Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

В Україні можуть виставити на продаж заарештовану землю

na_sayt(30)
 

В Україні повинні запустити механізм продажу заарештованих земельних ділянок. Нова редакція закону “Про виконавче провадження” передбачає внесення змін до Земельного кодексу. Вони спричинять відчутні наслідки для багатьох боржників.

Якщо закон підпише Президент, виконавці отримають право проводити торги земельними ділянками боржників і звертати стягнення на нерухоме майно навіть якщо право власності на нього не зареєстровано в установленому порядку (частина 4 ст. 50). Зараз реалізувати ділянки без належного оформлення права власності не можна зазначає директор МЮК KODEX Станіслав Клімов. Також до Земельного кодексу внесено норми, які передбачають звернення стягнення на земельну ділянку через його реалізацію на електронних торгах, що раніше взагалі не розглядалося.

“В принципі, виконавці і до прийняття змін, мали право на реалізацію землі, але процедура була складна, як і для торгів ділянками державної або комунальної власності. Тепер буде можливість продавати наділи по знайомим процедурам електронних торгів, як і для нерухомості, яка торгується, наприклад, через майданчик сетах”, – зазначив юрист КПМГ в Україні Антон Каганець.

Під дію нової редакції закону “Про виконавче провадження”, за оцінками юристів, швидше за все, можуть потрапити земельні ділянки правовий режим за якими, згідно зі старими правилами, не дозволяє їх вільний продаж. Тобто наділи боржників незалежно від їх цільового призначення.

“Закон прямо про це не говорить, але можна припустити, що мова йде про сільгоспземлі, землі для ведення товарного сільгоспвиробництва і землях підсобного сільського господарства – саме їх власники найчастіше закредитовані або мають борги перед постачальниками”, – припустив старший юрист ЮК Prove Group Ярослав Абрамов. “Але законом передбачено, що в першу чергу продажу підлягають земельні ділянки вільні від житлової забудови”, – додав адвокат ЮК “Де-юре” Андрій Павлишин.

Незважаючи на те, що процедура реалізації буде регулюватися двома законодавчими актами, особливих суперечок в їх нормах юристи не бачать. Адже прийнята не тільки нова редакція закону “Про виконавче провадження”, а й внесені відповідні доповнення до Земельного кодексу. У разі виникнення суперечок буде застосовуватися закон “Про виконавче провадження” як спеціальна норма, яка регулює порядок примусової реалізації майна боржника.

“Новий закон про виконавче провадження матиме переважну силу над Земельним кодексом, але тільки в частині процедури реалізації земельних ділянок боржників. Інші земельні правовідносини закон про виконавче провадження не регулює”, – попереджає Андрій Павлишин.

Таким чином, зміни за законами 2506а/2507а не зачіпають діючих норм Земельного кодексу в частині його Перехідних положень (п.15), що забороняють просто купівлю-продаж земельних ділянок сільськогосподарського призначення або ділянок для ведення товарного сільгоспвиробництва (включаючи зміну цільового призначення). І до прийняття закону “Про обіг земель сільгосппризначення” існуючу заборону, як і раніше, буде блокувати домінуючу частину ринку.

“Суть норм Перехідних положень (п.15) зводиться до встановлення нікчемності як угод купівлі-продажу земель, так і будь-яких угод (включаючи попередні договори і навіть доручення) щодо продажу, відчуження, передачі прав на відчуження. Обійти цю норму законним шляхом не можна. Ця норма, безумовно, є максимально “спеціальною” для цілей вирішення будь-яких колізій. Хоча, виключати “божевілля” суддів я б не став. А в цьому випадку можливо доведення права на стягнення прав на землю, оскільки, фактично, ні угодою, ні відчуженням в розумінні п.15 ця дія не є”, – зазначив Ярослав Абрамов.

Навіть у частині запуску торгів “дозволеними” ділянками, радісні очікування юристи вважають передчасними. За їхніми оцінками, новий закон хоч і допускає торгівлю земділянками боржників, але не усуває всіх недоліків і заборон, які призупиняють продаж з публічних торгів. Питання по новому закону і до Земельного Кодексу на практиці виникатимуть тому, що чітко не прописана процедура звернення стягнення на земельну ділянку і не врегульований процес примусового продажу. А в Земельному кодексі це прописано одним рядком – “відповідно до закону про виконавче провадження”, відзначили в ЮК “Де-юре”.

“Про яку повної розблокування земельних торгів може йти мова, якщо в законі не виписаний чіткий механізм продажів саме земельних ділянок. Є загальна 63 стаття про електронні торгах, весь порядок проведення яких втиснувся в 11 невеликих пунктів.Але немає особливостей продажу землі з електронних торгів”, – вважає Андрій Павлишин.

У законі зазначено, що порядок проведення електронних торгів буде встановлювати Мін’юст.

Джерело: ubr.ua

, , , , ,

Читайте также

Возможно, Вам также будет интересно