Новости недвижимости Украины

Недвижимость, бизнес и деловая жизнь. Доставка новостей "на дом".

В Україні може з’явитися “тіньовий ринок” соціального житла

300.jpg
 

Заставні квартири проблемних іпотечних позичальників можуть потрапити на “тіньовий ринок” соціального житла.
Відповідні ризики закладені в деяких законодавчих ініціативах, які з’являються в парламенті, вважає керівник відділу продажів ЖК “Park Stone” Дмитро Шостя.

Зокрема, на думку експерта, такі ризики може нести законопроект про обов’язковий викуп проблемних іпотечних застав за згодою банків та переказ таких квартир у статус соціального житла.Документ передбачає, що спеціалізована держустанова буде викуповувати закладені квартири, а позичальник отримає першочергове право орендувати таке житло і з часом – викупити.

Формально йдеться про продовження історії із захистом проблемних позичальників, двічі постраждалих від обвалу курсу гривні. Проте по факту, в разі прийняття документа в сьогоднішній редакції, створюються умови для корупції, вважає Д. Шостя.

“По-перше, оскільки ресурс держави на викуп такого житла буде явно обмежений, утворюється певна черговість” порятунку від кабали “. Прискорення цього шляху – простір для” домовленостей “.Далі – процес відбору орендаря житла, що став “соціальним” (за законом, його можна тільки орендувати). Колишній позичальник має лише пріоритетне право, але не гарантію найму своєї колишньої квартири.Чи не вселиться чи туди хтось, “маскується” під соціально незахищені категорії населення – відкрите питання “, – відзначає експерт.

Ще однією проблемою може стати поява на ринку “соціального” житла об’єктів, що явно не відповідають цьому статусу.”У першу чергу, проблеми виникнуть з площею, адже розміри соціальних квартир чітко регламентовані відповідними ДБНами. Наприклад, однокімнатна не може бути більше 40 кв. М, трикімнатна – 70 кв. М. Але не факт, що проблемні застави будуть менше цих розмірів.Оскільки йдеться про кредити, взяті до 2008 року, то площа може бути в 1,5 – 2 рази більше “, – говорить Дмитро Шостя.

За його словами, виникає питання і про справедливість орендних ставок, і про можливість використання таких квартир в якості “соціальних”.Особливо, якщо вони розташовані в житлових комплексах бізнес-класу. “Оскільки запропонований механізм заснований на викуп квартир державою за ринковою ціною, то чи буде ефективним використовувати гроші на викуп невиправдано великих площ.Якщо ж ціни будуть занижуватиметься – це знову корупційний механізм. Адже компенсаційна сума – це орієнтир, за яким потім позичальник зможе при бажанні викупити своє житло назад “, – вважає керівник відділу продажів ЖК” Park Stone “.

Нагадаємо, раніше у Верховну раду було внесено законопроект 4091а, яким вносяться зміни до законів “Про житловий фонд соціального призначення” та “Про іпотеку”.Згідно з ними Спеціальне державна установа за згодою іпотекодержателя і на основі його заяви має викупити предмет іпотеки, у разі, якщо він підпадає під дію Закону “Про мораторій на стягнення майна громадян України, наданого в якостізабезпечення кредитів в іноземній валюті “. Після цього дане майно буде передано в житловий фонд соціального призначення.

Джерело: ubr.ua

Возможно, Вам также будет интересно