно – якийсь девелопер) отримує права на об’єкт, завершує його, підключає до мереж і вводить в експлуатацію.У цьому випадку основний одержувач вигоди – переможець конкурсу, тому інвестори, будинок яких отримує шанс стати добудованим, змушені будуть трохи йому поступитися.Залежно від ряду факторів, таких як ступінь готовності об’єкта, його стан і кількість проданих квартир, учасники конкурсу підраховують, яку частину квартир зможуть віддати інвесторам. Відповідно до законопроекту, мінімальний коефіцієнт становить 0,3.Тобто, якщо інвестор колись сплатив 100% вартості квартири, нові забудовники зобов’язані запропонувати йому не менше 30% від обсягу цієї покупки. Таким чином, інвестор зможе, наприклад, заново докупити решту 70% (в цьому прикладі), або погодитися на квартиру меншої площі. Той забудовник, який запропонує найбільш вигідні умови, має шанси стати переможцем конкурсу.

Якщо ж такої не знайдеться, доведеться проводити аукціон або відкриті торги.Якщо в ході торгів на довгобуд знайдеться покупець, йому перейдуть всі майнові права на недобудову, а виручені від продажу кошти будуть пропорційно розподілені між інвесторами.Саме аукціон – це остання надія інвесторів повернути собі хоч щось з вкладених в будівництво грошей.

Хто буде займатися організацією?

При виконавчих органах місцевих рад в тих містах і селах, де є недобудови, будуть створюватися спеціальні тимчасові комісії.Саме вони будуть зобов’язані займатися всією бюрократичною роботою: вивчати документи і історію довгобуду, шукати всіх інвесторів і вносити дані до реєстру майнових прав, складати план добудови та підраховувати його вартість.Ініціювати створення таких комісій можуть як місцеві органи влади, так і інвестори (навіть один інвестор) довгобудів або взагалі будь-яка зацікавлена ​​особа (наприклад, потенційний забудовник).

Що таке реєстр майнових прав на довгобуд?

Законопроект пропонує нововведення, про яке давно говорить професійне співтовариство – створення реєстру майнових прав на довгобуд.Правда, оскільки законопроект стосується тільки недобудов, то в цей реєстр пропонується вносити дані тільки по таких об’єктах.Хоча в цілому, погоджуються депутати, захищати потрібно всіх інвесторів, для чого потрібно створити загальний реєстр майнових прав на нерухомість, куди будуть заноситися всі дані про те, хто, в який будинок і в якому обсязі “купив” квартиру, що будується.

Яких об’єктів торкнеться законопроект?

Є дві умови, яким повинен відповідати недобуд. По-перше, він повинен бути законним. “Ми не можемо використовувати цей закон для захисту злочинців”, – пояснює Анатолій Денисенко.По-друге, роботи на недобудові повинні бути припинений за три роки до дати вступу майбутнього закону в силу (за умови, що законопроект буде прийнятий парламентом і підписаний президентом).Як пояснює Анатолій Денисенко, велика частина існуючих в країні недобудов виникли внаслідок кризи 2008 року, тому саме на такі об’єкти спрямований законопроект.Якщо ж поширити дію його норм на всі недобудови незалежно від їх давності (точніше, свіжості), то, припускають автори, занадто великий шанс, що недобросовісні забудовники скористаються ситуацією, зберуть гроші з інвесторів і кинуть свої об’єктинезакінченими, внаслідок чого ситуація може тільки посилитися. “Нове будівництво потрібно регулювати іншими нормами”, – вважає Анатолій Денисенко.

Чому потрібен законопроект? Невже не можна добудовувати недобудови без спеціального закону?

Добудовувати можна, і тому є реальні приклади. В одних випадках довгобуди “підхоплювали” великі девелопери (наприклад, в Києві це UDP і “Укрбуд”), в інших інвестори самостійно збиралися з силами і завішали будівництво.

Але таких прикладів – одиниці, тоді як по всій країні, за даними Держстату, налічується понад 10 тис. Незавершених будівель, включаючи житлові. Тільки в Києві понад 600 таких об’єктів.Добудувати їх все без якогось принципового рішення на державному рівні неможливо.

“Локально можна вирішити проблему в тому випадку, коли є сильний лідер або група ініціативних людей. Але ця проблема – цілісна, в масштабах всієї країни.Наприклад, зараз, якщо для добудови будинку створюється кооператив, він в судовому порядку повинен відсудити майнові права, потім заново отримати права на землю, техумови, дозвіл на будівництво і масу інших документів.Все це зробити можна, але це дуже складно і довго. Зараз це все – добра воля місцевої влади, але якщо закон приймуть, це стане їхнім обов’язком – контролювати, організовувати і сприяти завершенню довгобудів “, – пояснює Анатолій Денисенко.

Що говорить ринок?

Забудовники поки тільки починають аналізувати законопроект, але про проблему недобудов знають давно і не з чуток.Директор департаменту продажів корпорації “Укрбуд” Оксана Голобородько вважає, що якщо законопроект зможе вирішити заявлені його автором завдання, це суттєво допоможе ринку.Вона пояснює, що навіть великому забудовнику складно зібрати заново весь пакет дозвільної документації, щоб взятися за добудову чужого недобудови. До того ж, далеко не завжди такі проекти можуть принести забудовнику комерційну вигоду.Якщо ж говорити про випадки, коли добудувати будинок намагаються самі інвестори, то завдання зі збору документів – майже нерозв’язна.”Ми готові братися за дуже багато проектів, але, як і будь-якого забудовника, нам потрібна підтримка з боку влади, зрозумілі процедури і сприяння в питанні дозвільної документації, а також стабільність і послідовність у прийнятті рішень”, – говорить ОксанаГолобородько.

Джерело: abcnews.com.ua

, ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно