Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

Утеплення житла на державному рівні: німецький досвід

6403.jpg
 

Утеплення, встановлення металопластикових вікон та нових енергозберігаючих котлів у хрущовках допоможе заощадити на комуналці втричі. Обійдеться Україні така тепломодернізація недешево: на одну квартиру в 60 кв м доведеться витратити близько 200 тис грн.Такі цифри озвучили німецькі економісти та експерти Східного комітету німецької економіки під час візиту української делегації Опозиційного уряду в Берлін.

ЖИТЛО МИНУЛОГО. До Німеччини опозиційні міністри приїхали не випадково.Саме німці одні з перших в ЄС після падіння стіни та об’єднання запустили програму тепломодернізації старого радянського житла. А його в Берліні, особливо в східній частині, дуже багато. Як і в Україні, 20 років тому тут стояли такі ж “хрущовки” і “сталінки”.”І як і у вас, особливо взимку, втрати тепла при опаленні однієї квартири досягали 60%. Ми опалювали повітря. Якщо подивитися на такий будинок через тепловізор, він буде весь червоний”, – розповідає один з координаторів проекту модернізації будинків в Німеччині Кнут Хеллер .За словами прем’єра Опозиційного уряду Бориса Колеснікова, утеплення фасадів, встановлення металопластикових вікон та нових котлів в українських “хрущовках” допоможе одній родині заощадити на оплаті комуналки втричі: “Якщо людина платить за тепло, наприклад, 300 грн,після такої модернізації він буде платити – 100 грн. Якщо ми купуємо 20 млрд кубів газу для комунальної сфери, будемо купувати – 6 млрд кубів на рік “.

РІЗНИЦЯ. Щоб побачити, як змінилися німецькі “хрущовки”, координатори проекту тепломодернізації житла в Німеччині привезли українську делегацію майже на околицю Східного Берліна. Саме цей район свого часу радянська влада активно забудовувала.Про радянські будівлях нагадує лише поверховість. В основному, це 5-ти і 9-ти поверхові будинки і всі як новенькі: якісно поштукатурити і пофарбовані, зовні і всередині утеплені, під’їзди з броньованого скла, скрізь стоять металопластикові вікна та домофони.”Пройдемо на другий поверх: праворуч буде квартира до модернізації, ліворуч – після”, – кличе українську делегацію Хеллер.Спочатку ми зайшли в стару, за словами німців, радянську 3-кімнатну квартиру: на стінах шпалери в квіточку, в кімнатах – друкарська машинка і магнітофони, на підлозі – килими, а через щілини в дерев’яних вікнах дме. Та й запах такий же, як в старих радянських будинках.А ось в квартирі зліва – євроремонт. Але вся сіль, за словами організаторів, не в нових шпалерах і меблів.У модернізованих хрущовках замінили всі старі чавунні батареї і труби, встановивши в квартирах лічильники і регулятори тепла, щоб людина сам міг регулювати, скільки він витрачає на опалення.”Східний Берлін – яскравий приклад того, як звичайні радянські 9-поверхи комфортними і енергоефективними”, – вважає глава ОБ в Запорізькій обл Ростислав Шурма.А Борис Колесніков додає, що в Німеччині навчили відноситься до тепла, як до товару: “Але держава не просто підвищило тарифи, а втричі знизило витрати на комуналку”.

ЦІНА ЗАПИТАННЯ. Всього за 20 років на тепломодернізацію Німеччина витратила 7 млрд євро.В середньому на модернізацію стандартної німецької “хрущовки” йде 10 тис євро (більше 200 тис грн). Тобто, 150-200 євро (3,5 – 5 тис грн) на один квадрат. В Україні сума приблизно та ж.Тільки в Німеччині уряд пішов на зустріч людям: до 30% (3 тис євро) вартості утеплення квартири оплачує держава, решту 70% (7 тис євро) – люди з власної кишені.І щоб така кругленька сума не сильно вдарила по сімейному бюджету, німецькі банки запустили програму пільгового кредитування під 3-5% річних. В Україні з цим проблеми.У серпні в Кабміні оголосили запуск програми тепломодернізації радянського житла, пообіцявши компенсувати народу від 20% до навіть 70% вартості нових котлів і витрат на утеплення будинків і квартир. Запустили і так зване пільгове кредитування.Тільки на відміну від Німеччини, де річна ставка не перевищувала 5%, в Україні “Ощадбанк” заломив всі 25%. Зрозуміло, що при тотальній інфляцію, мізерні зарплати і пенсії дорогу тепломодернізацію народ не потягне.

МІСЦЕВІ ПРОГРАМИ. Реалізація таких проектів в Україні частково на гроші Світового банку вже обговорюється в 2010-2011 роках. У модернізації потребує кожен 5-ти і 9-ти поверховий панельний будинок.

“Якщо західні банки і компанії прийдуть в Україну і локалізують виробництва енергоємного та котельного обладнання і будуть випускати все на місці, ціна котлів буде менше. І головне люди при найвищій якості будуть платити втричі менше.Тут в Німеччині у людей завжди є гаряча вода і тепло “, – сказав прем’єр Опозиційного уряду. За його словами, наприклад, у Лондоні люди люблять тепло, але сидять при 16 градусах тепла, щоб не платити зайвого.

І якщо центральна влада не справляється з програмою модернізації українських хрущовок, в Опозиційному уряді пропонують передати вирішення проблеми на місця.

Тобто, після передачі місцевим громадам повноважень, вони самі зможуть залучати європейські інвестиції під тепломодернізацію українських “хрущовок”. Налагодити діалог з німецькими інвесторами допоможе Східний комітет німецької економіки.Німеччина вже пройшла цей шлях, і у німецьких фахівців є досвід роботи в Прибалтиці: там також утеплювали радянські споруди за німецьким зразком.

НОВІ ЗАВОДИ. Під час візиту до Берліна з керівництвом Східного комітету німецької економіки міністри Опозиційного уряду домовилися співпрацювати і в інших сферах крім ЖКГ.Так, німецькі інвестори готові вкладати мільярди євро на будівництво заводів про виробництву биометана з відходів від с / г виробництва, наприклад, соломи. Перший такий завод у Волновасі планують здати в експлуатацію до кінця 2015 року, якщо війна закінчиться.І всі передумови, за словами політолога Кості Бондаренка, для цього є, якщо сторони будуть і далі дотримуватися виконання Мінських угод.

Протягом двох років будівництва заводу у Волновасі роботу отримали більше 200 чоловік.У планах інвесторів побудувати 2 тис таких заводів по всій Україні. Ціна 10-річної програми – 15-20 млрд євро. Програма будівництва 2 тис заводів зможе забезпечити роботою до 700 тис людей.

“Від України потрібна лише добра воля. З українського бюджету не треба ні копійки.Ми розраховуємо на сприятливу законодавчу базу (постанова Кабміну про дозвіл закачувати в українську ГТС биометан – Авт.). Німецькі фірми готові приходити на український ринок і давати під ці проекти гроші.Країна отримає те, що завжди затребуване: газ, добрива, тепло, електроенергія. Отриманий биометан можна продавати як усередині країни, так і за кордон “, – сказав нам Алекс Родіонов, координатор економічних програм німецько-українського форуму.

Джерело: segodnya.ua

, , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно